kształt

Pożyczka od rodziny. Kiedy musimy zapłacić PCC?

Pożyczka-od-rodziny
Czy pożyczkę w rodzinie trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Wszystko zależy od wysokości zobowiązania. Jeśli udzielamy pożyczki powyżej 9637 zł, to zawsze musimy to zgłosić do urzędu. Kiedy jest to zobowiązanie dla tzw. rodziny z I grupy podatkowej, to unikamy tym samym płacenia podatku. Pamiętajmym, że udzielenie pożyczki zawsze trzeba udosodnić. Przelew to jedno, ale warto też wiedzieć, jak sporządzić wzór pożyczki w rodzinie.
 1. Pożyczka od rodziny a podatek
 2. Jak wypełnić PCC-3 przy pożyczce od rodziny?
 3. Umowa pożyczki w rodzinie – wzór
 4. Czy warto brać pożyczkę od rodziny?

Pożyczka od rodziny a podatek

Zgodnie z przepisami każda pożyczka podlega opodatkowaniu. Podatku można uniknąć, jeśli pożyczamy pieniądze rodzinie z tzw. I pierwszej grupie podatkowej. Jednak i w tym przypadku jest pewne ograniczenie. Kwota pożyczki nie może przekroczyć sumy 9637 zł (jednorazowo). Takiego zobowiązania można udzielić raz na 5 lat. Pożyczkę od rodziny można przeznaczyć na mieszkanie, samochód czy wyjazd na wakacje. Wszystko zależy od potrzeb i tego, ile pożyczamy. Sprawdź kto i kiedy płaci podatek PCC od pożyczki.

Do wspomnianej wcześniej pierwszej grupy podatkowej zaliczamy:

 • rodziców,
 • rodzeństwo,
 • teściów,
 • zięcia,
 • synową,
 • małżonków,
 • zstępnych,
 • macochę,
 • ojczyma,
 • pasierba.

Jeśli kwota pożyczki przekracza wyznaczoną kwotę 9637 zł, a wciąż mamy do czynienia z pierwszą grupą podatkową, to wciąż jest szansa na uniknięcie płacenia podatku od pożyczki w wysokości 2 proc. od całej sumy. Aby to zrobić, należy:

 • Złożyć deklarację PPC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od daty dokonania czynności.
 • Udokumentować otrzymanie pożyczki przelaniem pieniędzy na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Najlepiej jeszcze sporządzić umowę pożyczki.

Ważne! Jeśli wypłacamy pożyczkę przelewem, to musimy w tytule operacji wpisać słowa “pożyczka”. Cel przekazu pieniędzy musi być jasny, tak, aby Urząd Skarbowy nie miał żadnych wątpliwości. Jeśli w ciągu 5 lat udzielimy komuś prywatnej pożyczki większej niż 9637 zł lub kilku pożyczek przekraczających tę kwotę, to Urząd Skarbowy może zażądać od nas zapłaty 20 procent podatku od czynności cywilnoprawnej (jeśli fakt, że udzielaliśmy takich zobowiązań, wyjdzie w trakcie kontroli). Nie ma jednak co ryzykować, bo wypełnienie PCC-3 wcale nie jest trudne ani czasochłonne.

Jak wypełnić PCC-3 przy pożyczce od rodziny?

Dokument PCC-3 z łatwością znajdziemy na stronie każdego Urzędu Skarbowego, jest także dostępny w każdym urzędzie. Zadaniem pożyczkodawcy jest wypełnienie tylko jasnych pól, pola zaciemnione będzie wypełniał pracownik Urzędu Skarbowego. Formularz należy uzupełniać niebieskim lub czarnym długopisem.

Pamiętaj, że pożyczki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, który warto rozliczyć by zapłacić mniej podatku.

Wypełnianie PCC-3 krok po kroku:

  1. Część A formularza. Wpisujemy tam datę zawarcie umowy pożyczki. W polu nr 5 wpisujemy właściwy Urząd Skarbowy (np. Urząd Skarbowy w Olsztynie). Z kolei w polu nr 6 musimy wpisać, czy jest to pierwsza deklaracja dotyczące tego zobowiązania czy też korekta poprzedniej deklaracji.
  2. Część B formularza. Jeśli w czynności podlegającej opodatkowaniu po stronie zobowiązanej występują dwie osoby (lub więcej), to trzeba zaznaczyć rubrykę pierwszą. Pozostałe pola to dane na temat składającego deklarację pożyczkodawcy.
  3. Część C formularza. Tutaj dokładnie opisujemy, co jest przedmiotem pożyczki (pole 24 – 24. Zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej).
  4. Część D formularza. W tej części oblicza się wysokość podatku. Jak to zrobić? Trzeba pomnożyć wartość pożyczki przez 2 proc. Kwotę uzyskaną w ten sposób wpisujemy w polu 43.

Jeśli musimy zapłacić podatek od pożyczki, to należy przelać obliczoną kwotę na konto właściwego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od udzielenia zobowiązania. Poza złożeniem deklaracji pamiętajmy o sporządzeniu umowy pożyczki. Według paragrafu 2 art. 720 Kodeksu Cywilnego, umowa pożyczki przekraczająca kwotę 500 zł, powinna być sporządzona na piśmie. Jednak pożyczki na mniejsze kwoty także warto dokumentować.

Umowa pożyczki w rodzinie – wzór

Umowa ustna ma taką samą moc prawną jak pisemna. Mimo tego umowę ustną ciężko jest udowodnić przed sądem, dlatego niezależnie od dobrych relacji w rodzinie warto sporządzić umowę pisemną. To ochrona dla obu stron w razie, gdyby ktoś nie dotrzymywał postanowień umowy. Taki dokument powinien zawierać dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, dokładne określenie przedmiotu pożyczki, jej przekazania, czasu i sposobu spłaty oraz warunki wypowiedzenia umowy pożyczki.

Wzór umowy pożyczki prywatnej do pobrania (PDF)

Czy warto brać pożyczkę od rodziny?

Zdania na ten temat są podzielone. Osoby, które np. szukają pożyczki dla zadłużonych mogą mieć wrażenie, że wsparcie od rodziny to ich jedyna opcja. Tak jednak nie jest. Obecnie można wziąć pożyczkę nawet, jeśli mamy komornika, natomiast na pewno będziemy wtedy potrzebować zabezpieczenia albo żyranta.

Niespłacona pożyczka w rodzinie może trwale popsuć relację. Ponadto nie wpływa na nasz scoring BIK, ponieważ regularna spłata rat nie jest zazwyczaj nigdzie odnotowywana. Z drugiej strony pożyczka w rodzinie to jedyny sposób, jeśli chcemy z pożyczonych pieniędzy sfinansować wkład własny, a w końcu kredyt bez wkładu własnego nie jest możliwy.

Obecnie na rynku jest tyle propozycji różnych firm, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie – jeśli martwią nas koszty, możemy sprawdzić oferty pożyczek za darmo. Pożyczka w rodzinie wbrew pozorom nie musi być bezpieczniejszą opcją. Wystarczy znaleźć firmę, która na pewno działa uczciwie – czyli wystarczy sprawdzić, czy należy do instytucji zrzeszających uczciwie działających pożyczkodawców. Można też sprawdzić opinie na temat danej firmy w rankingu chwilówek czy rankingu pożyczek ratalnych.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments