Oszustwa na Vinted - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaOszustwa na Vinted - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwa na Vinted - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwo na Vinted to metoda działania oszustów, wyszukujących swoich ofiar pośród nowych użytkowników serwisu sprzedażowego Vinted. Oszuści pod pretekstem dokonania zakupu zachęcają do komunikacji poza serwisem, aby łatwiej wprowadzić w błąd i oszukać swoje ofiary, przesyłając spreparowane maile oraz podstawiając fałszywe strony internetowe. Nadrzędnym celem działania złodziei jest tak nami zakręcić, żebyśmy samodzielnie podali swoje dane logowania do serwisu bankowego na podstawionym formularzu. Aby nie paść ofiarą metody oszustwa na Vinted, wystarczy zrezygnować z wizji niewielkiego zysku i obstawać jedynie przy transakcjach, które w pełni odbywają się dzięki Vinted. Każda próba nakłonienia nas na kontakt, czy sprzedaż poza serwisem możemy śmiało traktować jako potencjalna próbę oszustwa. Jeżeli już padliśmy ofiarą oszustwa na Vinted, zgłośmy to na policji, do CERT Polska, na samym Vinted, a także w naszym banku, reklamując od razu podejrzane transakcje. Instytucje finansowe, jak i samo Vinted, jedyne co może zrobić, to poinformować, przestrzegać przed działaniem oszustów i uczulać na to, jak oszuści działają.

Oszustwa na Vinted - co to takiego?

Wraz ze wzrostem popularności serwisu Vinted, nie uszedł on uwadze oszustów, którzy przygotowali specjalną strategię działania na tym serwisie. Najczęściej atakują oni nowych użytkowników, którzy jeszcze nie mają pełnej wiedzy, jak dokładnie Vinted działa. Oszustwo polega na rzekomym zakupie przedmiotu i wykonaniu transakcji, którą klient musi zaakceptować, aby odebrać. To właśnie link do zaakceptowania transakcji jest tym najgroźniejszym dla użytkownika elementem działania oszustów. Link prowadzi bowiem do strony, gdzie nieświadomie wpisując wymagane informacje, wręczamy je wprost do rąk oszustów.

Jak działa Oszustwo na Vinted - techniki stosowane przez oszustów

Oszuści działający metodą “na Vinted” wybierają przede wszystkim nowych użytkowników, którzy wrzucili do sprzedaży swoje pierwsze produkty, ale jeszcze nie do końca wiedzą, jak działa Vinted. Oszustwo zaczyna się od wiadomości w wewnętrznym komunikatorze Vinted, w której oszust rzekomo zakupił przedmiot, ale ma problem z dokonaniem płatności i prosi o podanie adresu email. Następnym krokiem działania oszusta będzie wysłanie fałszywej wiadomości email, rzekomo od Vinted, która będzie spreparowanym potwierdzeniem nadania płatności. Aby tę płatnośc odebrać, ofiara dostaje informacje, aby kliknąć w link poniżej. Ten najczęściej odsyła do ekranu wyboru banku, a następnie do strony logowania do systemu bankowości online. Oczywiście witryny są fałszywe, podstawione przez oszustów, a my, wpisując swoje dane logowania do bankowości elektronicznej, wręczamy je bezpośrednio oszustom. Złodzieje internetowi mając dostęp do naszych danych logowania do bankowości online mają niemalże nieograniczone możliwości w spustoszeniu naszego rachunku.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Oszustwa na Vinted?

Aby nie paść ofiarą oszustwa na Vinted wystarczy podstawowa znajomość działania tego serwisu sprzedażowego. Wszelkie transakcje oraz komunikacja między kupującym i sprzedającym odbywa się za pośrednictwem serwisu. Nic nie wychodzi poza serwis, a na pewno nie odbywa się poprzez korespondencję mailową. Jeżeli ktoś do nas pisze, że nie może dokonać płatności przez Vinted, ale znajdzie inny sposób, po prostu podziękujmy, rezygnując z wizji niewielkiego zarobku, gdyż stracić możemy o wiele więcej.

Jak rozpoznać próbę Oszustwa na Vinted?

Już sama wiadomość z prośba o adres email lub numer telefonu powinna wzbudzić nasz niepokój. Vinted udostępnia pełnie opcji zarówno płatności jak i wysyłki, właśnie po to, aby wyeliminować konieczność ryzykownej komunikacji na zewnątrz serwisu. Tak więc prośba o udostępnienie adresu mailowego lub numeru telefonu komórkowego to sygnał, żeby uważać, lub w ogóle zakończyć dalszej komunikacji. Jednak jeśli z jakiegoś powodu przesłaliśmy adres email i otrzymaliśmy wiadomość, niby od Vinted, to warto jej się przyjrzeć.

W pierwszej kolejności, na pewno dziwny będzie adres nadawcy. Na pewno wiadomość nie będzie wysłana przez Vinted, tylko z jakiegoś dziwnego, być może prywatnego adresu mailowego. To już kolejna przesłanka, że coś jest nie tak. Finalnie czerwona lampka powinna nam się zapalić, kiedy już w link w wiadomości klikniemy. Zostaniemy odesłani do strony wyboru naszego banku. W sumie nie jest to nic podejrzanego, dopóki nie dojdzie do nas, że nie tak powinno wyglądać zaakceptowanie transakcji przychodzącej. Jest to ostatni moment, żeby nie dać się oszukać. Jeżeli wybierzemy nasz bank na odpowiednim ekranie, a na kolejnym wprowadzimy dane logowania, to koniec. Oszuści za pośrednictwem spreparowanych stron internetowych, zyskają bezpośredni dostęp do naszego serwisu bankowości internetowej.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Oszustwa na Vinted?

Najważniejszym krokiem, gdy padliśmy ofiarą oszustwa na Vinted, jest zmiana danych logowania do bankowości internetowej. Dopóki nic dziwnego nie stało się na naszym koncie, nie ma powodów do obaw i zmiana danych powinna wystarczyć. Jednak jeżeli nie zdążyliśmy tego zrobić przed podjęciem działania przez oszustów, sprawę należy zgłosić na policji oraz w internecie poprzez formularz online do CERT Polska. Dodatkowo możemy reklamować w banku niepokojące nas transakcje, jednak pozytywnie rozpatrzona przez bank reklamacja w takiej sytuacji to wyjątkowa rzadkość.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Oszustwa na Vinted

Instytucje finansowe niewiele mogą nam pomóc w przypadku oszustwa na Vinted. Nie są one na żadnym poziomie zdolne przeciwdziałać jakimkolwiek próbom oszustwa. Nawet serwis Vinted, w imieniu którego rzekomo przychodzą wiadomości, wysyłane przez oszustów, niewiele może zrobić by przeciwdziałać takim sytuacjom. Jednak zarówno instytucje finansowe, jak i Vinted alarmują i przestrzegają przed działaniem internetowych oszustów. Na Vinted znajdziemy komunikaty o tym, czym jest Phishing, Smishing, czy Spoofing, oraz jak nie paść ich ofiarą.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Oszustwa na Vinted

Oszustwa na Vinted stało się popularna metodą działania oszustów, tak jak popularny stał się sam serwis sprzedażowy. Oszuści pod pretekstem chęci dokonania transakcji namawiają na komunikację poza serwisem, w celu wyłudzenia od nas naszych danych. Fałszywe wiadomości doskonale imitują te, które mogłoby wysłać Vinted, ale mają drobne niedociągnięcia, po których można poznać próbę oszustwa. Celem oszustów jest to, abyśmy samodzielnie wręczyli im nasze dane logowania do serwisów bankowości internetowej. Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa na Vinted, niezwłocznie zgłośmy sprawę na policji, do CERT Polska oraz reklamujmy nieuprawnione transakcje w naszym banku.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Oszustwa na Vinted?
Oszuści starają się uzyskać dane logowania do serwisów bankowości internetowej, ale dane osobowe takie jak imię nazwisko oraz PESEL również chętnie wykorzystają.
W jaki sposób oszuści stosujący Oszustwa na Vinted mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści stosujący metodę “na Vinted” wyszukują przede wszystkim świeżych użytkowników serwisu, którzy jeszcze nie zaznajomili się w pełni z jego działaniem.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Oszustwa na Vinted?
Najbardziej narażone na ataki metodą “na Vinted” osoby, to nowi użytkownicy serwisu, którzy jeszcze nie znają funkcji samego Vinted i skuszeni wizja nawet niewielkiego zarobku, gotowi są przystać na komunikację i transakcję poza serwisem.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5