kształt

Rodzaje kont bankowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Prezentujemy rodzaje kont bankowych.
Każdy, kto zastanawia się nad założeniem konta bankowego, najpierw powinien poznać wszystkie rodzaje rachunków, jakie są obecnie dostępne w bankach oraz dokładnie przeanalizować ich cechy. W naszym artykule wskazaliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie konto jest spełni twoje oczekiwania!
  1. Jakie są rodzaje kont bankowych?
  2. Czym charakteryzuje się konto osobiste?
  3. Konto firmowe – jakie warunki musi spełnić firma, aby je założyć?
  4. Dla kogo przeznaczone jest konto walutowe?

Rodzaje rachunków bankowych – jakie konta proponują banki?

Jeśli będziemy chcieli założyć rachunek bankowy, najpierw warto dokładnie przeanalizować oferty, jakie obecnie proponują banki. W ten sposób zyskamy niezbędną wiedzę na temat każdego rodzaju kont i dowiemy się, które z nich jest przystosowane zarówno do naszych potrzeb, jak i wymagań.

W instytucjach finansowych są dostępne następujące konta bankowe:

  • konto osobiste,
  • konto oszczędnościowe,
  • konto firmowe,
  • konto walutowe,

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że w większości ofert banków można znaleźć również konta młodzieżowe, które są przeznaczone dla nastolatków z przedziału wiekowego od 13 do 18 lat i powiązane z rachunkiem osobistym rodziców oraz konta studenckie dla studentów do 25 roku życia.

W kolejnych akapitach wskazaliśmy, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje rachunków bankowych, na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę oraz jakie są ich zalety i wady.

Konto osobiste – najpopularniejszy rachunek bankowy

Konto osobiste jest produktem bankowym, który cieszy się największą popularnością wśród konsumentów. Założenie takiego konta w oddziale banku jest łatwym i naprawdę krótkim procesem. Ponadto nie wymaga przedstawienia dużej ilości formalności, wystarczy, że weźmiemy ze sobą dowód osobisty. Czym jeszcze charakteryzuje się ten produkt?

  • rachunek bankowy jest bezpiecznym miejscem do przechowywania zgromadzonych pieniędzy,
  • taki rodzaj konta pozwala zdeponować naszą miesięczną pensję,
  • konto osobiste daje możliwość dokonywania płatności kartą płatniczą,
  • własny rachunek gwarantuje dostęp do pieniędzy w każdym momencie,
  • posiadając takie konto będziemy mogli korzystać z akcji promocyjnych banków czy różnych zniżek.

Każda oferta konta osobistego w zależności od banku będzie się od siebie różnić w większym lub mniejszym stopniu, jednak w wielu przypadkach niektóre elementy rachunku będą takie same – przykładowo, decydując się na Konto 360° od Millennium Banku lub Konto Jakie Chcę od Santander Bank Polska prowadzenie konta jest darmowe.

Konto oszczędnościowe – rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć oszczędzać

Taki rodzaj konta bankowego przeznaczony jest dla osób, które przede wszystkim chcą zacząć oszczędzać swoje środki finansowe. Każdy bank w przypadku takiego rachunku wyznacza określone oprocentowanie, które przysługuje właścicielowi konta za udostępnienie swoich pieniędzy. Wysokość odsetek w głównej mierze zależy od stopy procentowej, jaka obowiązuje w danej instytucji.

Z konta oszczędnościowego możemy w każdej chwili wypłacać pieniądze, jednak trzeba pamiętać, że tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, za każdą kolejną bank będzie wymagał uregulowania prowizji. Z tego względu taki rachunek nie sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli z niego korzystać na co dzień. Warto go jednak założyć, ponieważ w trakcie nieoczekiwanych kłopotów finansowych może być ostatnią deską ratunku.

Ważne – jeśli będziemy chcieli prowadzić taki rachunek ze współmałżonkiem, wtedy bank da nam możliwość założenia wspólnego konta bankowego.

Konto firmowe – duże ułatwienie dla każdego przedsiębiorstwa

Konto firmowe to znakomite rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą rozdzielić prywatne środki od firmowych finansów. Założenie takiego rachunku wiąże się jednak ze spełnieniem określonych warunków narzuconych przez bank. Najważniejszym z nich jest zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG. Na jakie jeszcze wymagania trzeba się przygotować?

W przypadku konta firmowego każdy bank będzie wymagał od przedsiębiorcy podania następujących danych: pełna nazwa firmy, numery NIP i REGON, data rozpoczęcia funkcjonowania działalności gospodarczej oraz PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Po spełnieniu tych warunków będziemy mogli korzystać z rachunku i cieszyć się porządkiem w finansach.

Ważne – kredyty gotówkowe, które zostały zaciągnięte na potrzeby rozwoju działalności, przedsiębiorcy mogą spłacać pieniędzmi, które znajdują się na koncie firmowym. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać środków zgromadzonych na rachunku osobistym.

Konto walutowe – dla kogo jest przeznaczone

Jeśli często wyjeżdżamy za granicę warto zastanowić się nad założeniem konta walutowego, które jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym i daje możliwość przechowywania pieniędzy w obcej walucie tj. euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy frank szwajcarski.

Przed założeniem takiego rachunku należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dodatkowymi opłatami (np. koszty związane z wypłatą pieniędzy z bankomatu za granicą), jakich może wymagać bank. Trzeba również wiedzieć, że konto walutowe daje możliwość oszczędzania zgromadzonych środków w obcej walucie.

Powyższe informacje z pewnością pomogą podjąć właściwą decyzję w kwestii wyboru najlepszego konta bankowego, które będzie przystosowane do naszych potrzeb. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących danego rachunku możemy również porozmawiać z pracownikiem banku.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments