Najważniejsze informacje o kontach osobistych
- Konto osobiste to podstawowy produkt w ofercie banków, który ułatwia dostęp do szerszej gamy produktów: rachunków oszczędnościowych, walutowych, limitów kredytowych i pożyczek gotówkowych.
- Rachunek osobisty może być całkowicie darmowy - pod warunkiem, że korzystamy z niego zgodnie z wytycznymi banku.
- Idealne konto bankowe to takie, które odpowiada na Twoje osobiste potrzeby - przeanalizuj oferty i sprawdź, który bank jest dla Ciebie najlepszy.
- Praktycznie wszystkich kosztów związanych z obsługą konta bankowego można w łatwy sposób uniknąć.
- Wybór kont osobistych jest bardzo duży, a każdy bank przedstawia nieco inną, choć bardzo podobną ofertę.
- Konto osobiste zapewnia dostęp do bankowości elektronicznej, stale rozwijanej platformy do zarządzania finansami i korzystania z produktów bankowych.
- Bankowość elektroniczna z powodzeniem zastępuje tradycyjną bankowość - przewidujemy, że banki stopniową będą kierowały się w stronę digitalizacji całej oferty: warto zacząć korzystać z niej już teraz!
Czym jest konto osobiste?
Konto osobiste to rachunek wraz z podstawowymi narzędziami, służący do gromadzenia i zarządzania pieniędzmi: realizowania przelewów, płatności bezgotówkowych i dysponowania gotówką ze środków zebranych na rachunku.
Rachunek bankowy dla klientów indywidualnych stanowi podstawowy produkt bankowy, który daje dostęp do usług i funkcji oferowanych przez bank. Zakładając konto osobiste zyskujemy status stałego klienta banku, co gwarantuje profesjonalną obsługę i wsparcie w każdym momencie użytkowania. Konto może być pomocne w codziennym funkcjonowaniu: przy robieniu zakupów, planowaniu i zarządzaniu domowym budżetem.
Dominującym trendem w bankowości jest usamodzielnianie klientów w korzystaniu z usług bankowości. Do tego niezbędny jest dostęp do bankowości elektronicznej, który zapewnia właśnie konto osobiste. Klient posiadający konto zyskuje dostęp do szeregu przydatnych funkcji.
Funkcje konta osobistego
Konto osobisty to produkt wielofunkcyjny, którego głównym celem jest bezpieczne i wygodne korzystanie ze środków zebranych na rachunku bankowym. Do podstawowych funkcji konta zaliczamy:
- gromadzenie środków: przyjmowanie przelewów, odbieranie wynagrodzenia, itp.,
- płatności bezgotówkowe,
- dysponowanie gotówką z pomocą wpłat i wypłat gotówki z użyciem bankomatów lub w placówkach,
- zlecanie przelewów,
- dyspozycja płatności: przelew stały, zlecenie stałe,
- możliwość analizy dysponowania środkami z pomocą historii transakcji,
- dostęp do kantoru walutowego banku,
- możliwość aktywacji rachunków oszczędnościowych i walutowych,
- możliwość szybkiego skorzystania z produktów kredytowych.
Banki aktualnie stawiają na usamodzielnienie klientów, dostarczając im trzy narzędzia do obsługi konta:
- kartę debetową,
- aplikację mobilną,
- internetowy serwis transakcyjny.
Przeznaczenie pierwszego z narzędzi - debetowej karty płatniczej - jest proste i jasne: karta służy do płacenia za zakupy (stacjonarne oraz internetowe) oraz do wpłacania i wypłacania gotówki z i na rachunek z pomocą bankomatów i wpłatomatów.
Drugie i trzecie narzędzia: aplikacja mobilnej bankowości i internetowy serwis transakcyjny, zapewniają dostęp bankowości elektronicznej. Dzięki niej można korzystać samodzielnie z praktycznie wszystkich funkcji konta, bez konieczności wizyty w placówce czy kontaktu z pracownikiem banku.
Ile kosztuje konto osobiste?
Aktualnie, większość banków oferuje darmowe otwarcie rachunku i bezpłatną obsługę konta, darmowe płatności bezgotówkowe oraz przelewy internetowe, a także bezpłatny dostęp do bankomatów i warunkowo darmową kartę płatniczą do konta.
Co oznacza warunków darmowa karta płatnicza? Banki umożliwiają zwolnienie z miesięcznej opłaty jeżeli zrealizujemy jeden proste warunki. Najczęściej dotyczy to aktywnego korzystania z funkcji konta:
- zrealizowania kilku transakcji lub płatności na określoną kwotę z użyciem karty płatniczej lub BLIKA w miesiącu,
- zapewnia miesięcznych wpływów na rachunek na określoną kwotę.
Mimo rozwijającego się trendu na darmową obsługę konta osobistego, niektóre banki wciąż pobierają miesięczną opłatę za konto i podobnie jak w przypadku karty dają możliwość uniknięcia opłaty przez spełnienie warunku aktywności. Taką praktykę stosują m.in. Santander Bank Polska i Credit Agricole.
Uwaga! Podczas korzystania z konta osobistego bank może naliczyć opłaty za:
- korzystanie z bankomatów innych sieci lub innych banków,
- obsługę telefoniczną lub placówce - dotyczy to głównie zlecania przelewów,
- zamówienie karty płatniczej z własną grafiką lub karty dodatkowej,
- wypłatę gotówki za granicą i płatności wymagające przewalutowania.
Jakie cechy powinno mieć idealne konto osobiste?
Idealne konto bankowe powinno zapewniać:
- wygodną i przejrzystą w użytkowaniu bankowość elektroniczną,
- darmowy dostęp do płatności, przelewów i bankomatów,
- proste warunki darmowości dotyczące obsługi konta i karty,
- dostęp do nowoczesnych metod płatności: BLIK, Apple Pay, Google Pay itp.
Jednakże, idealne konto osobiste to dla każdego coś innego - konto należy wybierać pod swoje indywidualne potrzeby. Dla jednej osoby idealnym rachunkiem będzie Nest Konto w Nest Banku, które jest bezwarunkowo darmowe a dla innej elastyczne eKonto w mBanku.
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertami różnych banków. W naszym serwisie znajdziesz dokładne opisy propozycji kont osobistych najpopularniejszych banków. Przeczytaj je, porównaj konta i wybierz odpowiednie dla siebie.
Jak założyć konto osobiste?
Konto osobiste można otworzyć na dwa sposoby:
- tradycyjną metodą podczas wizyty w placówce banku,
- zdalnie, przez Internet wykorzystując jedną z kilku dostępnych metod.
Pierwsza metoda nie wymaga szczegółowego tłumaczenia. Aby założyć konto w banku wystarczy dowód osobisty i wizyta w wybranej placówce w godzinach jej otwarcia. Pracownik banku przeprowadzi Cię przez wszystkie procedury i otworzy konto od ręki.
Druga metoda - otwieranie konta przez Internet jest równie prosta i o wiele wygodniejsza, gdyż nie musisz wychodzić z domu. Rachunek osobisty można otworzyć online w każdym banku działającym w Polsce, na stronie internetowej banku lub przez bankowość mobilną. Jak wspominamy można to zrobić na dwa sposoby:
- wypełniając wniosek w aplikacji mobilnej i akceptując umowę online,
- składają wniosek przez internet i podpisując umowę przez kuriera.
Wybierz metodę, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza i rozpocznij współpracę z bankiem!
W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każdy klient oczekuje od konta innych rzeczy. Konto osobiste należy dopasować do własnych potrzeb i sposobu funkcjonowania: do czego chcesz używać konta i na czym Ci najbardziej zależy.
Jeśli szukasz pomocy w wyborze konta dla siebie lub swoich bliskich, zapraszamy Cię do sprawdzenia rankingu kont osobistych, w którym wskazujemy propozycję rachunków warte Twojej uwagi. Wyróżniamy konta, które odpowiadają na aktualnie dominujące wśród klientów potrzeby: darmową obsługę i wygodne korzystanie z bankowości.