kształt

Jak zrobić wyciąg z konta?

Wyciąg z konta
Wyciąg z konta to tak naprawdę najłatwiejszy w uzyskaniu dokument wymagany do zaciągnięcia kredytu bankowego. Wystarczy zalogować się do swojej bankowości internetowej i pobrać historię rachunku. Zobacz, jak dokładnie to zrobić i kto udzieli pożyczki lub kredytu na takich zasadach.

Pożyczka, a nawet kredyt na wyciąg z konta

Obecnie coraz więcej instytucji finansowych oferuje pożyczanie pieniędzy na podstawie samego potwierdzenia tożsamości i wyciągu z konta, czyli historii operacji na rachunku bankowym. To całkowicie wystarcza do oceny zdolności kredytowej przy zobowiązaniach na niższą kwotę. Zobacz, które instytucje przyznają pieniądze na wyciąg z konta:

Nazwa InstytucjiWeź pożyczkęKwota SpłataSzybkość wypłaty
Alior BankWeź pożyczkędo 4600 zł całkowicie online / do 200 000 złdo 10 latod 1 dnia
Nest BankWeź pożyczkędo 50 000 zł na wyciąg z kontado 5 latod 15 minut
MillenniumWeź pożyczkędo 150 000 złdo 108 miesięcyniezwłocznie po podpisaniu umowy
T-Mobile Usługi bankoweWeź pożyczkędo 200 000 złdo 10 lattego samego dnia
Santander Consumer BankWeź pożyczkędo 50 000 zł / do 25 000 całkowicie onlinedo 60 miesięcynawet w 24 godziny
VIASMS.pl*Weź pożyczkę100 – 4000 zł7 – 30 dninatychmiastowo na konta w największych polskich bankach
Ratka.pl*Weź pożyczkę2000 – 10 000 zł12 – 24 miesięcynawet w 3 godziny
AASA*Weź pożyczkę2000 – 10 000 zł12 – 24 miesięcyprzez czek GIRO nawet w 30 minut

*wyciąg z konta będzie wymagany jedynie w niektórych przypadkach

Co to jest wyciąg z konta?

Wyciąg z konta to zestawienie wszystkich operacji dokonanych na danym rachunku bankowym. Banki mają obowiązek przechowywać historię konta przez 5 lat i udostępniać ją raz na miesiąc i na każde żądanie posiadacza rachunku. Obecnie w dowolnym momencie można uzyskać z banków darmowy wyciąg w formacie PDF (który będzie przydatny m.in. właśnie do zaciągnięcia pożyczki przez internet na konto), a za drobną opłatą wyciąg papierowe przez tradycyjną pocztę.

Posiadacz rachunku bankowego ma 14 dni od daty otrzymania wyciągu na zakwestionowanie znajdujących się tam informacji. Wyciąg bankowy jest istotną funkcją każdego konta w banku. To dzięki niemu możemy sprawdzić ile i kiedy pieniędzy wpłynęło i wypłynęło z naszego rachunku.

Jak zrobić wyciąg w poszczególnych bankach?

Wyciąg bankowy w formie przydatnej przy zaciąganiu kredytu czy pożyczki online powinien posiadać format elektroniczny. Z tego powodu najłatwiej go uzyskać przez bankowość internetową. Większość kredytodawców wymaga podania historii rachunku za ostatnie 3 miesiące. Szczegółowy sposób na zdobycie wyciągu jest różny w poszczególnych bankach.

Jak zrobić wyciąg z konta w Mbank?

Zaloguj się na swoje konto Mbank. Wybierz zakładkę historia i wybierz operacje z ostatnich X miesięcy (zależnie od tego jakiego wyciągu potrzebujesz). Na dole ekranu zaznacz format danych PDF i kliknij zatwierdź.

Jak zrobić wyciąg z konta w ING?

Zaloguj się na swoje konto. Kliknij na swój rachunek główny. Po prawej wybierz historia. W środkowym oknie wybierz wymaganą liczbę miesięcy i kliknij pobierz listę transakcji konta ING.

Jak zrobić wyciąg z konta w PKO BP?

Zaloguj się na iPKO.pl. Wejdź w zakładkę rachunki. Wybierz rachunek główny. W operacjach na rachunku  PKO wybierz wymagany zakres dat. Naciśnij szukaj. Na dole strony w oknie pobierz wybierz PDF.

Jak zrobić wyciąg z konta w Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)?

Zaloguj się w swojej bankowości internetowej Santander Bank. Na pulpicie, obok konta kliknij zakładkę więcej. Kliknij eWyciąg. Zaznacz wybrany miesiąc i kliknij pobierz.

Jak zrobić wyciąg z konta w Millennium?

Zaloguj się w Millenecie. W zakładce moje finanse wybierz lista wyciągów. Kliknij pobierz przy wybranym wyciągu.

Jak zrobić wyciąg z konta w Alior Bank?

Zaloguj się do swojej bankowości internetowej Alior Bank. Kliknij w nazwę Konto Osobiste po lewej stronie. Wybierz wyciąg z rachunku. Kliknij na strzałkę przy wybranym wyciągu.

Historia rachunku bankowego

Historia rachunku, której prześledzenie umożliwia wyciąg z konta, to bardzo cenna informacja dla wszelkich instytucji finansowych. Pozwala na potwierdzenie uzyskiwanego wynagrodzenia. Na wyciągu widać dane nadawcy przelewu, więc można określić kto jest naszym pracodawcą. Podobnie widać też zajęcia komornicze czy pieniądze przeznaczone na spłatę innych zobowiązań.

To jednak nie wszystko. Historia rachunku pozwala na prześledzenie zachowań potencjalnego pożyczkobiorcy. Czy impulsywnie wydaje swoje pieniądze, czy też będzie w stanie sumiennie spłacać pożyczoną kwotę?

Kredyt gotówkowy na podstawie historii rachunku jest możliwy dzięki uproszczonej ocenie zdolności kredytowej. Taką procedurę stosuje się według zaleceń rekomendacji T1, która określa, że można ją zastosować gdy kwota finansowania nie przekracza czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które obecnie wynosi 5 227 zł2, czyli około 21 tys. złotych. Kwota ta może wzrosnąć do sześcio lub dwunastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, jeśli klient współpracuje z bankiem już od odpowiednio sześciu lub dwunastu miesięcy.

Nie oznacza to, że na wyciąg z konta dostaniemy kredyt maksymalnie do kwoty 21 tys. złotych. Ta kwestia zależy od wewnętrznych procedur danego banku, jednak można taką kwotę przyjąć jako orientacyjny wskaźnik. Większość banków przy wyższych kwotach wymaga przynajmniej osobistego stawienia się w placówce w celu podpisania umowy kredytowej.

Sprawa inaczej wygląda w firmach pożyczkowych. Zazwyczaj nie korzystają one z wyciągów z banku, tylko z automatycznej weryfikacji konta przez systemy takie jak Instantor albo Kontomatik, które spełniają bardzo podobną funkcję do weryfikacji samego wyciągu z rachunku.


  1. https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacja_T_%2814_09_2018%29_63160.pdf (rekomendacja 7).
  2. Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2020 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. poz. 1147).

Czytaj także:

Wirtualna karta płatnicza – nowoczesne płatności bezgotówkowe

Wirtualna karta płatnicza pozwala na szybkie i wygodne płacenie za zakupy i usługi bez potrzeby używania fizycznego pierwowzoru. Powstała w wyniku gwałtownego rozwoju rynku fintech. Sprawdź, czym ona jest i gdzie można ją aktywować. [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Kredyt i pożyczka mają wiele cech wspólnych, jednak nie są tą samą formą finansowania. Sprawdź, które zapisy prawne je regulują. Dowiedz się, jakie są podobieństwa między kredytem a pożyczką i wybierz produkt finansowy dopasowany do [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o