Skimming - wszystko co trzeba wiedzie
ofin.plOszustwaSkimming - wszystko co trzeba wiedzie

Skimming - wszystko co trzeba wiedzie

Skimming to technika stosowana przez oszustów, mająca na celu skopiowanie danych z paska magnetycznego karty kredytowej, w celu późniejszego wykorzystania kopii karty do transakcji na koszt ofiary. Skimming to metoda do której wykorzystuje się specjalne urządzenie - skimmer - które kopiuje dane z paska magnetycznego, po przeciągnięciu przez nie karty kredytowej, jak przez standardowy terminal. Skimmer można spotkać zamontowany w bankomacie, lub obsługiwany przez pracownika punktu handlowo - usługowego. Nie oddawajmy karty pracownikowi sklepu, czy lokalu, gdy o to prosi, tak samo dokładnie przyglądajmy się bankomatom z których korzystamy, by nie paść ofiarą oszustwa. Dziwnie wyglądający bankomat z wystającymi elementami, lub osoba usilnie nakłaniająca nas do wręczenia jej naszej karty to jawne przesłanki, by doszukiwać się nieuczciwych praktyk. Jeśli znajdziesz na swoim wyciągu dziwne transakcje, nie czekaj, reaguj, zgłoś to w banku, a następnie udaj się na policję i wyślij zgłoszenie online do CERT Polska. Banki mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo także wypłat z bankomatów i stosują najnowsze technologie, by próbować przeciwdziałać pracy skimmerów.

Skimming - co to takiego?

Skimming to jedna z metod działania oszustów, polegająca na skopiowaniu danych karty kredytowej z paska magnetycznego, z zamiarem wykorzystania jej do własnych celów. Wykorzystywane jest w tym celu konkretne urządzenie, które nazywa się Skimmer i to właśnie urządzenie pozwala na skopiowanie karty kredytowej. Skimmera może użyć osoba trzecia, ale sami również możemy nieświadomie pozwolić karcie, by przez takie urządzenie przeszłą, choćby w bankomacie.

Jak działa Skimming - techniki stosowane przez oszustów

Skimming, aby był skuteczny, musi dotyczyć karty kredytowej z paskiem magnetycznym. Karty z chipami są zbyt dobrze chronione, aby zwykła próba skopiowania poprzez Skimmer, była owocna. Ofiarą Skimmingu można paść przede wszystkim na dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie Skimmera przez osobę trzecią, drugim jest montaż urządzenia w bankomacie, zwykle w towarzystwie także innych sprzętów.

Ofiarą Skimmingu można paść przykładowo w restauracji, sklepie, czy innym punkcie handlowym lub usługowym, gdzie pracownik ma szansę dostać kartę kredytową do ręki. Posiada przy sobie zwykle właśnie Skimmer, przez który przeciągnie kartę przed lub po użyciu standardowego terminala. Pracownik chcący nas oszukać, będzie postulował, że musi zniknąć z nasza kartą, na co kompletnie nie możemy przystać. Im mniejsza szansa, że nasza karta kredytowa zniknie nam z oczu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś zdoła ją w międzyczasie skopiować.

Skimming przy bankomacie jest znacznie powszechniejszy, niż Skimming w placówkach usługowo-handlowych. Głównie wynika to z faktu, że podchodząc do bankomatu samodzielnie, nie przejdzie nam nawet przez myśl, że sam bankomat może okazać się narzędziem oszustów. Montują oni Skimmer najczęściej w podajniku do karty, lub na zewnątrz bankomatu tak, aby urządzenie imitowało podajnik do karty. Zwykle towarzyszy takiemu urządzeniu również kamera zamontowana przez oszustów lub nakładka na klawiaturę. Chodzi przede wszystkim o to, by prócz danych zapisanych na karcie, ukraść również kod PIN do autoryzowania transakcji. Warto przyjrzeć się bankomatowi, nawet jeśli korzystamy często z jednego i tego samego, czy nie wygląda inaczej, nie posiada jakichś dodatkowych elementów, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Skimmingu?

Skimming to dość specyficzna metoda działania oszustów, która wymaga naszego zaangażowania z jednej strony, a z drugiej kompletnego braku wyobraźni. Najważniejszą zasadą w unikaniu SKimmingu jest nie spuszczać z oczu swojej karty kredytowej i uważać na wszelkie podejrzane elementy znajdujące się przy rozmaitych bankomatach. Jeśli pracownik punktu handlowo-usługowego oczekuje od nas, że wręczymy mu kartę kredytową, by mógł udać się z nią na zaplecze, to najpewniej chce ją skopiować. Nie oddawajmy karty, nie pozwalajmy, by z naszą kartą pracownik gdziekolwiek się wybrał, odwrócił, czy próbował jakichkolwiek innych metod, by oddalić się z nasza kartą. Najlepiej, nawet nie wypuszczać karty z rąk.

Aby nie paść ofiarą Skimmingu podczas korzystania z bankomatu, warto zawsze najpierw przyjrzeć się urządzeniu. Korzystając regularnie z ograniczonej ilości bankomatów, czy nawet jednego, do którego nam najbliżej, mamy szansę na szybkie wychwycenie nieprawidłowości. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę to podajnik kart i klawiatura bankomatu. Jeżeli podajnik kart wystaje z bankomatu bardziej niż zwykle, albo widocznie coś jest pod ten podajnik podłączone, nie wkładajmy karty, ale niezwłocznie zadzwońmy na infolinię podaną na bankomacie i zgłośmy podejrzane urządzenie. Tak samo reagujmy, gdy widzimy jakąś dziwną nakładkę na klawiaturze, czy kamerę skierowaną na klawiaturę bankomatu, której wcześniej nie było. Wszystkie odstępstwa od normy, które nam nie pasują przy bankomacie, należy od razu zgłosić na infolinii, a być może uratujemy przed oszustwem nie tylko siebie, ale i kilka kolejnych osób.

Jak rozpoznać próbę Skimmingu?

Aby rozpoznać próbę Skimmingu, w zależności od sytuacji, wystarczy nieco uwagi i asertywności. Odwołując się do akapitu powyżej - albo ktoś będzie chciał wziąć od nas kartę do swoich rąk i z nią udać się poza pole naszego widzenia - w przypadku lokalu usługowo - handlowego, lub w przypadku próby wypłacenia środków w bankomacie - bankomat będzie posiadał dziwne, dodatkowe urządzenia. Podajnik kart może posiadać dziwne elementy, wystawać znacznie poza urządzenie, na klawiaturze może pojawić się dodatkowa nakładka, gdzieś nad klawiaturą lub urządzeniem może pojawić się znikąd kamera. To wszystko to podstawowe przesłanki, by się zatrzymać.

Pracownik, który zrozumie naszą odmowę wręczenia karty, nie musi być zaraz złodziejem. Być może to odruch, by spróbować transakcji na przykładowo terminalu stacjonarnym przy ladzie w restauracji. Jednak usilna próba nakłonienia nas do oddania na czyjeś ręce naszej karty powinno budzić podejrzenie. Jeśli pracownik szuka wymówek i np. sugeruje, żeby nas po prostu nie kłopotać, wstańmy i sami udajmy się do kasy, uregulować rachunek. Natomiast niestosowne, czy dziwne zachowanie pracownika wypada niezwłocznie zgłosić jego przełożonemu.

Dziwnie wyglądający bankomat najprędzej rzuci nam się w oczy, gdy korzystamy z niego regularnie. Dodatkowe elementy, wystające urządzenia, dziwne kamery. Warto każdorazowo przyjrzeć się urządzeniu, do którego chcemy włożyć nasza kartę i wyjąć gotówkę, nawet jeśli odwiedzamy wciąż ten sam bankomat. Tym bardziej przyglądajmy się bankomatom, które odwiedzamy okolicznościowo. Tak samo dokładnie weryfikujemy wygląd urządzeń, które mają dziwną lokalizację - nieczynny sklep, mało uczęszczana uliczka, skraj parku, mała ilość światła. Najlepiej z takich bankomatów w ogóle nie korzystać, ale czasem niestety nam się śpieszy i nawet nie rzucimy okiem, gdzie wsuwamy kartę i na co naciskamy palcami. Bardzo ważne jest, aby wszelkie nieprawidłowości z urządzeniem, czy to w wyglądzie, czy działaniu, niezwłocznie zgłaszać pod numerem na obudowie bankomatu. To samo zawsze powinno tyczyć się zaciętych w bankomacie kart - blokujemy kartę w naszym banku, ale również zgłaszamy dysfunkcję bankomatu pod numerem infolinii.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Skimmingu?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że padliśmy ofiarą Skimmingu, dopóki w naszej historii nie pojawią się podejrzane transakcje, co do których mamy pewność, że sami ich nie wykonaliśmy. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Pierwszym krokiem powinno być wysłanie do banku reklamacji dotyczącej danych transakcji. Ogółem na zgłaszanie zastrzeżeń do transakcji mamy dwa lata, ale szybsza reakcja daje więcej szans na sukcesywne działanie banku. Ten z kolei ma 30 dni na rozpatrzenie naszej reklamacji i ustosunkowanie się do niej. Warto sprawę zgłosić również na policji, za pośrednictwem formularza elektronicznego do CERT Polska, a także jak najszybciej zastrzec kartę.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Skimmingiem

Na mocy ustawy z dnia 12 września 2002 roku, o elektronicznych instrumentach płatniczych to instytucje udostępniające możliwość obiegu pieniądza elektronicznego, odpowiedzialne są za zapewnienie bezpieczeństwa transakcji tego właśnie pieniądza. Dotyczy to również usług poza placówkami bankowymi, czyli wypłat i wpłat gotówki w bankomacie/wpłatomacie.

Mówiąc najprościej jak się da - bank ma zapewnić bezpieczeństwo transakcji, które udostępnia i obsługuje. Przciwdziałanie Skimmingowi, oraz oszustom działaącym przy uzyciu tej metody, spoczywa przede wszystkim na banku, który ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno samej transakcji, jak i danych niezbędnych do jej wykonania. Z tego powodu właśnie, banki korzystają z najnowszych technologii, by możliwie zakłócać lub zniekształcać działania skimmerów montowanych w bankomatach. Dokładają również wszelkich starań, by reklamowane, nieautoryzowane przez nas transakcje, były cofane.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Skimmingu

Skimming to metoda działania oszustów, skupiona na tym, aby skopiować dane naszej karty kredytowej, w celu dalszego ich wykorzystania dla własnej korzyści. Niezbędne jest do tego wprowadzenie karty do specjalnego urządzenia, które skopiuje zawartość paska magnetycznego - to urządzenie nazywa się skimmer, stąd nazwa metody. Ze Skimmingiem możemy spotkać się w punktach handlowo - usługowych, jak również podczas korzystania z bankomatu. Urządzenie może być obsługiwane przez człowieka, lub zamontowane jako dodatkowe elementy bankomatu. Przez skorzystaniem z urządzenia do wypłaty gotówki, przyjrzyjmy mu się uważnie. Tak samo nie oddawajmy karty osobom, które chcą się z nią udać poza obszar naszego wzroku. Podejrzane transakcje zgłaszajmy w banku, a podejrzenie bycia ofiarą Skimmingu na policji i do CERT Polska.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Skimmingu?
Korzystający ze Skimmingu nie chcą ukraść danych osobowych, ale dane karty kredytowej. Skimmer kopiuje dane paska magnetycznego, czyli wystarczającą ilość danych, by dokonywać transakcji na niewielkie kwoty, bez konieczności autoryzacji PIN.
W jaki sposób oszuści stosujący Skimming mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Skimmerzy raczej nie zasadzają się na pojedyncze, konkretne osoby, ale starają się osiągnąć wyniki ilościowe. Urządzenie zamontowane w bankomacie może pozyskać dane kilkuset, a nawet tysięcy kart w ciągu jednego dnia. To samo licząc dziesiątki albo setki klientów w punktach handlowo - usługowych.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Skimmingowe?
Ofiarą skimmingu najczęściej padają osoby starsze, które są najmniej zaznajomione z postępem technologicznym.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5