Kredyt konsolidacyjny w bankach – zobacz ofertę
Prezentujemy zestawienie oferty konsolidacji w bankach. Porównaj kredyty na podstawie faktycznych parametrów, a nie haseł reklamowych. Uwaga! Banki podają RRSO dla typowych kredytów, które są przez nie udzielane. To, że dany kredyt ma RRSO takie a nie inne nie oznacza jeszcze, że otrzymasz kredyt konsolidacyjny o takich kosztach. Mogą być one mniejsze bądź większe, zależnie od osobistej sytuacji klienta.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt gotówkowy na spłatę innych zobowiązań. Jest to kredyt celowy, nie dostaniemy w nim pieniędzy ‘do ręki’, zostaną one automatycznie przeznaczone na spłatę poprzednich pożyczek. Wyjątkiem jest kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, gdzie dostaniemy kolejną kwotę na poprawienie płynności finansowej. Należy rozróżnić kredyty konsolidacyjne od pożyczek konsolidacyjnych, gdyż reguluje je inne prawo. Kredyty reguluje prawo bankowe, a pożyczki prawo cywilne. Nie w każdej pożyczce konsolidacyjnej firma pożyczkowa załatwi za nas wszystkie formalności związane ze spłatą poprzednich zobowiązań.
Sprawdź wiele ofert w naszym rankingu kredytów gotówkowych – atrakcyjne warunki pożyczki oraz RRSO.
Dłużnik zawsze ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, z czego skorzysta bank podczas spłaty kredytu. W taki sposób anulowane zostaną przyszłe odsetki od zadłużenia. Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, w której wierzyciel zastrzegł kary umowne za przedwczesną spłatę, jednak należą one do rzadkości. Konsolidować można nie tylko zwykłe kredyty gotówkowe. Bank z chęcią weźmie na siebie spłatę m.in. kart kredytowych, pożyczek na raty, limitów na koncie. Niekiedy możliwa jest konsolidacja chwilówek.
Do ‘zrolowanego’ kredytu można podejść na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wydłużenie okresu kredytowania. Raty staną się wtedy mniejsze, ale całkowity koszt kredytu siłą rzeczy wzrośnie. Drugim jest skrócenie okresu kredytowania, co pociągnie za sobą zwiększenie miesięcznej raty. Drugi sposób jest o tyle atrakcyjny, że można dzięki niemu liczyć na niższe oprocentowanie i niższy całkowity koszt kredytu. Jeśli zależy nam na jak najszybszym wyjściu z długów i dbaniu o finanse w dłuższej perspektywie, to zdecydowanie polecamy tę drugą opcję. Opcja pierwsza jest korzystna jeśli faktycznie nie stać na zapłatę wyższej raty, gdyż koszty egzekucji komorniczej będą zawsze wyższe niż spłata rozłożona nawet na wiele lat.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny w PKO BP?
Pożyczka konsolidacyjna od PKO BP to klasyczna konsolidacja. Nie jest wymagane posiadanie konta w tym banku, a przy okazji konsolidacji zobowiązań można tu otrzymać do 30% gotówki dodatkowo na dowolny cel. Dodatkową zaletą oferty jest brak prowizji oraz możliwość zawieszenia spłaty na 3 miesiące, czyli tzw. wakacje kredytowe.
Parametry pożyczki konsolidacyjnej Antygrawitacja w PKO:
- Na kwotę od 15 000 do 200 000 zł.
- Czas spłaty wynosi od 2 do 120 miesięcy.
- Bez prowizji.
- Wakacje kredytowe na 3 miesiące.
- Bez konta w PKO
Jak wygląda konsolidacja w Alior Banku?
Alior Bank posiada w ofercie popularny kredyt konsolidacyjny, który umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jedno, o niższej racie. Za taką usługę Alior nie pobiera prowizji. Wystarczy mu fakt, że od tej pory to właśnie w nim zaczniesz płacić oprocentowanie za pożyczone pieniądze.
Cechy kredytu konsolidacyjnego w Aliorze:
- Na kwotę od 30 000 do 200 000 zł.
- Bez prowizji.
- RRSO wynosi bardzo niskie 10,46%.
- Możliwość złożenia wniosku online.
- Pieniądze można pożyczyć na okres od 3 do 120 miesięcy.
Czym wyróżnia się konsolidacja w Millennium?
Millennium Bank wyraźnie stawia na promocję. RRSO tego kredytu jest nominalnie najniższe na rynku, a dodatkowo kredyt posiada Gwarancję Najniższego Oprocentowania. Oznacza to, że jeśli w ciągu 30 dni od zawarcia umowy klient znajdzie tańszą ofertę, to Millennium obniży koszty do jej poziomu. Dodatkowo ta konsolidacja nie jest objęta prowizją, a kredyt jest jeszcze tańszy jeśli dokupimy do niego ubezpieczenie.
Zobacz czym wyróżnia się pożyczka konsolidacyjna w Millennium:
- Najniższe RRSO na rynku.
- Gwarancja najniższego oprocentowania na rynku. Millennium wyrówna najlepszą ofertę konkurencji.
- Bez prowizji.
- Ubezpieczenie Bezpieczna Pożyczka za zaledwie 0,3% przyznanej kwoty pożyczki miesięcznie.
- Oferta promocyjna – należy się spieszyć z wzięciem tego kredytu!
Konsolidacyjny kredyt hipoteczny
Kredyty konsolidacyjne można podzielić na dwa rodzaje: gotówkowe i hipoteczne. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest dla banku znacznie bezpieczniejszą opcją, więc oprocentowanie za spłatę takiego kredytu będzie znacznie niższe, niż w zwyczajnym kredycie konsolidacyjnym.
Z drugiej strony klient w przypadku zaprzestania spłaty ryzykuje utratą miejsca zamieszkania. Warto więc go wziąć, jeśli jesteśmy pewni, że będziemy w stanie regularnie spłacać raty. W konsolidacyjnym kredycie hipotecznym wnioskować można nawet o 80 proc. wartości nieruchomości, więc dostępne kwoty są w takim kredycie bardzo wysokie.
Jak skonsolidować dług?
Aby wystąpić do banku o kredyt konsolidacyjny musimy najpierw zgromadzić potrzebne dokumenty. Zazwyczaj są to:
- umowy dotychczasowych pożyczek,
- dokumentacja tego, w jaki sposób spłacaliśmy zobowiązania,
- dowód osobisty,
- wszelkie zaświadczenia o dochodach.
Jeśli już zgromadziliśmy wszystkie wymagane dokumenty, to czas na wizytę w banku, a najlepiej bankach. Wszelkie informacje, takie jak RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), czy potencjalna maksymalna kwota kredytu, zazwyczaj uzyskamy online, jednak banki w przypadku kredytów konsolidacyjnych bardzo szczegółowo sprawdzają wiarygodność kredytową wnioskującego, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność i złożyć wniosek w wielu z nich.
Nie jest konieczne konsolidowanie wszystkich zobowiązań. Jeśli któraś z pożyczek ma wyraźnie niższe oprocentowanie niż proponowana konsolidacja, to mądrze będzie pozostawić ją sobie do osobnej spłaty.
Alternatywy dla kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny nie jest zawsze najlepszą dostępną opcją. Co jeszcze można zrobić, jeśli mamy problemy ze spłatą obecnych zobowiązań?
- W banku zawsze można wnioskować o karencję w spłacie (czasowe zmniejszenie raty kredytu) lub wakacje kredytowe (czasowe całkowite zawieszenie spłaty).
- Z bankiem można też negocjować. Jeśli będzie miał do wyboru zmniejszenie wysokości rat poprzez wydłużenie okresu kredytowania i całkowite zaprzestanie spłaty przez dłużnika, to na pewno zgodzi się na rozłożenie kredytu na więcej rat.
- Zamiast konsolidować pożyczki przez bank, bo wymaga to za dużo formalności albo bank nie chce nam udzielić kredytu, możemy wziąć nową pożyczkę na raty i spłacić poprzednie zobowiązania na własną rękę.
- W przypadku tzw. chwilówek mamy zazwyczaj opcję przedłużenia terminu spłaty lub refinansowania pożyczki. Refinansowanie pożyczki polega na przeniesieniu zadłużenia do nowej firmy. Niekiedy jest to tańsza opcja niż zwyczajne zaciągnięcie nowej pożyczki.
Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego. Czy to się opłaca?
Bank nie zaoferuje konsolidacji w postaci kredytu bez zaświadczeń. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca. Każdy przypadek jest różny i wyjątkowy. Zależy to od wysokości oprocentowania posiadanych zobowiązań i sytuacji na rynku. Przyjrzyjmy się więc okolicznościom które świadczą za, jak i przeciw kredytowi konsolidacyjnemu.
Zalety:
- Konsolidacja na pewno się opłaci, jeśli od czasu zaciągnięcia poprzednich zobowiązań zwiększyła się nasza wiarygodność oraz zdolność kredytowa, gdyż bank będzie w stanie zaproponować mniejsze oprocentowanie. Z tego samego powodu opłaca się przenieść do banku wysoko oprocentowane chwilówki, jednak niewiele z instytucji oferuje taką możliwość.
- Nawet bez zwiększenia wiarygodności kredytowej konsolidacja często opłaca, bo oferta danego banku jest po prostu bardziej konkurencyjna i poniesiemy mniejsze całkowite koszty kredytowania.
- Innym przypadkiem, kiedy konsolidacja kredytu będzie bardzo korzystna, jest zmniejszenie się stopy procentowej NBP, pod warunkiem, że zaciągnęliśmy kredyt z oprocentowaniem stałym. Obecnie (marzec 2019) stopy procentowe nadal mogą spaść – nawet do 0 proc. Poskutkuje to tym, że wszystkie kredyty stanieją, w tym kredyty konsolidacyjne i warto będzie zaciągnąć kredyt na spłatę poprzednich.
- Wielką zaletą konsolidacji dla wielu osób jest prostota. Zamiast pamiętać o kilku miesięcznych ratach i czyszczeniu skrzynki z monitów i ponagleń, wystarczy ustawić w na koncie stałe polecenie zapłaty i można zapomnieć o formalnościach.
- Kredyt konsolidacyjny warto wziąć, kiedy spodziewamy się, że nie będziemy spłacać terminowo obecnych zobowiązań. Konsolidacja w takim przypadku pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji
niespłacania długów. - Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim elastyczność. Dzięki skumulowaniu zobowiązań będziemy mogli od nowa ustalić wysokość miesięcznej spłaty – zmniejszyć ją lub zwiększyć, a także wydłużyć lub skrócić okres całkowitej spłaty. Wybrać będziemy mogli także datę miesięcznej raty tak, aby dobrać ją akurat do czasu, kiedy na konto spływa pensja.
Wady:
- Każdy kredyt wiąże się z zapłatą prowizji. Konsolidując, ponosimy ponownie opłatę za tę samą usługę. Nie zawsze konsolidacja się opłaca, być może bank wcale nie będzie w stanie zaproponować zaproponować wyraźnie niższego, albo w ogóle niższego oprocentowania.
- Dla wielu osób atrakcyjna będzie często proponowana możliwość dalszego zadłużenia. Jest to jednak niebezpieczne. Również ulga finansowa w postaci mniejszej raty może skłonić do powzięcia kolejnego kredytu po uzyskaniu konsolidacji. Może to prowadzić do wpadnięcia w groźną spiralę kredytową i w konsekwencji upadłości konsumenckiej. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią dobrze zarządzać swoimi finansami.