kształt

Karta wielowalutowa – jak działa?

Karta wielowalutowa - czy się opłąca?
Często podróżujesz za granicę i masz już dość płacenia dodatkowych kosztów za przewalutowanie pieniędzy? Zastanów się nad założeniem karty wielowalutowej, dzięki której można w komfortowy sposób dokonywać płatności bez ponoszenia żadnych opłat. W naszym artykule wskazlaiśmy najważniejsze cechy tego produkty bankowego, wyjaśniliśmy, jak działa oraz przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, z którego dowiesz się, jak go uzyskać!

Czym jest karta wielowalutowa?

Mówiąc najprościej, karta wielowalutowa jest po prostu kartą płatniczą, która daje możliwość posiadaczowi dokonywania różnych transakcji za granicą w obowiązującej walucie. W przypadku tej karty nie dochodzi do przewalutowania złotówek na inną walutę np. funt brytyjski. Oznacza to, że, jeśli będziemy w Londynie i zrobimy jakieś zakupy, wtedy z naszego konta zniknie dokładnie taka sama kwota jakiej zażyczył sobie sklep – w tym przypadku płatność zostanie rozliczona w funtach.

Kartą wielowalutową zapłacimy nie tylko za zakupy w sklepach stacjonarnych, ale również przez internet, ponadto możemy ją wykorzystać do wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W tym miejscu należy podkreślić, że do takiej karty mogą być przypisane konta bankowe prowadzone w kilku walutach, do których możemy najczęściej zaliczyć złotówki, euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego czy funta brytyjskiego.

Jaka działa karta wielowalutowa?

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z karty wielowalutowej zyskamy dostęp do środków znajdujących się na kilku kontach walutowych. Posługując się taką kartą za granicą będziemy mogli dokonywać szybkich płatności w euro, funtach czy dolarach bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Największą zaletą tego produktu bankowego jest to, że podczas transakcji rozpoznaje,w jakiej walucie płacimy i automatycznie pobiera pieniądze z właściwego konta np. ze środkami w euro.

We wcześniejszych akapitach wspomnieliśmy, że korzystanie z karty wielowalutowej za granicą nie wiąże się żadnymi dodatkowymi opłatami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy będziemy np. w Szwajcarii i jednocześnie na koncie walutowym nie posiadamy pieniędzy we frankach szwajcarskich, wtedy za każdą transakcję zapłacimy z rachunku złotówkowego – w tej sytuacji nastąpi przewalutowanie, za które trzeba będzie uregulować dodatkowe koszty. Warto o tym pamiętać!

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie – czy do założenia karty wielowalutowej potrzebny jest konto walutowe? Nie jest to konieczne, ponieważ taką kartę możemy aktywować kartę i również podpiąć ją również pod zwykły rachunek. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta.

Jak uzyskać kartę wielowalutową w banku?

To naprawdę prosty proces, który nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Co trzeba zrobić, aby uzyskać kartę wielowalutową, która umożliwi komfortowe dokonywanie różnych płatności za granicą? Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik krok po kroku, z którego dowiesz się najważniejszych informacji na ten temat, sprawdź!

  • Najpierw trzeba otworzyć rachunek osobisty lub walutowy w walucie, w której będziemy później dokonywali różnych transakcji.
  • Następnie należy założyć kartę wielowalutową, która zostanie podpięta do konta walutowego. Warto wiedzieć, że w wielu bankach istnieje również opcja uruchomienia usługi wielowalutowej na karcie debetowej.
  • Po wykonaniu tych czynności zyskamy możliwość przeprowadzania płatności w obcych walutach. To wszystko!

Wady i zalety karty wielowalutowej

Przed podjęciem decyzji o założeniu karty wielowalutowej, najpierw warto się jeszcze przeanalizować jej wszystkie pozytywne i negatywne strony. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze wady i zalety tego produktu bankowego. Sprawdź i przekonaj się, czy spełni twoje oczekiwania!

Zalety:

  • posiadając kartę wielowalutową zaoszczędzimy pieniądze poprzez uniknięcie prowizji i podwójnego przewalutowania przy każdej transakcji,
  • karta może być podpięta do rachunków walutowych, dzięki temu nie będziemy musieli mieć przy sobie kilku kart płatniczych w portfelu,
  • posiadając kartę wielowalutową nie ma konieczności wożenia ze sobą za granicę gotówki w obcej walucie,
  • w innym kraju nie musimy szukać lokalnego kantoru i wymieniać pieniędzy po niekorzystnych kursach.

Wady:

  • ograniczona liczba walut, z których możemy korzystać. Banki zwykle gwarantują tylko waluty tj. euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments