Co to jest karta prepaid?
Karta prepaid, lub inaczej karta przedpłacona, to rodzaj karty płatniczej, który nie wymaga powiązania z rachunkiem bankowym. To osobny produkt finansowy, z którego można korzystać w sklepach i w bankomatach. Z karty prepaid można wypłacać pieniądze, można też nią płacić za zakupy i usługi. Jeśli używamy karty przedpłaconej, to używamy środków, które już się na niej znajdują. W przypadku wyczerpania się środków na karcie możemy ją doładować lub z niej zrezygnować. Karty prepaid można podzielić na trzy rodzaje:
- Anonimowe (fizyczne, na okaziciela).
- Wirtualne.
- Walutowe.
Żeby zdobyć kartę prepaid, wystarczy ją zamówić w wybranym serwisie. Czas otrzymania karty fizycznej to kilka dni roboczych. Kartę wirtualną możemy aktywować praktycznie od razu po tym, jak operator otrzyma przelewem naszą opłatę za prepaid. Możemy od razu kupić kartę o określonej wartości lub wziąć “pustą” kartę z zamiarem doładowywania jej w razie potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że większość kart prepaid ma miesięczne opłaty za ich prowadzenie, więc warto mieć to na uwadze.
Karta prepaid - na co pozwala?
Karta prepaid pozwala na zwykłe płatności w sklepach, w internecie oraz na wypłatę gotówki z bankomatu. Żeby zacząć jej używać, należy ją najpierw aktywować i doładować (jeśli nie otrzymaliśmy karty, na której już znajdują się środki). Jak aktywować kartę przedpłaconą?
- Wejdź na stronę wydawcy karty.
- Zarejestruj się w serwisie, podając swoje dane oraz numery z karty.
- Ustal kod PIN do karty.
- Kliknij “aktywuj kartę”.
Kartę można aktywować także przez telefon, dzwoniąc pod numer podany na stronie wydawcy karty. Co ważne, karta prepaid, która wymaga rejestracji nie zapewnia nam anonimowości. Pełną anonimowość mamy dopiero wtedy, gdy otrzymujemy kartę przedpłaconą podarunkową do konkretnego sklepu (takie karty są w ofertach wielu sieci). Do 2015 roku każda karta przedpłacona mogła być anonimowa (nie wymagała identyfikacji klienta z imienia i nazwiska), jednak Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że anonimowość kart otwiera drogę do naruszeń. Od tego czasu w pełni anonimowe karty można kupić poza granicami Polski. Nie wymagają rejestracji, a więc są tym, czego może zabrać komornik.
Karta prepaid - który bank oferuje?
Karty prepaid w Polsce oferują m.in. banki Millennium, ING, mBank, PKO BP i Citi Handlowy. Alternatywą dla oferty bankowej są karty przedpłacone wydawane przez firmy: Skrill, ViaBuy, Revolut, DiPocet czy VISA Ferpay. W bankach wydanie karty zawsze jest płatne. To jednorazowe opłaty w granicach 15-50 zł. Tam jednak karta przypisywana jest do konkretnej osoby, więc znajdujące się na niej środki może zająć komornik. Firmy, udzielające pożyczek pozabankowych często oferują wydanie karty przedpłaconej za darmo albo za mniejsze kwoty. Takie karty posiadają także roczne lub miesięczne limity zasileń.
Anonimowa karta prepaid - dla kogo?
Anonimowa karta prepaid to produkt dla każdego. Podobno nie ma produktu finansowego dla każdego, ale karta przedpłacona ma szansę takim zostać. Wynika to z jej specyfiki. Jest łatwa w obsłudze, nie wymaga posiada rachunku bankowego, można na niej bezpiecznie trzymać pieniądze i zapewnia nam anonimowość podczas zakupów. Anonimowa karta prepaid to rozwiązanie dla osób, które chcą podarować konkretną sumę dzieciom (ale nie w gotówce) oraz dla osób, które mają zajęcie komornicze. Często karty przedpłacone oferowane są przez pracodawców jako świąteczne premie. Takie same karty, ale znane jako karty prezentowe do konkretnych sklepów, stają się też coraz popularniejszym prezentem dla bliskich osób. Jeśli dajemy komuś kartę prepaid, unikamy możliwości wręczenia niechcianego prezentu.
Czy warto mieć kartę przedpłaconą?
Tak, warto mieć kartę przedpłaconą. Karta prepaid to duża wygoda. Jeśli posiadamy wspólne konto bankowe z inną osobą i nie chcemy, aby wiedziała o każdej dokonanej przez nas transakcji, możemy kupić taką kartę i co jakiś czas doładowywać ją środkami. Częściej jednak karty przedpłacone służą jako prezenty dla nieletnich. Dzieci uczą się w ten sposób używania kart płatniczych oraz otrzymują konkretne środki bez strachu o to, że zgubią większą ilość gotówki. Karty przedpłacone sprawdzają się także w podróży za granicą (można ich używać wszędzie). Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Karty prepaid kosztują - zazwyczaj nie są to wysokie kwoty, ale trzeba mieć to na uwadze. Za transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty przedpłaconej nic nie zapłacimy, jednak wypłaty z bankomatów w większości przypadków obarczone są prowizją.
Komentarze