kształt

Upoważnienie do konta – jak ustanowić pełnomocnictwo do rachunku bankowego?

Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?
Aby osoba trzecia mogła zarządzać naszym kontem bankowym, musimy nadać jej upoważnienie. Jak to zrobić? Wystarczy sporządzić specjalny dokument, w którym znajdą się dane obu stron (pełnomocnika i mocodawcy) oraz zakres upoważnienia. Jakie rodzaje pełnomocnictwa do rachunku bankowego wyróżniamy?

Jak nadać upoważnienie do konta bankowego?

Upoważnienie do konta bankowego to możliwość reprezentowania kogoś przez osobę trzecią. Otrzymuje ona możliwości zbliżone do tych, które posiada właściciel rachunku. Może więc np. wykonać przelew, aby spłacić chwilówkę online czy wypłacić pieniądze z konta. Pamiętajmy, że upoważnienie nie pozwala nam na wzięcie pożyczki. Tę czynność może wykonać wyłącznie właściciel rachunku.

Aby upoważnić osobę trzecią do naszego konta, musimy przekazać jej pisemne pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem. Dokument musi zawierać informacje dotyczące stron umowy oraz zakresu czynności, na które osoba trzecia otrzymała pozwolenie.

Ważne: pełnomocnika możemy ustanowić na stałe lub czas określony (np. na okres jednorazowej wypłaty środków finansowych z konta).

Upoważnienie do konta – wzór

Jeśli nie wiemy, jak powinno wyglądać upoważnienie do konta bankowego, wystarczy posłużyć się wzorem dostępnym w sieci. Pełnomocnictwo zawiera najważniejsze informacje dotyczące transakcji. Są nimi:

  • dane właściciela rachunku bankowego (imię i nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
  • dane osoby, która ma zostać upoważniona do rachunku bankowego (również jest to imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego);
  • zakres udzielonego pełnomocnictwa;
  • podpisy obu stron (są one niezbędne, aby uznać ważność dokumentu).

Pamiętajmy, że mając upoważnienie do rachunku, nie stajemy się jego właścicielami! Upoważnić możemy każdą osobę pełnoletnią, nawet obcokrajowca. Nieletni posiadający upoważnienie muszą skorzystać z pomocy osoby dorosłej. Nie mogą sami wykonywać czynności związanych z kontem. Upoważnienie do konta możemy złożyć w banku osobiście lub listownie.

Rodzaje pełnomocnictw do konta

Chcąc udzielić komuś pełnomocnictwa warto wiedzieć, jaki jest jego zakres. Istnieje kilka rodzajów upoważnień, które dają osobie trzeciej różne możliwości. Jakie rodzaje pełnomocnictw wyróżniamy?

    1. pełnomocnictwo ogólne (upoważniony ma prawo wykonywać te same czynności, co właściciel konta bankowego);
    2. pełnomocnictwo określonego rodzaju (upoważnienie daje prawo osobie trzeciej do wykonywania czynności ściśle określonych w dokumencie);
    3. pełnomocnictwo jednorazowe (jednorazowe pozwolenie na wykonanie danej czynności związanej z kontem, np. wypłata środków pieniężnych).

Wspólne konto bankowe a śmierć współmałżonka

Zdarza się, że małżonkowie mają wspólne konto bankowe. Co dzieje się z  zawartością rachunku po śmierci jednego z jego współwłaścicieli? Według prawa zgromadzone pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy spadkobierców. Nie stanie się tak pod warunkiem, że jedna z osób otrzyma wcześniej upoważnienie do konta. Gotówka wypłacona z rachunku zmarłego nie wchodzi wtedy w skład spadku, który należałoby podzielić.

Upoważnienia do konta bankowego możemy udzielić każdej spokrewnionej osobie. Warto zrobić to przed śmiercią, ponieważ później majątek musi zostać sprawiedliwie podzielony między krewnych.

Czy komornik może zająć wspólne konto?

Właściciel konta bankowego wpadł w spiralę zadłużenia. Nie niesie to żadnych obaw dla osób trzecich chyba, że mają oni do tego rachunku upoważnienie. Czy komornik może zająć przedmioty pełnomocnika do rachunku? Nie, ponieważ pełnomocnictwo jest tak skonstruowane, że chroni przed długami obie strony (właściciela konta bankowego i osobę do niego upoważnioną).

A czy komornik może zająć wspólne konto małżonków? Wszystko zależy od charakteru długu oraz tego, czy istniała między małżonkami wspólnota majątkowa. Jeśli w trakcie małżeństwa nie mamy pewności, czy nie zostaliśmy obciążeni jakimś długiem, warto to sprawdzić. Zrobimy to np. pobierając z BIK specjalny raport.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldi
Waldi
3 lat temu

Moja rada? Chronić swojej kasy i żadnych upoważnień sbsolutnie nikomu nie dawać- nie jestem się na tym wyłożył.