Czy parabanki to oszustwo?
ofin.plOszustwaParabanki a banki- podstawowe różnice

Parabanki a banki- podstawowe różnice

Świadomość finansowa Polaków jest na niskim poziomie, zgodnie z raportem "Egzamin z wiedzy finansowej" przygotowanym przez Maison & Partners dla kapitalni.org. Większość ankietowanych ma trudności z odpowiedzią na pytania dotyczące zarządzania budżetem i produktów finansowych. Ponadto, znaczący odsetek badanych uważa, że wiedza finansowa nie jest im potrzebna, a tylko niewielu regularnie śledzi nowości w dziedzinie bankowości. Internet jest głównym źródłem informacji finansowych dla wielu osób, co może prowadzić do nieświadomości różnic między bankami a parabankami. Parabanki, będące prywatnymi firmami, oferują pożyczki bez wielu formalności, co przyciąga klientów. Jednakże istnieje ryzyko utraty pieniędzy w przypadku ich upadku, ponieważ nie podlegają one nadzorowi. Banki natomiast działają na podstawie przepisów prawa bankowego i oferują szerszy zakres usług finansowych, ale dostęp do nich jest ograniczony dla osób z pozytywną zdolnością kredytową. Wybór między bankiem a parabankiem wymaga dokładnej analizy i zrozumienia różnic między nimi, a także skonsultowania się z opiniami innych klientów, aby podjąć świadomą decyzję finansową.

Co to jest parabank? 

Parabank to nieoficjalna nazwa dla instytucji finansowych, które nie są tradycyjnymi bankami. Parabanki różnią się od tradycyjnych banków głównie tym, że działają na zasadach mniej regulowanych i zazwyczaj oferują usługi finansowe osobom, które mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu w tradycyjnym banku. To prywatne firmy, które udzielają pożyczek osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Wnioskowanie o dodatkowe pieniądze odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i online. W zgłoszeniu wystarczy podać jedynie dane z dowodu osobistego. Pożyczki pozabankowe zyskują na popularności dzięki minimum formalności. W przypadku pożyczki od ręki rzadko wymaga się od klienta przedstawienia zaświadczenia o otrzymywanym dochodzie. W banku jest to konieczne. Co więcej, pieniądze z parabanku możemy przeznaczyć na dowolny cel. Finanse mogą trafić do nas jeszcze tego samego dnia. Nie musimy wychodzić z domu, aby je odebrać. Chyba, że wybierzemy odbiór gotówki na poczcie za pomocą czeku GIRO. W innym przypadku pożyczka czy chwilówka zostanie przelana na nasze konto. Mimo wielu przywilejów jakie płyną ze współpracy z parabankami, Komisja Stabilności Finansowej ostrzega przed niebezpieczeństwem. Jest ono spowodowane tym, że firmy pozabankowe udzielają świadczeń z pieniędzy klientów. Jeśli dana firma upadnie, możemy stracić pieniądze. Parabanki działają na zasadzie piramidy finansowej. Nie podlegają żadnemu nadzorowi. Możemy jednak sprawdzić ich rzetelność analizując Listę Ostrzeżeń Publicznych. Znajdują się na niej parabanki, które popełniły przestępstwo. Jeśli sami dostrzeżemy nieprawidłowe działanie przedsiębiorstwa pożyczkowego, możemy złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.

Bank a parabank - podstawowe różnice prawne

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym mówi, że bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Oznacza to, że działalność banków oparta jest o przepisy prawa bankowego. Co więcej, finanse banku chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadku instytucji klienci mogą liczyć na zwrot gotówki. Parabanki z kolei udzielają świadczeń zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Korzystanie z ich usług może być ryzykowne ze względu na przynależność ich do tzw. szarej strefy równoległych systemów bankowych. W przypadku upadłości parabanku możemy stracić wszystkie pieniądze, które mieliśmy w nim ulokowane.

Zakres działalności banków

Zakres działalności banków jest bardzo szeroki, wśród czynności realizowanych przez banki należy wyróżnić:

  • udzielanie zobowiązań pieniężnych w postaci kredytów czy pożyczek;
  • prowadzenie rachunków bankowych osób fizycznych lub firm;
  • wydawanie papierów wartościowych;
  • przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie pieniędzy klientów;
  • nadawanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych;
  • wydawanie kart bankowych;
  • udzielanie potwierdzeń i poręczeń.

Co ważne, usługi oferowane przez bank nie są dostępne dla każdego. O dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się osoby wyłącznie z pozytywną zdolnością kredytową. Rachunek bankowy mogą założyć osoby od 18 roku życia (zwykle jest to konto dla młodych). Wpłacić pieniądze do banku może wyłącznie właściciel rachunku, na który ma trafić gotówka.

Kto może ubiegać się o kredyt w banku?

O kredyt w banku może ubiegać się osoba:

  • w wieku minimum 18 lat;
  • z pozytywnż zdolnością kredytową;
  • ze stałym i udokumentowanym dochódem;
  • mająca dowód osobisty;
  • mająca aktywny numer telefony;
  • z otwartym rachunkiem bankowym;
  • bez negatywnego wpisu w BIK i BIG.

Banki oferują swoim klientom znacznie więcej gotówki, niż instytucje niebankowe. Możemy sięgnąć nawet po kilkaset tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak dostępne dla każdego. Pożyczający musi wykazać, że nie ma zaległości wobec innych instytucji. Co więcej, że otrzymuje dochód, który pozwoli na terminową spłatę zadłużenia. Pracownicy banku weryfikują więc zebrane informacje o nowym kliencie i na ich podstawie dokonują decyzji. 

Zanim wybierzemy między bankiem a parabankiem należy dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta. Warto zaczerpnąć opinii klientów wybranych przez nas instytucji. W ten sposób zwiększymy szansę na powodzenie naszej transakcji.

Świadomość finansowa Polaków jest bardzo niska

Według raportu “Egzamin z wiedzy finansowej” opracowanego przez firmę Maison & Partners dla platformy kapitalni.org wynika, że świadomość finansowa Polaków jest bardzo niska. Prawie połowa ankietowanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące gospodarowania budżetem czy produktów finansowych oferowanych przez rynek. 40 proc. respondentów uważa, że informacje dotyczące finansów nie są im do niczego potrzebne. Z kolei tylko 17 proc. badanych przyznaje, że regularnie śledzi nowinki ze świata bankowości. Połowa ankietowanych wiedzę o finansach czerpie z internetu. To jeden z powodów, dla których warto tutaj wspomnieć o nieznanych konsumentem różnicach, jakie występują między bankiem a parabankiem.

Często zadawane pytania

Jak sprawdzić rzetelność parabanku przed zaciągnięciem pożyczki?
Możesz sprawdzić rzetelność parabanku, analizując Listę Ostrzeżeń Publicznych prowadzoną przez organy nadzoru finansowego. Unikaj firm, które figurowały na tej liście. Dodatkowo, warto przeczytać opinie innych klientów i dokładnie zrozumieć warunki umowy przed zaciągnięciem pożyczki od parabanku.
Jakie są korzyści i ryzyka związane z korzystaniem z usług parabanków?
Korzyści to szybki dostęp do gotówki, minimalne wymagania formalne i elastyczność w przeznaczeniu pożyczki. Jednakże istnieje ryzyko utraty środków w przypadku upadku parabanku, brak nadzoru regulacyjnego, a także wyższe koszty pożyczek w porównaniu do tradycyjnych banków.

Komentarze

K
Opinia od:
Kris

Czy opinia była przydatna?

0
Wydaje mi sie, że określenie parabanki jest słabe. Bo prawda jest taka, że bank to jedno, a drugie to firma pożyczkowa. Jedna i druga insttucja pożycza pieniądze, ale na innych zasadach! Za pieniądze od firmy pożyczkowej mieszkania nie kupisz- tak jak nie wezmiesz kredytu w 5 minut online!2019-08-22 22:04:56
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5