kształt

Jak płacić telefonem? Płatności zbliżeniowe przez telefon

W jaki sposób płaci się telefonem?
Być może w kolejce do kasy w sklepie zauważyłeś, że ktoś zamiast płacić gotówką albo kartą płatniczą wyciąga z kieszeni telefon i przykłada go do terminala. W jaki sposób to działa? Czy każdy może tak robić? Zobacz w jaki sposób płacić telefonem.

W jaki sposób płaci się telefonem?

Ścisłe znaczenie wyrażenia „płatności telefonem” oznacza płacenie przez kartę podpiętą pod wirtualny portfel lub aplikację bankową, których można używać tak, jak zwykłej karty zbliżeniowej. Inne sposoby na płacenie telefonem to BLIK, naklejki zbliżeniowe (które można nakleić tak naprawdę na wszystko, nie tylko telefon) lub szerzej mówiąc wszelkie płatności mobilne. Taka funkcjonalność nie powinna dziwić. W końcu są już możliwe nawet kredyty pożyczki przez telefon.

Twój telefon jest starszy i nie obsługuje aplikacji? Zobacz jak płacić kartą w internecie. To proste!

BLIK to dobry sposób na płatności w internecie i przelewy między znajomymi. Płacąc BLIK-iem w stacjonarnym sklepie należy najpierw wyciągnąć telefon, włączyć aplikację BLIK i przepisać kod. Dlatego w sklepach szybciej płaci się przez jednak kartę zbliżeniową lub telefon.

Naklejka zbliżeniowa to po prostu miniaturowa karta płatnicza do płatności zbliżeniowych. Nalepia się ją na np. telefon i można płacić wszędzie w taki sam sposób jak zwyczajną kartą. Różnicę stanowi to, że nie trzeba sięgać do portfela i szukać karty, dzięki czemu taka nalepka jest zwyczajnie wygodniejsza. Podobnie, zamiast naklejki, do etui telefonu możemy schować kartę płatniczą typowych rozmiarów. Będzie działała tak samo jak naklejka.

Za pomocą aplikacji w telefonie z podpiętą kartą lub kartami płatniczymi można płacić dokładnie tak samo, jak przez kartę płatniczą. Wystarczy, że telefon jest wybudzony. Nie jest też konieczne stałe połączenie z internetem. Wystarczy wcześniej dodać kartę płatniczej w telefonie posiadającym funkcję NFC.

Płacenie telefonem w najszerszym znaczeniu tego pojęcia, czyli płacenie kartą przez internet w mobilnej przeglądarce również może być łatwiejsze. Jeśli używamy portfela np. Google Pay, to wystarczy kilka kliknięć w telefonie by zapłacić za zakupy, zamiast wpisywania danych do przelewu czy przepisywania wszystkich danych z karty.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

By można było płacić telefonem konieczne jest posiadanie smartfona z modułem NFC. NFC to standard komunikacji bliskiego zasięgu przeznaczony głównie dla smartfonów, który umożliwia m.in. właśnie płatności zbliżeniowe. Dzięki NFC możliwe są płatności telefonem na takich samych zasadach jak przez zwykłe karty zbliżeniowe z czipem. Przy takiej formie zapłaty dotyczą nas dokładnie takie same zabezpieczenia jak przy normalnej płatności kartą, czyli chargeback czy konieczność podania kodu PIN przy płatnościach powyżej 50 zł.

Twoja karta nie działa? Pamiętaj, że kartę musisz aktywować podczas pierwszego użycia w bankomacie lub na zakupach.

Takie działanie jest możliwe dzięki temu, że moduł NFC jest w stanie przechować dokładnie te same informacje co karta płatnicza. Dodatkowo telefony mają pewną przewagę nad zwykłymi kartami płatniczymi. W wirtualnych portfelach można przechowywać dowolną ilość różnych rodzajów kart płatniczych. Posiadając więc kilka kart np. kredytowych nie ma potrzeby nosić ich wszystkich ze sobą. Wystarczy w aplikacji wybrać którą kartą chcemy akurat zapłacić.

Płacenie przez telefon w sklepie krok po kroku – podsumowanie

Podsumowując, by płacić telefonem w sklepie przez NFC należy:

 1. Posiadać telefon z funkcją NFC i kartę płatniczą.
 2. Ściągnąć aplikację do płatności i dodać do niej kartę lub karty.
 3. Włączyć funkcję NFC w telefonie na górnej belce z opcjami.
 4. Przyłożyć wybudzony telefon do terminala tak samo jak zwykłą kartę.

Aplikacje do płacenia przez telefon – Google Pay, Apple Pay

Jak skonfigurować Google Pay na telefonie?

 1. Pobierz aplikację Google Pay ze sklepu Google Play.
 2. Dodaj kartę. Możesz to zrobić przez zbliżenie karty do aparatu (system automatycznie rozpozna dane karty), albo wpisać jej dane ręcznie.
 3. Kod CVC z odwrotu karty należy dodać ręcznie.
 4. Zaakceptuj warunki usługi.
 5. Zweryfikuj swoją tożsamość przez wiadomość SMS lub logowanie do bankowości internetowej.

Karta jest już dodana do portfela Google Pay. Wystarczy zrobić to tylko raz dla danej karty płatniczej. Potem wystarczy już tylko włączyć NFC w telefonie (górna belka z opcjami) i można płacić telefonem zupełnie tak samo jak kartą zbliżeniową. Należy jedynie pamiętać, że podczas płatności telefon musi być wybudzony (ekran telefonu musi się ‘świecić’).

Konfiguracja Apple Pay:

 1. Uruchom aplikację Wallet i wybierz przycisk z plusem.
 2. Zeskanuj kartę płatniczą.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami swojego banku (zazwyczaj jest to weryfikacja smsem).
 4. Karta jest już dodana do portfela.

Płatność w sklepach z telefonami Apple przebiega nieco inaczej, niż w tych z systemem Android. Najpierw należy położyć palec na Touch ID, a następnie przyłożyć górną część telefonu do terminala płatności. Płatność wygląda jeszcze nieco inaczej w iPhonach X i nowszych. By jej dokonać należy podwójnie kliknąć boczny przycisk i popatrzeć na ekran. Telefon rozpozna naszą twarz i można już dokonać płatności zbliżając telefon do terminalu.

Wiele banków posiada też własne aplikacje do płatności telefonem, dzięki czemu nie trzeba korzystać z aplikacji takich jak Google Pay. Są to m.in.: Alior, Millennium, ING, PKO BP, Santander BP oraz T-Mobile.

Ciekawostka – w niektórych krajach na świecie działa Samsung Pay oraz LG Pay, czyli serwisy producentów telefonów komórkowych umożliwiających płacenie telefonem w terminalach nieobsługujących płatności zbliżeniowych, czyli terminalach na paski magnetyczne. Najnowsze smartfony tych marek potrafią emulować sygnał kart płatniczych z paskiem magnetycznym. Wprowadzanie tej usługi nie jest jednak sensowne w polskich warunkach, gdzie właściwie wszystkie terminale obsługują płatności zbliżeniowe. W Chinach płaci się telefonem jeszcze inaczej. Płatności polegają na skanowaniu kodów QR z terminalu, funkcjonalność NFC jest więc tam zbędna.

Rodzaje płatności telefonem – NFC, HCE, BLIK

Szukając informacji o płatnościach zbliżeniowych telefonem można natknąć się na akronimy takie jak NFC I HCE. Czym różnią się te typy płatności? Początkowo płatnościami NFC (Near Field Communication) nazywano w Polsce wczesne wersje technologii płatności telefonem. Należało najpierw dostać od operatora komórkowego specjalną kartę SIM umożliwiającą zakodowanie na niej danych karty płatniczej.

Obecnie używa się technologii HCE (Host Card Emulation), czyli możliwości zapisania karty w smartfonie bez udziału karty SIM. Terminologia jest jednak myląca, gdyż HCE również używa technologii NFC. Różnicę stanowi jedynie sposób zapisania karty płatniczej.

BLIK działa na jeszcze innej zasadzie, niż wspomniane rozwiązania. W jego przypadku nie jest konieczne zapisywanie żadnych danych karty na telefonie. Pieniądze są pobierane bezpośrednio z konta bankowego, ale w zamian konieczne jest stałe połączenie z internetem.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments