Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych - najważniejsze informacje
ofin.plRejestry dłużnikówKrajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych - najważniejsze informacje

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych - najważniejsze informacje

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest instytucją państwową, która prowadzi rejestr podmiotów, które nie przestrzegają terminów spłaty swoich zobowiązań lub są niewypłacalne. Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych został utworzony w celu gromadzenia, monitorowania, a także udostępniania informacji o sytuacji finansowej osób prywatnych i przedsiębiorców. Wpisy w KRD pozwalają wierzycielom przede wszystkim ocenić wiarygodność wypłacalność osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy starają się o uzyskanie kredytu. Pozytywne i negatywne wpisy w KRD pomagają ocenić czy warto nawiązać współpracę z kontrahentem. Każdy konsument może sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności założyć konto na stronie KRD oraz wypełnić informacje o swoim numerze PESEL czy miejscu zamieszkania. Poza tym zostaniesz również poproszony o ustanowienie swojej nazwy użytkownika i hasła do logowania. Gdy już przejdziesz przez etap rejestracji, wystarczy, że zalogujesz się na stronie KRD przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, jakie ustanowione zostały podczas rejestracji. Po zalogowaniu się wystarczy już tylko, że klikniesz zakładkę“Panel klienta”, która widnieje na stronie głównej KRD, a następnie wejdziesz w dostępne raporty. Raport o swoim statusie w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, możesz sprawdzić za darmo raz na pół roku. Jeśli konsument ma potrzebę sprawdzenia wpisu częściej, może to zrobić za dodatkową opłatą. Na stronie https://konsument.krd.pl/ konsument ma do wyboru dwa pakiety: pakiet 59 zł/ 2 mies., gdzie w ramach pakietu może sprawdzić wpis 3x w ciągu 2 miesięcy lub pakiet 99 zł/ 6 mies., w ramach którego może sprawdzić m.in. sprawdzić wpis 2x w ciągu miesiąca. Przedsiębiorcy również mogą sprawdzić dłużników w KRDN. Aby sprawdzić dłużników w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych przedsiębiorca, podobnie jak osoba prywatna, musi najpierw zalogować się do swojego panelu klienta na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Następnie w odpowiednim polu przedsiębiorca powinien wypełnić dane osobowe, takie jak numer PESEL w przypadku osób prywatnych lub NIP w przypadku przedsiębiorstwa. Aby podać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, osoba prywatna lub przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Jeśli dłużnik w żaden sposób nie ustosunkuje się do wezwania, wtedy wierzyciel może już złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych o wprowadzenie wpisu o nieuregulowanej należności dłużnika. Do wniosku powinna być przy dołączony dokument, który potwierdzi istnienie danej należności.

Co to jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest to instytucja państwowa, która prowadzi rejestr podmiotów, które nie przestrzegają terminów spłaty swoich zobowiązań lub są niewypłacalne. Podstawą prawną działania Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych są przepisy Ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?

Zgodnie z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych każdy konsument może sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Aby sprawdzić swój status w KRDN należy w pierwszej kolejności założyć konto na stronie KRD oraz wypełnić informacje o swoim numerze PESEL czy miejscu zamieszkania. Poza tym zostaniesz również poproszony o ustanowienie swojej nazwy użytkownika i hasła do logowania. Swoją tożsamość będziesz mógł bezproblemowo potwierdzić przy użyciu dowodu osobistego lub przez wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Gdy już przejdziesz przez etap rejestracji, wystarczy, że zalogujesz się na stronie KRD przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, jakie ustanowione zostały podczas rejestracji. Po zalogowaniu się wystarczy już tylko, że klikniesz zakładkę“Panel klienta”, która widnieje na stronie głównej KRD, a następnie wejdziesz w dostępne raporty. Raport o swoim statusie w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, możesz sprawdzić za darmo raz na pół roku. Wystarczy pobrać raport, na którym będzie widniała cała Twoja historia finansowa. Oznacza to, że niekoniecznie znajdą się w nim jedynie negatywne wpisy, ale znajdą się w nim też i te pozytywne, dzięki którym Twoje szanse na uzyskanie kredytu bez wątpienia się zwiększą.

Ile kosztuje raport w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?

Raport w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych może być darmowy lub kosztować do 99 złotych. Zgodnie z ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym każdemu konsumentowi przysługuje sprawdzenie raportu raz na pół roku za darmo. Jeśli konsument ma potrzebę sprawdzenia wpisu częściej, może to zrobić za dodatkową opłatą. Na stronie https://konsument.krd.pl/ konsument ma do wyboru dwa pakiety:

  • Pakiet 59 zł/ 2 mies. - w ramach pakietu konsument może sprawdzić wpis 3x w ciągu 2 miesięcy, otrzymywać nielimitowane powiadomienia o wpisaniu swojego numeru PESEL w KRD oraz raz na 2 miesiące sprawdzić, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał jego numer PESEL.
  • Pakiet 99 zł/ 6 mies. - w ramach pakietu konsument może sprawdzić m.in. sprawdzić wpis 2x w ciągu miesiąca, otrzymywać nielimitowane powiadomienia o wpisaniu swojego numeru PESEL w KRD, 2x w ciągu 6 miesięcy sprawdzić, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał jego numer PESEL. W ramach pakietu przedsiębiorcy mogą również 1x na 6 miesięcy dopisać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Jak sprawdzić dłużników w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?

Aby sprawdzić dłużników w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych przedsiębiorca, podobnie jak osoba prywatna, powinien najpierw zalogować się do swojego panelu klienta na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Nie tylko konsumenci mogą sprawdzić swój status w KRDN, ale też przedsiębiorcy mogą sprawdzić dłużników w KRDN. Następnie wystarczy już tylko, że w odpowiednim polu przedsiębiorca wypełni dane osobowe, takie jak numer PESEL w przypadku osób prywatnych lub NIP w przypadku przedsiębiorstwa. Raport z KRD pozwala przedsiębiorcom już zawczasu sprawdzić informacje o sytuacji finansowej swoich klientów, dzięki czemu podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy staje się dla nich znacznie łatwiejsze.

Jak podać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?

Aby podać dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, osoba prywatna lub przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty z zastrzeżeniem, że w przypadku nieuregulowania zadłużenia, dojdzie do zgłoszenia go do KRDN. Jeśli dłużnik w żaden sposób nie ustosunkuje się do wezwania, wtedy wierzyciel może już złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych o wprowadzenie wpisu o nieuregulowanej należności dłużnika. Do wniosku powinna być przy dołączony dokument, który potwierdzi istnienie danej należności. Takim dokumentem mogą być wszelkie faktury czy umowa, jaka została zawarta między stronami. Podając dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, należy też liczyć się dodatkową opłatą, która może wynieść do kilkudziesięciu złotych.

Jak usunąć wpis z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?

Aby usunąć wpis z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, dłużnik powinien skierować się do podmiotu, który umieścił wpis w bazie. Usunięcie wpisu jest jednak możliwe tylko w dwóch przypadkach:

  • Błędnego wpisu w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych,
  • Spłaty zobowiązania przez dłużnika.

W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek nieprawdziwej informacji dłużnik może zgłosić pomyłkę. Jeśli wpis został w pełni bezzasadnie umieszczony, wtedy po zgłoszeniu sprawy i rozpatrzeniu jej przez KRD, wpis zostanie usunięty. Jeśli jednak pomyłka będzie ograniczała się do drobnego błędu w danych osobowych, wtedy po dokonaniu korekty wpis o nieuregulowanej należności dłużnika z powrotem trafi do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Jeśli dłużnik jest pewny, że wszystkie jego dane znajdujące się w rejestrze zostały wprowadzone prawidłowo, wtedy jedynym rozwiązaniem na usunięcie wpisu z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych będzie spłata długu. Gdy już dłużnik dokona spłaty należności, wtedy wierzyciel powinien usunąć wpis lub go zmodyfikować, jeśli dług nie został spłacony w pełni.

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych - podsumowanie

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych został utworzony w celu gromadzenia, monitorowania, a także udostępniania informacji o sytuacji finansowej osób prywatnych i przedsiębiorców. Wpisy w KRD pozwalają wierzycielom przede wszystkim ocenić wiarygodność wypłacalność osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy starają się o uzyskanie kredytu. Pozytywne i negatywne wpisy w KRD pomagają ocenić czy warto nawiązać współpracę z kontrahentem. Możliwość wpisania dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Z kolei, aby sprawdzić wpis o sobie, wystarczy wejść na oficjalną stronę KRD, gdzie raz na pół roku można za darmo sprawdzić wpis o sobie lub wykupić jeden z dwóch pakietów, w ramach którego poza możliwością częstszego sprawdzania wpisów, klient zyskuje szereg innych możliwości.

 

Często zadawane pytania

Ile trzeba czekać na raport w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?
Nie musisz długo czekać na swój raport w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę KRD i po rejestracji w serwisie i zalogujesz się w panelu klienta, a Twój raport będzie gotowy do pobrania.
Czy można uzyskać kredyt bez Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?
Tak, uzyskanie kredytu bez Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych jest możliwe. Istnieją instytucje pozabankowe, które udzielają kredytu bez sprawdzania baz dłużników.
Jakie informacje są zawarte w bazie Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych i skąd pochodzą?
Informacje zawarte w bazie Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych odnoszą się do dokonywanej przez dłużnika spłaty kredytu. Dlatego informacje te mogą być zarówno pozytywne, jeśli spłata długu była terminowa, jak i negatywne, jeśli dłużnik dopuścił się opóźnień w spłacie. Poza tym w bazie Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych znajdą się dane osobowe dłużnika.
Czy istnieje możliwość usunięcia profilu z bazy Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?
Tak, istnieje możliwość usunięcia profilu z bazy Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Aby do tego doszło, dłużnik musi zgłosić, że dane umieszczone w bazie są nieprawdziwe lub musi on dokonać spłaty długu.
Ile czasu widoczny jest wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?
Wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych widoczny jest do czasu uregulowania zobowiązania przez dłużnika. W takim przypadku wierzyciel ma dwa tygodnie na usunięcie dłużnika z grona dłużników.
Czy Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm?
Tak, Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5