Oszustwa z fałszywymi czekami - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaOszustwa z fałszywymi czekami - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwa z fałszywymi czekami - wszystko co trzeba wiedzieć

Oszustwo z fałszywymi czekami to dość nowa metoda, polegająca na rozsyłaniu fałszywych wiadomości o konieczności zmiany sposobu płatności z czeku na inną. Wiadomość opatrzona jest linkiem do postawionego serwisu bankowości online, abyśmy nieświadomie oddali złodziejom dane logowania do naszego systemu bankowego. Niedawno pojawiła się również metoda, w której oszuści próbują spieniężyć podrabiane czeki mało popularnego American Express, czeki, które nie mają pokrycia. Wszelkie komunikaty - wiadomości email, czy SMS - które jakkolwiek odnoszą się do zastosowania czeku, powinny zmusić nas do myślenia i zachowania ostrożności. Wszelkie informacje o zastosowaniu czeku, konieczności zmiany tej metody płatności, dodatkowo opatrzone linkiem lub widgetem, to znak, że coś jest nie tak i prawdopodobnie ktoś chce nas oszukać. Jeśli już padliśmy ofiarą oszustwa z fałszywymi czekami, zgłośmy to w naszym banku oraz w CERT Polska w pierwszej kolejności, a następnie na policji.

Oszustwa z fałszywymi czekami - co to takiego?

Oszustwa z fałszywymi czekami to dość nowa, aczkolwiek nie tak popularna metoda oszustwa. Ogólnym założeniem było wysyłanie fałszywych powiadomień o wstrzymaniu płatności ze względu na wybór płatności czekiem, która nie może zostać zautoryzowana i należy wybrać inną metodę płatności. Ta zmiana płatności już niestety odbywać się miała poprzez podstawioną witrynę, imitującą witrynę logowania do systemów bankowych. Oszuści dostawali wtedy bezpośrednio dane do logowania. Jednak pojawiła się druga metoda, która również została zakwalifikowana jako oszustwa z fałszywymi czekami. Polega ona na próbie wypłacenia, dokonania transakcji, czy przelewu środków, przychodząc do banku z mało popularnym w Europie, czekiem wystawionym przez American Express. Oczywiście czeki były fałszywe i nie miały pokrycia.

Jak działa Oszustwa z fałszywymi czekami - techniki stosowane przez oszustów

Jak wspomniane wyżej, oszustwa z fałszywymi czekami dzielimy na dwie główne metody. Jedną z nich jest powiadomienie o płatności czekiem, drugą próba użycia fałszywych, niezbyt popularnych czeków American Express. Obie metody są dość świeżym pomysłem, z czego druga metoda jest nawet młodsza.

Pierwsza metoda polega na rozsyłaniu przez oszustów masowo wiadomości najczęściej SMS, ale również email, z informacją o wstrzymanej płatności ze względu na dyspozycję płatności czekiem. Wiadomość opatrzona jest również treścią, która mówi o konieczności zmiany metody płatności oraz linkiem do fałszywej witryny logowania do systemu bankowości online. Ofiara nieświadoma takiej zagrywki, może bez zastanowienia kliknąć w link, spróbować zalogować się do swojego banku i tym samym wręczyć swoje dane logowania oszustom.

Druga opcja działania to próba zrealizowania czeków, które nie mają pokrycia, a nawet nie sa prawdziwe. Oszuści próbują swoich sił na różne sposoby, przykładowo preparująć mało popularne w Europie czeki wystawiane przez American Express. Banki nie mają obowiązku realizować czeków, ale oszuści są nieugięci. Tworzą podrobione czeki na wysokie kwoty i próbują te kwoty wypłacać w bankach, stosować jako środek płatniczy, a nawet zaoferować oddanie komuś czeku w zamian za przelew równowartości w naszej walucie. Czeki oczywiście są bardzo dobrze podrobione, a z racji małej popularności American Express w Europie, często pracownik nie jest w stanie zidentyfikować czeku jako fałszywego.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Oszustwa z fałszywymi czekami?

W całej Europie, a tym bardziej w Polsce czeki prawie wyszły z użycia. Już prawie nikt nie korzysta z tej metody realizowania transakcji. Jedynie na wysokim szczeblu biznesowym czeki wciąż mają zastosowanie, a tym samym dostępne są w wielu wariantach rachunków premium. Tak więc każda próba wmówienia nam, że dysponowaliśmy płatność czekiem jest po prostu kłamstwem, na które mamy się złapać.

Co do fałszywych czeków wystawionych rzekomo przez American Express, mało prawdopodobne abyśmy mieli z nimi styczność, nie będąc pracownikiem banku czy innego instytucji z sektora finansowego. Jedyną opcja jest możliwośc otrzymania propozycji o spieniężeniu czeku z własnej kieszeni, w zamian za otrzymanie tego właśnie czeku do samodzielnej wypłaty. Tego typu wiadomości również należy ignorować, gdyż nawet jeśli czek nie jest fałszywy, to istnieje ryzyko tego, że żaden bank nie zechce go zrealizować.

Jak rozpoznać próbę Oszustwa z fałszywymi czekami?

Odwołując się do powyższego akapitu, praktycznie każda próba dokonania jakiejkolwiek transakcji z udziałem czeków, czy informacja o takiej próbie, to próba oszustwa. Czek jest w Europie środkiem archaicznym i praktycznie nikt nie wykorzystuje czeków, a tym bardziej banki nie oferują w swojej ofercie takiej opcji jak płatność czekiem. Nie ważne, czy ktoś chce wręczyć nam fizyczny czek, czy próbuje nas przekonać, że próbowaliśmy skorzystać z płatności czekiem, pewne jest, że próbuje nas oszukać. Pamiętajmy o tym, że czek to słowo klucz, które powinno zapalać nam czerwoną lampkę i wzmóc naszą ostrożność.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Oszustwa z fałszywymi czekami?

Fałszywe czeki w formie papierowej to przede wszystkim zmartwienie pracowników banków. Mało prawdopodobne, abyśmy padli ofiarą oszustwa z wykorzystaniem podrobionego czeku, nie będąc pracownikiem jakiejś instytucji finansowej. Jednak, jeśli przestalibyśmy na wymianę środki za czek, a czek okazałby się bez pokrycia, wtedy należy niezwłocznie udać się na policję.

Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa z fałszywymi czekami w formie informacji o konieczności zmiany metody płatności, w pierwszej kolejności należy powiadomić nasz bank o możliwość pojawienia się dodatkowego ruchu na rachunku i w systemie online z innego miejsca niż dotychczas. Należy również niezwłocznie złożyć zawiadomienie w formie elektronicznego formularza do CERT Polska, pozarządowej instytucji przeciwdziałającej cyberprzestępcom i cyberprzestępczości.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Oszustwa z fałszywymi czekami

Banki jak i pozostałe instytucje finansowe w głównej mierze cały czas biją na alarm. Każdorazowo przypominają nam o podejrzanych SMSach, wiadomościach, połączeniach głosowych, które rzekomo wychodzą od banku. Opinia publiczna jest ciągle informowana o działaniach oszustów, o ich wzmożonej aktywności i różnorodnych metodach działania. Niestety banki niewiele więcej mogą zrobić, aniżeli właśnie przypominać nam o tym, że to przede wszystkim nasza rozwaga może nas uchronić przed oszustami.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Oszustwa z fałszywymi czekami

Oszustwa z fałszywymi czekami to dość nowe metody działania oszustów, ale nie na tyle nowe, aby kompletnie nic o nich nie wiedzieć. Oszuści działają na dwa główne sposoby - jeden przeciwko klientom banków, drugi przeciwko samym bankom. Pierwszy z nich to fałszywe wiadomości o konieczności zmiany metody płatności z czeku na inną. W tym celu podstawiają fałszywe formularze logowania, aby uzyskać nasze dane do serwisu bankowego. Druga metoda to faktyczne, podrobione czeki mało popularnej w tej części świata firmy American Express, w której oszuści próbują realizować te czeki w bankach.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Oszustwa z fałszywymi czekami?
Oszuści nie próbują zdobyć danych osobowych, a bezpośrednio dane logowania do naszego systemu bankowości online.
W jaki sposób oszuści stosujący Oszustwa z fałszywymi czekami mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści nie starają się pozyskać informacji o indywidualnych ofiarach. Działają metodą masową.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Oszustwa z fałszywymi czekami?
Jak w większości przypadków, najbardziej narażone na ataki są osoby starsze, które często wierzą w informacje, które rzekomo otrzymują od banków, a tak naprawdę dostają je od oszustów. Takie osoby mają największą trudność, aby w ogóle dopatrzeć się nieprawidłowości w zwodniczych komunikatach.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5