kształt

Faktoring – co to jest?

Czym jest faktoring?
Twoja firma zmaga się z problemami finansowymi i potrzebujesz dodatkowych środków na jej dalsze funkcjonowanie? W tej sytuacji koniecznie zastanów się nad skorzystaniem z faktoringu! Zapoznaj się naszym tekstem i dowiedz się, na czym polega faktoring, jakie są rodzaje tej usługi, z jakimi kosztami się wiąże oraz na jakie zapisy trzeba zwrócić uwagę w umowie faktoringowej.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla podmiotów posiadających własną działalność gospodarczą, którzy zmagają się z przejściowymi problemami finansowymi. Decydując się na tę usługę przedsiębiorcy mogą poprawić płynność budżetową firmy i rozwijać jej działania na rynku.

Mówiąc najprościej, usługa faktoringu polega na tym, że bank lub inna instytucja finansowa (faktor) może wykupić od danego przedsiębiorstwa (faktoranta) faktury z odroczonym terminem płatności, które wcześniej zostały wystawione dla jej kontrahentów. To zagadnienie jest dość skomplikowane, dlatego warto wytłumaczyć je na konkretnym przykładzie:

W przypadku, gdy do firmy zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych zgłosi się kontrahent i złoży duże zamówienie z odroczonym terminem płatności, wtedy działalność może w niedalekiej przyszłości stracić środki potrzebne do utrzymania i dalszego funkcjonowania biznesu. Dzięki faktoringowi koszt takich faktur pokryje bank, który będzie za to pobierał określoną prowizję.

Ważne – faktorant może otrzymać przelew określonej sumy (od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych) na konto bankowe najpóźniej w ciągu 24 godzin.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z faktoringu, najpierw należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami tej usługi finansowej. Dlaczego? Powód jest dość prosty, jeżeli tego nie zrobimy możemy bezmyślnie wybrać rozwiązanie, które nie będzie dostosowane do niekomfortowej sytuacji budżetowej naszej działalności gospodarczej i nie wpłynie na jej poprawę. Lepiej tego uniknąć i zadbać o dalszy rozwój biznesu!

Do rodzajów faktoringu może zaliczyć:

 • faktoring pełny – faktor bierze na siebie pełne ryzyko ewentualną niewypłacalność kontrahentów,
 • faktoring niepełny – firma bierze na siebie odpowiedzialność zwrotu wypłaconych jej wcześniej pieniędzy, w przypadku, gdy jego kontrahent nie ureguluje należności z faktur,
 • faktoring mieszany – łączy faktoring pełny i niepełny. W tej formie faktor i faktorant dzielą się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.

Istnieje również podział usługi faktoringu na:

 • faktoring dyskontowy – kwota z faktury zostanie pomniejszona o tzw. dyskonto, czyli opłaty i prowizje z góry na cały okres wykupu faktury aż do daty płatności,
 • faktoring odsetkowy – faktorant otrzymuje zaliczkę w wysokości około 80 proc. wartości faktury. Rozliczenie następuje przy spłacie należności lub ostatecznego terminu płatności.

Warto też wspomnieć o faktoringu odwrotnym, który polega na finansowaniu towarów i usług innego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że faktor opłaca fakturę, natomiast właściciel firmy nie traci płynności budżetowej. Ten rodzaj usługi w największym stopniu przyda się działalnościom, które korzystają z usług dostawców, wymagających krótkich terminów uregulowania należności.

Koszty faktoringu – jakie opłaty wiążą się z tą usługą?

Każde przedsiębiorstwo, które będzie chciało ratować swoją firmę przed bankructwem poprzez skorzystanie z faktoringu może liczyć na pokrycie od 80 do nawet 100 proc. wartości faktur za sprzedane towary. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że ta usługa nie jest darmowa i wiąże się z pewnymi kosztami narzuconymi przez bank lub firmę faktoringową. Z jakimi opłatami wiąże się faktoring?

 • opłata aranżacyjna, którą należy uregulować za rozpatrzenie wniosku, sporządzenie dokumentacji czy administrowanie umowy faktoringowej,
 • opłata za ewentualne ponaglenia zobowiązujące do terminowego uregulowania należności,
 • koszty związane z działaniami operacyjnymi,
 • opłata od niewykorzystania zadeklarowanego obrotu.

Ważne – koszty faktoringu w dużej mierze zależą również od wartości i liczby faktur, jak również długości okresu między wypłaceniem dodatkowych środków przez faktora do terminu uregulowania płatności przez kontrahenta.

Umowa faktoringowa – na co zwrócić uwagę w tym dokumencie?

Zanim wskażemy czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę w umowie faktoringowej, najpierw pokrótce scharakteryzujemy ten dokument. Z prawnego punktu widzenia jest to umowa nienazwana, którą można zawrzeć na podstawie swobody umów z art. 353 Kodeksu Cywilnego. Taka umowa nie podlega żadnym wymaganiom prawnym, dlatego jej treść może zostać sporządzona w dowolny sposób – nie oznacza to jednak, że nie zawiera żadnych elementów – do najważniejszych z nich należą:

 • cesja wierzytelności, która polega na przeniesieniu uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi na nowego nabywcę.
 • umowa sprzedaży zobowiązująca do odpłatnego przeniesienia własności rzeczy ze sprzedawcy na kupującego.

Proces zawarcia takiej umowy jest dość prosty i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu braku szczegółowej analizy zdolności i historii kredytowej firmy (faktoranta). W tym miejscu należy jednak podkreślić, że ubiegając się o faktoring musimy się przygotować na weryfikację przez faktora wszystkich okoliczności, które mogą ewentualnie negatywnie wpłynąć na ściąganie należności od przedsiębiorstwa.

Faktoring a kredyt – jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Nie wszyscy przedsiębiorcy, których firmy mają problemy z płynnością finansową decydują się na skorzystanie z usługi faktoringu i wolą złożyć w banku wniosek o uzyskanie kredytu gotówkowego. Niestety, w większości przypadków nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ten rodzaj zobowiązania wiążę się ze spełnieniem mniej lub bardziej wymagających warunków oraz sprawdzeniem informacji na temat firmy w bazach dłużników.

Znacznie ciekawszą alternatywą dla faktoringu z pewnością jest pożyczka ratalna, którą w praktycznie w każdej internetowej firmie pożyczkowej można uzyskać na naprawdę dużą sumę i bez zbędnych formalności. Wystarczy, że złożymy wniosek online z podstawowymi danymi oraz spełnimy kilka wymagań pożyczkodawcy.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
AOW Faktoring
AOW Faktoring
2 lat temu

Każdego roku faktoring zyskuje coraz większą popularność za sprawą korzyści, jakie może przynieść firmie. Polski Związek Faktorów podaje, iż z usług faktoringowych korzysta już 18 tys. firm w Polsce. Usługa ta pozwala przede wszystkim na zachowanie płynności finansowej w firmie oraz rozładowanie zatorów płatniczych. Dedykowany jest zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorstw, a nawet startupów. W odróżnieniu od kredytów bankowych, faktoring nie jest pożyczką, która zwiększa zadłużenie firmy.