kształt

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca. Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec?

heading-image

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2023

1

ocena

maks. kwota
250 000 zł
maks. okres
120 mc-y
2

ocena

maks. kwota
50000 zł
maks. okres
36 mc-y
3

ocena

maks. kwota
60000 zł
maks. okres
84 mc-y
4

ocena

maks. kwota
120000 zł
maks. okres
120 mc-y
5

ocena

maks. kwota
200000 zł
maks. okres
120 mc-y
Polskie banki są otwarte na cudzoziemców. Nie ma więc żadnego problemu, aby obcokrajowiec otrzymał kredyt gotówkowy w Polsce. Nie obędzie się jednak bez karty stałego lub czasowego pobytu oraz posiadania stałego źródła zarobków w kraju, w którym mieszkają. Jakie dokumenty do kredyt gotówkowego musi jeszcze załatwić obcokrajowiec? Wbrew pozorom nie jest ich dużo!
 1. Obcokrajowcy w Polsce – w jakim banku mogą wziąć kredyt gotówkowy?
 2. Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego dla obcokrajowca?
 3. Pozostałe warunki wzięcia kredytu dla obcokrajowca
 4. Jak wnioskować o kredyt dla obcokrajowca?

400 000 osób – szacuje się, że tylu obcokrajowców mieszka obecnie na terenie Polski. Maja tu stałą pracę, rodziny oraz zobowiązania finansowe. Cudzoziemcy w Polsce otrzymają kredyt gotówkowy w banku, ale nie dotyczy to każdej instytucji. Banki zawsze indywidualnie ustalają, do kogo kierują swoje produkty finansowe. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, gdzie najłatwiej dostać kredyt, a także poszukać tzw. ofert specjalnych. Takie oferty przygotowywane są właśnie z myślą o obywatelach innych krajów mieszkających w Polsce.

Dobrym pomysłem jest też zerknięcie na ranking kredytów gotówkowych – zarówno w przypadku, gdy o kredyt wnioskuje obcokrajowiec, jak i Polak.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego dla obcokrajowca?

Wbrew pozorom nie potrzebujemy wielu dokumentów. W przypadku obcokrajowców należy mieć przede wszystkim dokument, w którym znajdzie się numer PESEL osoby wnioskującej oraz kopię umowy o pracę (lub innego dokumentu, który potwierdza deklarowaną wysokość zarobków). W przypadku kredytu dla Polaka niekiedy wystarczy samo oświadczenie o wysokości zarobków (jeśli zamiast tego dostarczymy wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy), ale w przypadku cudzoziemców zwykle nie ma to zastosowania. Wynika to z faktu, że banki muszą mocniej zweryfikować osoby spoza kraju – w celu zmniejszenia własnego ryzyka kredytowego.

Co musi przygotować obcokrajowiec, aby wnioskować o kredyt gotówkowy? Oto pełna lista dokumentów:

 • Dokument z numerem PESEL – dowód osobisty albo paszport (ostatecznie zależy od banku).
 • Karta stałego lub czasowego pobytu.
 • Raport kredytowy z kraju pochodzenia (ten dokument bank zdobywa we własnym zakresie).
 • Zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Polski.
 • Wypełniony wniosek kredytowy.
 • Zaświadczenie o stałych zarobkach – umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie itp. Dochody muszą być zdobywane w walucie polskiej – złotówkach. Albo zaświadczenie o zatrudnieniu.
 • Kopia aktu małżeństwa (jeśli zawarte jest małżeństwo z Polakiem/Polką).

Wniosek kredytowy wypełniamy na stronie banku lub za pomocą konsultanta w oddziale. Pracownik banku sam powie, jakich danych potrzebuje, a następnie wpisze je w systemie we właściwe miejsca. Zaświadczenie o zatrudnieniu można uzyskać od pracodawcy – wystarczy o nie zapytać w dziale kadr, aby je otrzymać praktycznie od ręki. Obcokrajowcy mają nadawany numer PESEL podczas wyrabiania karty pobytu w Polsce.

Ważne! Kredyt na paszport może otrzymać tylko i wyłącznie cudzoziemiec. Polak potrzebuje dowodu osobistego, aby wnioskować o kredyt gotówkowy. Z kolei zawarcie małżeństwa z Polakiem lub Polką zwiększa wiarygodność cudzoziemca w oczach pracownika banku. W takich przypadkach jeszcze łatwiej jest uzyskać kredyt gotówkowy. Należy jednak pamiętać, że i tak ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zawsze zależy od oceny zdolności kredytowej. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Można to zrobić nawet jeszcze przed wizytą w banku, sprawdzając odpowiednią bazę z historią kredytową.

Pozostałe warunki wzięcia kredytu dla obcokrajowca

Jak każdy kredytobiorca, obywatel innego kraju mieszkający w Polsce musi być osoba wypłacalną. Bank pobiera raport kredytowy z kraju pochodzenia wnioskującego, więc nie ma opcji ukrycia długów. Ponadto kredytobiorca musi być osoba pełnoletnią i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Wymogiem, którego nie da się obejść, jest posiadanie własnego rachunku bankowego w polskim banku. Możemy ten rachunek prowadzić z inną osobą, np. z żoną albo z mężem. Jeśli nie wiemy, jakie konto wybrać, można sprawdzić ranking kont bankowych.

Kiedy już otrzymamy kredyt, spłacamy go na takich warunkach, jakie są określone w umowie. Jeśli nie ma w niej innych zapisów, to wcześniejsza spłata kredytu jest jak najbardziej możliwa, jeśli cudzoziemiec będzie miał taką zdolność finansową. Niekiedy możliwe są też wakacje kredytowe, ale to już zależy od indywidualnej oferty instytucji.

Jak wnioskować o kredyt dla obcokrajowca?

Jesteś obcokrajowcem i chcesz wziąć kredyt w Polsce? Możesz o niego zawnioskować na dwa sposoby:

 1. Osobiście – w banku.
 2. Przez internet (ale i tak może być konieczna wizyta w banku).

Musisz przygotować wszystkie wymagane dokumenty oraz sprawdzić, który bank będzie zainteresowany podjęciem z tobą współpracy. To zależy od tego, czy np. dana instytucja ma specjalną ofertę dla danej grupy obcokrajowców (najczęściej banki mają oferty promocyjne kredytów gotówkowych dla Ukraińców), ile chcesz pożyczyć, na jaki czas oraz jaką posiadasz zdolność kredytową. Najlepiej od razu sprawdzić, gdzie nie warto tracić czasu, a gdzie można złożyć wniosek. Po złożeniu wniosku musisz przejść wstępną, automatyczną weryfikację. Z reguły trwa to kilka dni, ale jeśli jesteś w oddziale banku, to najpewniej zweryfikują wszystko jeszcze przy tobie, na miejscu.

Jeśli okaże się, że masz odpowiednią zdolność kredytową i wszystko jest w porządku, to pozostanie ci podpisanie umowy oraz podanie numeru konta, na jaki ma zostać przelana kwota kredytu. Na czas wizyty w banku zabierz ze sobą małżonka (jeśli go masz), zwłaszcza, jeśli posiadacie wspólne konto bankowe.

W sytuacji, w której nie znasz dobrze języka polskiego, koniecznie zabierz ze sobą tłumacza! Wszystkie zapisy w umowie muszą być dla ciebie zrozumiałe. Jeśli podpiszesz niekorzystną dla siebie umowę, bo nie znasz wystarczająco języka kredytodawcy, to nie zwolni cię z obowiązku wypełniania zawartych w niej postanowień.

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments