Kradzieź tożsamości
ofin.plOszustwaKradzież tożsamości - wszystko co trzeba wiedzieć

Kradzież tożsamości - wszystko co trzeba wiedzieć

Kradzież tożsamości to forma oszustwa, którego dopuszczają się złodzieje względem banków, instytucji finansowych, czy innych ludzi. Kradzież tożsamości najczęściej jest następstwem kradzieży danych zdobytych w wyniku stosowania innych metod oszustw. W Polskim prawie nie istnieje sformułowanie Kradzież tożsamości, a zdefiniowane jest to jako podszywanie się pod inną osobę. Kradzież tożsamości, polega na uzyskaniu świadczenia pieniężnego, czy dokonaniu transakcji wartej dużą kwotę, wykorzystując cudze dane. My nie bardzo mamy jak się uchronić przed kradzieżą tożsamości, gdyż ta zwykle następstwem wycieku naszych danych osobowych, czy wizerunku. Trudno rozpoznać próbę kradzieży tożsamości, zwłaszcza, że odbywa się bez naszego udziału. Jeśli jednak juz się stało i ktoś z naszych danych skorzystał, niezwłocznie zastrzeżmy dowód w instytucji, która go wystawiła, oraz złóżmy zawiadomienie na policji.

Kradzież tożsamości - co to takiego?

Oficjalnie w polskim prawie nie znajdziemy terminu Kradzieży tożsamości, ale znajdziemy zapisy w kodeksie karnym o podszywaniu się pod inna osobę. Kradzież tożsamości większośc ludz rozumie jako wzięcie kredytu czy pożyczki, wykorzystując w tym celu cudze dane osobowe, a niekiedy nawet wizerunek - i słusznie uważają, ponieważ jest to najczęstsza praktyka oszustów kradnących tożsamość. Oznacza to więc ogółem wykorzystanie cudzych danych lub wizerunku, w celu wyrządzenia zamierzonej szkody materialnej lub osobistej. O tym też, jako o podszywaniu się pod inna osobę mówi artykuł 190a, § 2 Kodeksu Karnego.

Jak działa Kradzież tożsamości - techniki stosowane przez oszustów

Kradzież tożsamości to tak naprawdę kolejny etap działania oszustów. Wiele metod, które stosują złodzieje i cyberprzestępcy, ma na celu wykraść nasze dane osobowe. To one następnie mają posłużyć w celu zastosowania metody Kradzieży tożsamości przed obliczem banku lub instytucji pozabankowej. Prócz samych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, dane adresowe, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, czy w końcu data wydania i ważności dokumentu, lub nazwisko panieńskie matki, złodzieje chętnie posłużą się również zdjęciem znalezionym w sieci, a nawet głosem nagranym podczas rozmowy z automatem przykładowo.

Oczywiście Kradzież tożsamości, czy jak to nazywa kodeks karny - podszywanie się pod inną osobę - nie dotyczy jedynie działania takiego jak uzyskanie kredytu lub pożyczki na cudze dane. Oszuści mogą próbować wyłudzić dane od rodziny i znajomych osoby pod którą się podszywają, uzyskać inne korzyści finansowe, czy materialne, a nawet zaszkodzić w inny sposób, danej osobie. Pomysłowość oszustów i wykorzystanie metody kradzieży tożsamości nie znają granic.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Kradzież tożsamości?

Najbardziej pomocnym narzędziem, aby kradzież naszej tożsamości nie doprowadziła do przykładowo zaciągnięcia na nas kredytu, są Alerty BIK. Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera dane kredytowe klientów. Tam widnieją informacje o każdym zobowiązaniu finansowym, jakie posiadamy w banku lub firmie pożyczkowej. Aby kredyt lub pożyczkę uzyskać, instytucja udzielająca środków sprawdza naszą historię kredytową, w tym celu wysyłając zapytanie do BIK. Alerty BIK informują nas o każdorazowym działaniu w BIK, podjętym w naszym imieniu - od weryfikacji historii kredytowej, bo chęć uzyskania kredytu na nasze dane. Jest to niezwykle przydatne, płatne narzędzie, które poinformuje nas za każdym razem o chęci podjęcia kredytu lub pożyczki, ale też debetu w koncie karty kredytowej, a nawet usług abonamentowych, czy systemów płatności odroczonych. Jeśli otrzymamy powiadomienie podczas wizyty w banku, wszystko w porządku. Gorzej, jak powiadomienie poinformuje nas o tym, że staramy się o kredyt w naszym kraju, będąc na urlopie za granicą.

Jak rozpoznać próbę Kradzieży tożsamości?

Aktywacja Alertów BIK może okazać się niezwykle pomocna w wykrywaniu prób kradzieży naszej tożsamości, przynajmniej jeśli ktoś będzie chciał uzyskać kredytu lub pożyczkę na nasze dane. Niestety w większości przypadków, możemy dowiedzieć się o takiej próbie, po fakcie, gdy przychodzi do nas przykładowo o zaleganiu ze spłatą raty od 3 miesięcy. Wtedy się nagle okazuje, że ktoś skorzystał z naszych danych, ale trochę długo od samej sytuacji. Tak naprawdę dopiero po fakcie można dowiedzieć się, że ktoś nam ukradł tożsamość, gdy przyjdą tego konsekwencje.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Kradzież tożsamości?

Przede wszystkim należy zastrzec dokument tożsamości w Urzędzie Gminy, Urzędzie Miasta, lub w innej instytucji, która dokument wystawiła. Następnie istnieje jedyna słuszna droga, to wpierw udać się na policję, następnie do banku, a finalnie złożyć również zawiadomienie do CERT Polska. Policja jest ogólnie nadrzędnym organem, który skupi się na wyśledzeniu i ujęciu sprawców. Bank, pomoże lub nie, w cofnięciu zaciągniętych nieuczciwie zobowiązań. Zwykle jednak trudno jest przed bankiem udowodnić, że faktycznie to nie my skorzystaliśmy z ich oferty. Dlatego również składamy zawiadomienie do CERT Polska, pozarządowej organizacji zwalczania i przeciwdziałania cyberprzestępczości. Oni najprędzej pomogą udowodnić przed bankiem, że doszło do oszustwa, a my, jako my, faktycznie jesteśmy niewinni.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Kradzieżą tożsamości

W przypadku kradzieży tożsamości, banki nie dość, że nie pomagają specjalnie w zwalczaniu tego procederu, to jeszcze utrudniają dalsze działania. Banki niechętnie przyznają się do błędu w wyniku którego udzieliły kredytu niewłaściwej osobie. Narracja banku zwykle opiera się o fakt, że to na pewno dany klient uzyskał zobowiązanie. Domagają się zaspokojenia roszczeń z tytułu poniesionych kosztów, a nawet wypłaconych środków. Każdorazowa sytuacja, w której dochodzi do kradzieży tożsamości i uzyskania świadczenia pieniężnego na nasze dane, instytucje finansowe robią wszystko, by odzyskać swoje środki i zawsze jest trudna przeprawa.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości to forma oszustwa, jedna nie stosowana względem zwykłych obywateli, a instytucji bankowych. Chodzi o to, by na wykradzione, cudze dane, uzyskać przykładowo kredyt, lub kupić nieruchomość. Jeśli nasze dane wyciekły, istnieje ryzyko właśnie takich praktyk ze strony oszustów, przez których będziemy musieli spłacać dajmy na to wysokie raty kredytu. Zwłaszcza, że banki niespecjalnie sympatyzują z poszkodowanymi, którym odmawiają niewinności i za wszelka cenę chca odzyskać utracone środki. Zgłoszenie na policji i zastrzeżenie dowodu osobistego w instytucji wystawiającej dokument to podstawowe działania po tym, jak padliśmy ofiarą kradzieży tożsamości.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Kradzież tożsamości?
Kradzież tożsamości to kolejny etap działania oszustów, którzy dane osobowe już zdobyli. Teraz wykorzystując te dane będą próbować uzyskać kredyt, pożyczkę, lub kupić nieruchomość.
W jaki sposób oszuści stosujący Kradzież tożsamości mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Kradzież tożsamości następuje w oparciu o już pozyskane dane. Dalsze, dogłębne poszukiwania są zwykle dla oszustów zbędne.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Kradzież tożsamości?
Na kradzież tożsamości narażone są najbardziej osoby, które w lekkomyślny i nieprzemyślany sposób szafują swoimi danymi w sieci, lub padły ofiarą innych metod oszustw, które właśnie do pozyskania danych dążyły.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5