kształt

Jak działa wpłatomat i ile to kosztuje?

W jaki sposób działa wpłatomat?
Jeśli nie wiesz jak wygląda wpłata pieniędzy do wpłatomatu, to zajrzyj do naszej dokładnej instrukcji. Podajemy też, ile kosztuje korzystanie z wpłatomatu w poszczególnych bankach, ile banknotów przyjmują maszyny, w jakim czasie pieniądze trafią na konto i co zrobić w przypadku awarii wpłatomatu.
 1. Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu – instrukcja krok po kroku
 2. Prowizje i opłaty we wpłatomatach
 3. Jak działa wpłatomat – ograniczenia techniczne
 4. Jak szybko wpłacone pieniądze pojawią się na koncie?
 5. Pomocy! Wpłatomat mnie oszukał
 6. Inne sposoby na wpłatę pieniędzy – wpłatomat bez karty?

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu – instrukcja krok po kroku

Korzystanie z wpłatomatu nie jest trudniejsze od obsługi zwykłego bankomatu. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na ekranie. Szczegółowy proces krok po kroku przedstawia się w następujący sposób:

 1. Włóż kartę do maszyny i podaj swój PIN.
 2. Wybierz opcję wpłaty pieniędzy.
 3. Policz i przygotuj bankomaty do wpłaty – muszą być ułożone równo i nie być zniszczone.
 4. Umieść banknoty w otworze maszyny (powinien się otworzyć dopiero w tym momencie).
 5. Wpłatomat rozpozna ilość i kwotę banknotów i zapyta czy potwierdzasz transakcję.
 6. Odbierz potwierdzenie wpłaty, które wydrukuje wpłatomat.
 7. Pieniądze za chwilę pojawią się na twoim koncie!

Banknotów nie trzeba układać według nominałów, ani wkładać pojedynczo. Jednorazowo można włożyć liczbę banknotów odpowiadającą danemu urządzeniu. Informacja o przyjmowanych nominała i liczbie banknotów powinna pojawić się na ekranie.

Uwaga! Zależnie od maszyny należy niekiedy wybrać język maszyny, podać PIN w miejscu innym niż podano w instrukcji, podać wpłacaną kwotę, czy wybrać opcję z potwierdzeniem wypłaty lub bez potwierdzenia. Ogólna zasada działania wpłatomatu pozostaje jednak taka sama.

Podczas operacji można wybrać na jaki rachunek dołączony do karty płatniczej ma zostać zaksięgowana wpłata. Może to być np. rachunek oszczędnościowy czy konto walutowe, choć wpłatomaty obsługują wyłącznie złotówki. W przypadku gdy do karty przypisane jest wiele rachunków, tak jak na karcie wielowalutowej należy wybrać ten właściwy (zazwyczaj – konto osobiste w złotówkach).

Prowizje i opłaty we wpłatomatach

Zasadniczo koszt korzystania z wpłatomatów jest niski. Pomimo, że obsługa maszyn nie jest darmowa, to i tak jest tańsza od pracy kasjera bankowego. Dlatego np. Pekao swego czasu wprowadził zasadę, że za wpłatę gotówkową w kasie w placówkach, gdzie jest również wpłatomat, obowiązują dodatkowe opłaty. Co ciekawe niewiele z banków podaje koszt wpłaty we wpłatomatach obcych. Prawdopodobnie wpłatomat obcej sieci po włożeniu do niego karty takiego banku odmówi wykonania transakcji. To, czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku zależy więc od banku, w którym mamy konto. Pamiętajmy też, że nie każdy bankomat posiada funkcję wpłatomatu.

Od jakiegoś czasu na mocy ustawy wszystkie polskie banki muszą posiadać w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy. Pozwala on na dokonywanie za darmo podstawowych operacji na koncie. W zamian jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona i musi to być nasz jedyny rachunek bankowy. W ramach darmowych operacji posiadacze takiego rachunku mają 5 darmowych wpłat we wszystkich wpłatomatach w Polsce i nielimitowane wpłaty we wpłatach własnych banku.

Podane koszty dotyczą najpopularniejszych kont w danych bankach, a więc z wyłączeniem np. konto do 26 roku życia, kont walutowych, czy kont typu prestige. W ich przypadku, oraz na niektórych kartach płatniczych mogą obowiązywać inne opłaty. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj na kontach dla młodych osób i kontach typu prestige opłaty za wszelkie operacje są niższe.

Jak działa wpłatomat – ograniczenia techniczne

Liczba bankomatów, którą może przyjąć wpłatomat zależy od rodzaju maszyny z którą mamy do czynienia. Dolny limit liczby banknotów wynosi 40 sztuk, a maksymalny nawet 300 banknotów. Limity liczby banknotów przedstawiają się w następujący sposób:

 • ING – 100.
 • PKO BP – od 40 do 200.
 • Credit Agricole – od 40 do 200.
 • Pekao – 50.
 • mBank – od 50 do 200.
 • Santander Bank Polska – od 50 do 200.
 • Euronet – od 50 do 300.
 • Planet Cash – 200.

Typy dostępnych maszyn stale zmieniają się, dlatego podane informacje nie są całkowicie pewne. Nowsze maszyny obsługują większe liczby banknotów, dlatego można założyć, że dostępność maszyn z obsługą wyższej liczby stale się zwiększa.

Zależnie od maszyny wpłatomaty przyjmują maksymalnie nominały do 500 lub 200 zł. Większość maszyn przyjmuje maksymalnie banknoty 200 złotowe. Łatwo więc policzyć, że w typowym wpłatomacie wpłacimy jednorazowo 200×50 = 10 000 zł. Operację można oczywiście dowolnie powtarzać, aż do limitu wpłat w maszynie, czy limitu wpłat ustalonego przez nasz bank. W niektórych bankach obowiązuje kwotowy limit wpłat do wpłatomatów, który typowo wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ewentualne limity są związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Teoretycznie, we wpłatomatach obsługujących banknoty 500 złotowe i 300 sztuk banknotów jednorazowo można wpłacić nawet 150 000 zł.

Najniższy banknot, jaki obsługują wpłatomaty to 10 zł. Najmniej można więc wpłacić do nich 10 zł. Żadna z maszyn nie obsługuje monet. By wpłacić na rachunek bankowy monety należy udać się do kasy banku.

Jak szybko wpłacone pieniądze pojawią się na koncie?

Większość banków deklaruje, że czas realizacji wpłaty jest natychmiastowy, szczególnie jeśli dokonamy jej w maszynie własnej instytucji. Wpłata w sieci nienależącej do banku (np. Planet Cash, Euronet) może zająć około godziny. Przykładowo mBank deklaruje, że wpłaty pojawiają się na koncie w czasie maksymalnie 4 godzin.

Wpłata może się opóźnić, jeśli dokonamy jej w święto, niedzielę, albo w nocy. Powinna wtedy pojawić się na koncie z rana następnego dnia roboczego. Żaden z wpłatomatów nie podaje, że czas oczekiwania jest dłuższy, niż jeden dzień roboczy. Jeśli wpłata opóźnia się o dłuższy czas, to powinno to wzbudzić nasz niepokój.

Pomocy! Wpłatomat mnie oszukał

Wpłatomat, tak samo jak człowiek, może się pomylić. Pomyłki wpłatomatów zdarzają się coraz rzadziej, wraz z modernizacją maszyn i stosowaniem doskonalszych procedur, ale nie jest to niemożliwe. W każdym przypadku, gdy wpłacamy pieniądze wpłatomat informuje nas o kwocie którą policzył i oferuje możliwość odzyskania włożonych do niego banknotów. Zdarzyły jednak przypadki, gdy ten mechanizm zawiódł i bankomat nie oddał nawet włożonej do niego kwoty. Kolejną sytuacją kiedy wpłatomat może ‘oszukać’, jest brak pojawienia się środków na koncie pomimo zaksięgowanej wpłaty. Oprócz błędu wpłatomat zatrzyma też pieniądze, jeśli rozpozna je jako fałszywe. Zostaną one wtedy poddane analizie przez pracowników banku. Jeśli podejrzenie okaże się niesłuszne, to pieniądze trafią na nasze konto bankowe po dłuższym czasie.

W sytuacji, gdy wpłatomat nie zadziałał ze względu na błąd należy po pierwsze skontaktować się z bankiem, który jest wystawcą karty. Należy wtedy bezwzględnie zachować wydruk z wpłatomatu. Zazwyczaj wystarczy zwykła rozmowa telefoniczna i potwierdzenie wpłaty. Można też spróbować skontaktować się z organizacją płatniczą (Visa lub Mastercard) i spróbować przeprowadzić operację chargeback.

Jeśli bank nie uzna reklamacji, to należy zwrócić się do rzecznika klienta w danej instytucji. Dalsza droga odwoławcza to Bankowy Arbitraż Konsumencki, Rzecznik Finansowy czy UOKiK. W ostateczności bankowi można wytoczyć proces cywilny. Tryb postępowania jest więc dokładnie taki sam jak w przypadku, gdy bankomat nie wypłaci pieniędzy.

Inne sposoby na wpłatę pieniędzy – wpłatomat bez karty?

W ostatnim czasie część z banków udostępnia opcję wpłaty pieniędzy bez karty. Jest to możliwe za pomocą aplikacji bankowej z BLIK-iem na telefonie. Banki, które pozwalają na takie wpłaty to ING, Millennium, Pekao S.A., BNP Paribas oraz Getin i Noble Bank.

To logiczna kontynuacja wprowadzenia możliwości płacenia telefonem zamiast kartą. Skoro można dokonać transakcji płatności telefonem, to czemu nie wpłaty albo wypłaty z bankomatu? Gdybyśmy chcieli skorzystać z wpłaty bez karty, to wystarczy wybrać odpowiednią opcję we wpłatomacie i podać kod BLIK. Operacje płatnicze przez BLIK posiadają większe ograniczenia kwotowe od tych dokonywanych kartą płatniczą, czyli prawdopodobnie nie wpłacimy w ten sposób aż tak dużej kwoty pieniędzy jak kartą płatniczą.

Kolejnym sposobem, kiedy np. nie możemy wpłacić pieniędzy we wpłatomacie, jest tradycyjna wpłata w kasie oddziału banku. W większości banków wpłata w taki sposób jest całkowicie darmowa. W kasie mamy też pewność, że maszyna się nie pomyli i nie policzy prawidłowo banknotów, a pieniądze pojawią się jak najszybciej na koncie. Z drugiej strony, co zrozumiałe, dostępność kas jest bardziej ograniczona. Działają tylko w godzinach pracy oddziału i nie wszystkie placówki prowadzą obsługę kasową. Pieniądze na konto można wpłacać też w placówkach Poczty Polskiej czy innych operatorów płatności. Wiąże się to z dodatkowymi prowizjami za transakcję.

Cennik usług:

Bank Załóż konto Opłata za wpłatomat własny Prowizja za wpłatomat innego banku
PKO BP Załóż konto 0 zł b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Millennium Załóż konto 0 zł b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Credit Agricole Załóż konto 5 zł b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
mBank Załóż konto 0 zł – wpłatomaty własne, Planet Cash i Cashline 0,2 proc., min. 2 zł.
Santander (BZ WBK) Załóż konto 0 zł b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
ING Załóż konto 0 zł wpłatomaty własne i wpłatomaty Planet Cash b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Alior Bank Załóż konto 0,2 proc. kwoty, min. 1 zł – w oddziałach Alior Bank

0,35 proc. kwoty, min. 1 zł – w sieci Planet Cash

0,6 proc. kwoty, min. 1 zł
Pekao S.A. Załóż konto 0 zł b/d – prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
BNP Paribas Załóż konto 0 zł Planet Cash – 0,5 proc., min. 10zł

Euronet – 0,5 proc. min. 10 zł

Getin Bank Załóż konto 0 zł 0,6 proc., min 1zł

 

Czytaj także:

Pożyczka od rodziny. Kiedy musimy zapłacić PCC?

Czy pożyczka w rodzinie podlega opodatkowaniu i jeśli tak, to kto za nią płaci? Określoną kwotę do urzędu skarbowego musimy przelać tylko w konkretnych przypadkach. Wszystko zależy od kwoty pożyczki i tego, komu dokładnie [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Jak płacić telefonem? Płatności zbliżeniowe przez telefon

Być może w kolejce do kasy w sklepie zauważyłeś, że ktoś zamiast płacić gotówką albo kartą płatniczą wyciąga z kieszeni telefon i przykłada go do terminala. W jaki sposób to działa? Czy każdy może tak robić? Zobacz w jaki [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments