Bank samochodowy
ofin.plBankiBank samochodowy - wszystko, co trzeba wiedzieć

Bank samochodowy - wszystko, co trzeba wiedzieć

Bank samochodowy to instytucja finansowa, która jest częścią większego koncernu motoryzacyjnego, jak na przykład Volkswagen czy Toyota. Specjalizują się one głównie w produktach związanych z motoryzacją, takich jak kredyty i leasing samochodowy, jednak ich oferta często jest równie szeroka, jak w przypadku tradycyjnych banków komercyjnych, włączając konta osobiste, oszczędnościowe oraz ubezpieczenia. Ich działanie nie różni się znacząco od działań innych banków komercyjnych, z tym wyjątkiem, że często proponują atrakcyjne warunki finansowania dla pojazdów produkowanych przez powiązany z nimi koncern motoryzacyjny. Na świecie istnieje wiele takich instytucji, znane są one pod nazwą automotive captive finances, a do największych z nich należą BMW Financial Services, Toyota Financial Services czy Volkswagen Credit. W Polsce działalność banków samochodowych jest mniej rozwinięta, ale funkcjonuje ich kilka, w tym Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Choć oferta jest uniwersalna, często przyciągają one klientów właśnie atrakcyjnymi warunkami finansowania pojazdów.

Bank samochodowy — co to takiego?

Bank samochodowy to typ banku komercyjnego ustanowiony przez koncern samochodowy jak Volkswagen czy Toyota. Swoją nazwę zawdzięczają one nie tylko pochodzeniu ale też charakterowi ofert. Bardzo często banki tego typu mają najlepsze oferty kredytów i leasingów samochodowych, przyciągając uwagę klientów planujących zakup nowego pojazdu. Nie jest to jednak regułą: banki samochodowe mogą mieć różnorodne katalogi usług, niekoniecznie związanych z motoryzacją.

Jak działają banki samochodowe?

Banki samochodowe funkcjonują na podstawie prawa bankowego, podobnie jak inne banki komercyjne w Polsce. Gromadzą depozyty, udzielają kredytów i świadczą usługi płatnicze. Ich unikalny charakter wynika jednak z faktu bycia tzw. bankiem powiązanym (captive bank) – ich głównym celem strategicznym jest wspieranie sprzedaży pojazdów produkowanych przez macierzysty koncern samochodowy. Osiągają to poprzez oferowanie atrakcyjnych, często subsydiowanych lub promocyjnych, warunków finansowania (kredytów, leasingu) na samochody swojej marki, dostępnych zazwyczaj bezpośrednio w salonach dealerskich. Jednocześnie, aby efektywnie zarządzać finansami i dywersyfikować działalność, prowadzą one również standardową działalność bankową, pozyskując środki z depozytów klientów indywidualnych i firm.

Produkty oferowane przez banki samochodowe

Chociaż ich nazwa i pochodzenie sugerują ścisłą specjalizację, oferta banków samochodowych jest często zaskakująco szeroka i porównywalna z ofertą banków uniwersalnych. Obejmuje ona zarówno produkty ściśle związane z motoryzacją, jak i standardowe usługi bankowe:

  • Finansowanie pojazdów (główny obszar):
    • Specjalistyczne kredyty samochodowe (na nowe i czasem używane pojazdy macierzystej marki i nie tylko).
    • Leasing operacyjny i finansowy dla firm i konsumentów (tzw. leasing konsumencki) – *link do strony o leasingu, jeśli istnieje*.
    • Pożyczki na zakup pojazdów.
  • Standardowe produkty kredytowe:
  • Produkty depozytowe i konta:
  • Inne usługi:
    • Karty płatnicze (debetowe, czasem kredytowe).
    • Ubezpieczenia komunikacyjne i inne (często powiązane z finansowaniem pojazdu).
    • Bankowość elektroniczna i mobilna.

Zakres oferty może się różnić między poszczególnymi bankami samochodowymi.

Jakie są największe banki samochodowe na świecie?

Dwanaście największych banków samochodowych na świecie to:

  1. BMW Financial Services
  2. Toyota Financial Services
  3. GM Financial
  4. Honda Financial Services
  5. Subaru Motors Finance
  6. Mercedes-Benz Financial Services
  7. Ford Credit
  8. Infiniti Financing
  9. Volkswagen Credit
  10. Nissan Motor Acceptance Corporation
  11. Lexus Financial Services
  12. Hyundai Motor Finance

Banki samochodowe za granicą określane są mianem automotive captive finances. Większość marek samochodowych ustanowiła zależne im spółki finansowe.

Jakie są banki samochodowe w Polsce?

W Polsce funkcjonuje zaledwie pięć banków samochodowych, są nimi:

  1. Toyota Bank,
  2. Volkswagen Bank,
  3. CA Auto Bank (Credit Agricole),
  4. Renault Credit International Bank Polska
  5. Stellantis Financial Services

Różnica w ich wielkości wynika głównie z zakresu oferowanych usług. Stellantis Financial Services zostało utworzone we współpracy PSA Finance, Vauxhall Finance, Fiat Chrysler Automobiles Automotive Service i banku BNP Paribas. Choć za instytucję odpowiedzialne jest wiele serwisów, udziela ona klientom indywidualnym wyłącznie leasingu i pożyczek.

Do kogo skierowana jest oferta banków samochodowych?

Oferta banków samochodowych jest szeroka i skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw. Naturalnie, najbardziej zainteresowani ich usługami finansowania pojazdów (kredytem, leasingiem) są klienci planujący zakup samochodu marki powiązanej z danym bankiem, ponieważ mogą oni liczyć na dedykowane promocje lub uproszczone procedury dostępne w salonach dealerskich.

Jednak oferta standardowych produktów bankowych, takich jak konta osobiste, konta oszczędnościowe czy lokaty, jest dostępna dla każdego klienta, niezależnie od tego, czy jest zainteresowany zakupem samochodu. Dla przedsiębiorstw banki te oferują często finansowanie flot samochodowych, leasing oraz standardowe produkty bankowości korporacyjnej.

Czy warto skorzystać z usług banku samochodowego jeśli nie planujemy zakupu pojazdu? To trudne pytanie, ze względu na zmienność ofert – jeśli aktualne warunki są korzystne, to nie ma przeciwwskazań by tak uczynić. W podjęciu decyzji pomoże aktualny ranking kont osobistych i ranking kont oszczędnościowych.

Podsumowanie najważniejszych informacji o bankach samochodowych

Banki samochodowe to specyficzny rodzaj banku, który jest powiązany kapitałowo z dużymi koncernami motoryzacyjnymi (tzw. captive banks). Ich podstawowym celem jest wspieranie sprzedaży pojazdów macierzystej marki poprzez oferowanie atrakcyjnych form finansowania, takich jak kredyty samochodowe i leasing. Jednocześnie, wiele z nich prowadzi szeroką działalność bankową, oferując klientom indywidualnym i firmom również standardowe produkty depozytowe, konta czy ubezpieczenia, konkurując na tym polu z bankami uniwersalnymi. Choć mniej liczne niż tradycyjne banki, stanowią ważny element rynku finansowego, zwłaszcza w segmencie finansowania motoryzacji.

Często zadawane pytania

Czy w banku samochodowym (np. Toyota Bank, VW Bank) mogę uzyskać kredyt na samochód używany lub samochód innej marki?
Zazwyczaj tak. Chociaż głównym celem banków samochodowych jest finansowanie pojazdów macierzystej marki (często na preferencyjnych warunkach), wiele z nich oferuje również standardowe kredyty samochodowe, którymi można sfinansować zakup auta używanego lub pojazdu innego producenta. Warunki takiego kredytu mogą być jednak standardowe, rynkowe.
Czy termin "captive bank" oznacza dokładnie to samo co bank samochodowy?
Bank samochodowy jest przykładem "captive bank" (banku powiązanego), ale termin ten jest szerszy. Oznacza on instytucję finansową utworzoną przez przedsiębiorstwo niefinansowe (np. producenta samochodów, maszyn, sprzętu AGD) w celu wspierania sprzedaży jego produktów poprzez oferowanie klientom dedykowanych rozwiązań finansowych (kredytów, leasingu, ubezpieczeń). Banki samochodowe to najpopularniejszy typ "captive bank".
Czy konta osobiste i lokaty oferowane przez banki samochodowe są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)?
Tak. Banki samochodowe działające w Polsce jako banki (np. Toyota Bank, Volkswagen Bank) posiadają licencję bankową i podlegają polskiemu prawu bankowemu oraz nadzorowi KNF. Oznacza to, że depozyty zgromadzone na rachunkach (osobistych, oszczędnościowych) i lokatach w tych bankach są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na takich samych zasadach jak w innych bankach komercyjnych, czyli do równowartości 100 000 euro na jednego deponenta.
Jakie są główne zalety finansowania zakupu samochodu bezpośrednio w banku powiązanym z marką pojazdu?
Główne zalety to często: 1) Dostępność specjalnych ofert promocyjnych (np. niższe oprocentowanie, kredyt 0%, pakiety ubezpieczeń) dostępnych tylko przy finansowaniu "fabrycznym". 2) Wygoda i szybkość – możliwość załatwienia formalności kredytowych lub leasingowych bezpośrednio w salonie sprzedaży samochodu podczas zakupu. 3) Potencjalnie uproszczone procedury oceny zdolności kredytowej dla klientów kupujących nową lub używaną certyfikowaną markę pojazdu
Czy oferta ubezpieczeń komunikacyjnych proponowana przez bank samochodowy (często w pakiecie z kredytem/leasingiem) jest zawsze najkorzystniejsza?
Niekoniecznie. Pakiety ubezpieczeń oferowane przez banki samochodowe (tzw. ubezpieczenia dealerskie) są często bardzo wygodne (załatwiane w jednym miejscu) i mogą mieć szeroki zakres ochrony w pierwszym roku. Jednak nie zawsze są one najtańszą opcją na rynku. Zawsze warto porównać taką ofertę pakietową z ofertami niezależnych ubezpieczycieli lub multiagencji ubezpieczeniowych, aby upewnić się, że wybraliśmy najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem ceny i zakresu ochrony, zwłaszcza przy kontynuacji ubezpieczenia w kolejnych latach.
Jaki jest najstarszy bank samochodowy na świecie?
Ford Motor Credit Company powstał w 1959 roku i wciąż funkcjonuje pod marką Ford Credit, jest to najstarszy bank samochodowy na świecie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5