kształt

Banki a parabanki – podstawowe różnice

Banki a paraBanki a parabanki – podstawowe różnice
Świadomość Polaków dotycząca finansów jest bardzo niska. Nie wiedzą oni np., jaka jest różnica między bankiem a parabankiem. Wynika ona z prawa, na podstawie którego działają. Banki opierają swoje czynności o Prawo bankowe. Parabanki z kolei sugerują się Kodeksem prawa cywilnego. Kto może skorzystać z usług obu instytucji?
  1. Świadomość finansowa Polaków jest bardzo niska
  2. Bank a parabank – podstawowe różnice prawne
  3. Jakie czynności realizuje bank?
  4. Co to jest parabank? Zasada piramidy finansowej
  5. Kto może ubiegać się o kredyt w banku?

Świadomość finansowa Polaków jest bardzo niska

Według raportu “Egzamin z wiedzy finansowej” opracowanego przez firmę Maison & Partners dla platformy kapitalni.org wynika, że świadomość finansowa Polaków jest bardzo niska. Prawie połowa ankietowanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące gospodarowania budżetem czy produktów finansowych oferowanych przez rynek.

40 proc. respondentów uważa, że informacje dotyczące finansów nie są im do niczego potrzebne. Z kolei tylko 17 proc. badanych przyznaje, że regularnie śledzi nowinki ze świata bankowości. Połowa ankietowanych wiedzę o finansach czerpie z internetu. To jeden z powodów, dla których warto tutaj wspomnieć o nieznanych konsumentem różnicach, jakie występują między bankiem a parabankiem.

Bank a parabank – podstawowe różnice prawne

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym mówi, że bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Oznacza to, że działalność banków oparta jest o przepisy prawa bankowego. Co więcej, finanse banku chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadku instytucji klienci mogą liczyć na zwrot gotówki.

Parabanki z kolei udzielają świadczeń zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Korzystanie z ich usług może być ryzykowne ze względu na przynależność ich do tzw. szarej strefy równoległych systemów bankowych. W przypadku upadłości parabanku możemy stracić wszystkie pieniądze, które mieliśmy w nim ulokowane.

Jakie czynności realizuje bank?

Zakres działalności banków jest bardzo szeroki. Nie udzielają one tylko kredytów czy pożyczek, z którymi są kojarzone. Wśród czynności realizowanych przez banki należy wyróżnić:

  • udzielanie zobowiązań pieniężnych w postaci kredytów czy pożyczek;
  • prowadzenie rachunków bankowych osób fizycznych lub firm;
  • wydawanie papierów wartościowych;
  • przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie pieniędzy klientów;
  • nadawanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych;
  • wydawanie kart bankowych;
  • udzielanie potwierdzeń i poręczeń.

Co ważne, usługi oferowane przez bank nie są dostępne dla każdego. O dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się osoby wyłącznie z pozytywną zdolnością kredytową. Rachunek bankowy mogą założyć osoby od 18 roku życia (zwykle jest to konto dla młodych). Wpłacić pieniądze do banku może wyłącznie właściciel rachunku, na który ma trafić gotówka.

Co to jest parabank? Zasada piramidy finansowej

Na rynku finansowym oprócz banków znajdziemy również parabanki. To prywatne firmy, które udzielają pożyczek osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Wnioskowanie o dodatkowe pieniądze odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i online. W zgłoszeniu wystarczy podać jedynie dane z dowodu osobistego. Pożyczki pozabankowe zyskują na popularności dzięki minimum formalności. W przypadku pożyczki od ręki rzadko wymaga się od klienta przedstawienia zaświadczenia o otrzymywanym dochodzie. W banku jest to konieczne.

Co więcej, pieniądze z parabanku możemy przeznaczyć na dowolny cel. Finanse mogą trafić do nas jeszcze tego samego dnia. Nie musimy wychodzić z domu, aby je odebrać. Chyba, że wybierzemy odbiór gotówki na poczcie za pomocą czeku GIRO. W innym przypadku pożyczka czy chwilówka zostanie przelana na nasze konto.

Mimo wielu przywilejów jakie płyną ze współpracy z parabankami, Komisja Stabilności Finansowej ostrzega przed niebezpieczeństwem. Jest ono spowodowane tym, że firmy pozabankowe udzielają świadczeń z pieniędzy klientów. Jeśli dana firma upadnie, możemy stracić pieniądze. Parabanki działają na zasadzie piramidy finansowej. Nie podlegają żadnemu nadzorowi. Możemy jednak sprawdzić ich rzetelność analizując Listę Ostrzeżeń Publicznych. Znajdują się na niej parabanki, które popełniły przestępstwo. Jeśli sami dostrzeżemy nieprawidłowe działanie przedsiębiorstwa pożyczkowego, możemy złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.

Kto może ubiegać się o kredyt w banku?

Banki oferują swoim klientom znacznie więcej gotówki, niż instytucje niebankowe. Możemy sięgnąć nawet po kilkaset tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak dostępne dla każdego. Pożyczający musi wykazać, że nie ma zaległości wobec innych instytucji. Co więcej, że otrzymuje dochód, który pozwoli na terminową spłatę zadłużenia. Pracownicy banku weryfikują więc zebrane informacje o nowym kliencie i na ich podstawie dokonują decyzji.
Wśród wymogów banku znajdują się:

  • wiek minimum 18 lat;
  • pozytywna zdolność kredytowa;
  • stały i udokumentowany dochód;
  • dowód osobisty;
  • aktywny numer telefony;
  • otwarty rachunek bankowy;
  • brak wpisu w BIK i BIG.

Zanim wybierzemy między bankiem a parabankiem należy dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta. Warto zaczerpnąć opinii klientów wybranych przez nas instytucji. W ten sposób zwiększymy szansę na powodzenie naszej transakcji.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kris
Kris
4 lat temu

Wydaje mi sie, że określenie parabanki jest słabe. Bo prawda jest taka, że bank to jedno, a drugie to firma pożyczkowa. Jedna i druga insttucja pożycza pieniądze, ale na innych zasadach! Za pieniądze od firmy pożyczkowej mieszkania nie kupisz- tak jak nie wezmiesz kredytu w 5 minut online!