Lottery Scam - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaLottery Scam - wszystko co trzeba wiedzieć

Lottery Scam - wszystko co trzeba wiedzieć

Lottery Scam to jedna z metod działania oszustów, w której wabią nas obietnicą wielkiej wygranej w międzynarodowej loterii lub innym konkursie. Oszuści próbują uwiarygodnić zarówno nagrodę, jak i jej fundatora, aby nakłonić nas do dokonania kilku przelewów, niezbędnych do odebrania nagrody. Oszuści korzystaja zarówno z wiadokości email, SMSów, jak i połączeń głosowych. Jeżeli nie bierzemy udziału w loteriach i konkursach, taką wiadomośc należy zignorować. Każda informacja o wielkiej wygranej, czy wyjątkowej nagrodzie, jeżeli nie bierzemy udziału w konkursach, będzie próbą zastosowania Lottery Scam. Jeżeli padliśmy ofiarą Lottery Scam, w pierwszej kolejności należy zgłosić zawiadomienie do CERT Polska na formularzu online, następnie udać się na policję, złożyć zawiadomienie o przestępstwie, a finalnie można również próbować reklamować transakcje w banku. Instytucje finansowe, poza alarmowaniem o aktywności oszustów, niewiele mogą zrobić w przypadku ofiar Lottery Scam, gdyż dokonują oni transakcji świadomie i dobrowolnie.

Lottery Scam - co to takiego?

Lottery Scam to jedna z metod działania oszustów internetowych, opierająca się na mechanice zarówno Phishingu, Smishingu, jak i Vishingu. Polega ona na obwieszczeniu - w formie email, SMS, lub połączenia głosowego - o wielkiej wygranej w międzynarodowej loterii, czy wręcz którejś z loterii narodowych. Zwykle każda forma przekazu ma możliwie najbardziej imitować faktyczną informację o nagrodzie oraz konieczności podjęcia odpowiednich działań. Tymi działaniami są po prostu przelewy z naszej strony, mające na celu uzyskanie pozwoleń, certyfikatów i uprawnień dla przesyłanych ogromnych kwot z wygranej. Po otrzymaniu odpowiedniej ilości takich przelewów, oszuści po prostu znikają.

Jak działa Lottery Scam - techniki stosowane przez oszustów

Lottery Scam, w zależności od kanału komunikacji, można zaliczyć zarówno do Phishingu, Smishingu i Vishingu. Lottery Scam może nawiedzić nas w formie maila, SMSa, czy połączenia głosowego. Każda z tych trzech dróg ma swoje metody i praktyki, ale wszystkie mają jeden cel - oszukać nas. Bez względu na wybraną drogę kontaktu, zawsze będzie to informacja o wielkiej wygranej w międzynarodowej loterii, czy jeden z loterii narodowych. Oczywiście może to być wielka nagroda od jakiejkolwiek innej instytucji, czy organizacji. Każdorazowo oszuści będą starać się o to, by przekonać nas do prawdziwości zarówno samej instytucji, jak i nagrody.

Maile, które mają nas omotać i przekonać mają tak naprawdę najłatwiejszą sprawę. Do wiadomości można załączyć spreparowane certyfikaty, odesłać do fikcyjnych witryn, a do tego wcale nie muszą one kraść naszych danych, ani wpuszczać złośliwego oprogramowania. Mają być przekonujące. Na pewno opatrzone będą zdjęciami poprzednich laureatów z całego świata. Mamy uwierzyć, że i nas spotkało szczęście.

Wiadomości SMS, czy połączenia głosowe nie mają aż tak dużych możliwości, by nas omamić prawdziwością nagrody i fundatora. Dlatego najczęściej w tej formie, oszuści odwoływa się będą do faktycznie działających w naszym kraju gier i loterii. Bardzo popularne było odwoływanie się do zwycięstwa w popularnych loteriach radiowych, czy corocznego konkursu z nagrodami, organizowanego przez Totalizator Sportowy.

Oszuści dążą do tego, abyśmy uwierzyli w prawdziwość nagrody i fundatora, tylko po to, by w następnym kroku poinformować nas o konieczności uiszczenia pewnych dodatkowych opłat. Dotyczy to przede wszystkim loterii międzynarodowych i państwowych, spoza naszego kraju. Przelewy miały umożliwić odebranie nagrody, opłacając pozwolenia, certyfikaty, a także koszty bankowe i sądowe związane z wydaniem środków. Wszystkie te płatności są fikcją, nagrody nie dostaniemy, a nasze środki przepadną.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Lottery Scam?

Aby wygrać, trzeba grać - jak mówi pewien chwytliwy slogan. Nie dajmy się omamić obietnicy wysokiej nagrody, nie pokładajmy wiary w prawdziwość otrzymanych komunikatów. Zwłaszcza, jeśli nie braliśmy udziału w konkursie lub loterii tego typu, zwłaszcza w ostatnim czasie. Nie wygrywa się żadnych nagród, a na pewno nie wielomilionowych wygranych, nie grając o nie. Każda taka wiadomość, to prawie 100% pewność, że oszuści działają i próbują zrobić z nas swoja ofiarę.

Jak rozpoznać próbę Lottery Scam?

Odwołując się od akapitu powyżej, każda wiadomośc o wysokiej wygranej, czy jakiejkolwiek innej nagrodzie, w sytuacji w której nie braliśmy udziału w żadnych konkursach i loteriach, to próba oszustwa. Takie wiadomości, czy rozmowy najlepiej ignorować, kończyć. Nie czytać nawet, nie odpowiadać, kasować. Pamiętajmy taką prostą prawdę, że nikt nam nie da wygrać, jeśli nie zagramy.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Lottery Scam?

Jeśli padliśmy ofiarą Lottery Scam to najlepszą decyzją, jaką w pierwszej kolejności możemy podjąć, jest zgłoszenie do CERT Polska i to bez względu na to, jaką drogą zostaliśmy oszukani - mailowo, telefonicznie, poprzez SMS. W przypadku wiadomości email, należy również do zgłoszenia dodać samą wiadomość w formie zrzutów ekranu. Specjaliści z CERT Polska zajmują się śledzeniem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem cyberprzestępczości, do czego zaliczamy choćby Lottery Scam.

Dodatkowo oczywiście zawiadomienie o przestępstwie warto złożyć również na policji, natomiast w banku możemy podjąć próbę reklamowania transakcji dokonanych na rzecz oszustów. Jednak w tej kwestii, z racji świadomie podejmowanych przez nas decyzji, banki raczej nie będą skłonne rozpatrzyć reklamacji pozytywnie.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Lottery Scam

Lottery Scam to jedna z metod działania oszustów, przeciwko której banki niewiele mogą zdziałać. Ofiary Lottery Scam zawsze świadomie i dobrowolnie dokonują transakcji, do których nakłonili ich cwani oszuści. Banki, choć mają świadomość takich działań i praktyk, niezbyt chętnie przychylają się choćby do reklamacji zlożonych w związku z niefortunnymi transakcjami. Tak naprawdę w tej kwestii banki oraz inne instytucje finansowe mogą jedynie apelować o rozwagę i przestrzegać, przez podejrzanymi wiadomościami email, SMSami, czy połączeniami głosowymi.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Lottery Scam

Lottery Scam to forma działania oszustów, która zahacza, w zależności od kanału komunikacji, o Phishing, Smishing lub Vishing. Obietnica wielkiej wygranej ma nas skusi, do dokonania kilku niewielkich transakcji, mających nam umożliwić uzyskanie wypłaty nagrody. Zwykle po kilku przelewach, nie ma śladu ani po wygranej, ani po wypłacających. Jeżeli nie bierzemy udziału w loteriach i konkursach, każda taka wiadomość, powinna być po prostu ignorowana. Oszuści będą próbowali nas przekonać o prawdziwości nagrody i jej fundatorów, po tym łatwo poznać próbę oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą Lottery Scam, to złóż zgłoszenie do CERT Polska, oraz na policji, a w banku spróbuj reklamować transakcje.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Lottery Scam?
Oszuści nie polują na dane osobowe, ale na bezpośrednie przekazy środków. Oszuści będą namawiać nas do dokonania kilku niewielkich przelewów, w celu umożliwienia odbioru nagrody, abyśmy sami wręczyli im środki.
W jaki sposób oszuści stosujący Lottery Scam mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści korzystający z metody Lottery Scam nie szukają pojedynczych, konkretnych ofiar, a działają metodą masową.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Lottery Scam?
Najbardziej narażone na działanie metody Lottery Scam są osoby, które nierozważnie pokuszą się na wizję wielkiej wygranej.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5