kształt

Kredyt lombardowy – czym jest i kto może o niego wnioskować?

Kredyt lombardowy
Kredyt lombardowy to kredyt pod zastaw, udzielany zaróno bankom komercyjnym, jak i osobom fizycznym. Cechuje go krótki termin spłaty oraz wysokie oprocentowanie. Co należy wiedzieć o kredycie lombardowym i w jaki sposób go uzyskać?

Czym jest kredyt lombardowy?

W ofercie kredytodawców możemy znaleźć różne produkty finansowe, w tym kredyt lombardowy. Czym on jest?

Zgodnie z art. 42 Ustawy o Narodowym Banku Polskim, kredyt lombardowy jest kredytem refinansowym, udzielanym pod zastaw papierów wartościowych, do wysokości równej określonej części nominalnej wartości tych papierów.

Kredyt lombardowy to zobowiązanie finansowe z krótkim terminem spłaty. Udzielane jest ono przez banki centralne i komercyjne w oparciu o zabezpieczenie finansowania. Zwykle jest nim zastaw ruchomości, czyli np.:

  • towarów o dużej wartości;
  • metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna);
  • papierów wartościowych.

Ubiegający się o kredyt lombardowy zobowiązani są do przekazania bankowi zabezpieczonej rzeczy, w zamian za otrzymanie dodatkowej gotówki. Przedmiot zastawu zostanie zlicytowany lub sprzedany w momencie, gdy klient nie wywiąże się z umowy kredytu i nie spłaci zadłużenia. W przypadku kredytu lombardowego pochodzącego od Banku Narodowego, dłużnik ma na to od 7 dni do 3 miesięcy. Banki komercyjne pozwalają zachować dłuższy okres kredytowania. Wynosi on od kilku miesięcy do jednego roku.

Pamiętajmy, że kredyt lombardowy to tylko jedno z licznych rozwiązań oferowanych osobom fizycznym czy firmom przez banki. W ich ofercie znajdziemy również: karty kredytowe, konta bankowe, kredyty dla osób fizycznych lub firm, a także kredyty hipoteczne.

Kto może wnioskować o kredyt lombardowy?

Kredyty lombardowe udzielane są zwykle firmom działającym w innych sektorach gospodarki. Banki centralne udzielają finansowania bankom komercyjnym, które potrzebują środków na pokrycie tymczasowego niedoboru gotówki. Instytucje bankowe oceniają ryzyko kredytowe związane z przyznaniem danej jednostce gospodarczej kredytu.

Po kredyt lombardowy powinny sięgnąć przedsiębiorstwa, które potrzebują dodatkowego finansowania dla swojej firmy, a nie chcą sprzedawać papierów wartościowych, aby np. sfinansować inwestycję.

Należy jednak pamiętać, że kredyt lombardowy wiąże się z wysokim oprocentowaniem oraz obowiązkiem zastawu wartościowej ruchomości. Zdarza się, że jej wartość przewyższa kwotę kredytu.

Stopa kredytu lombardowego i odsetki lombardowe

Ubiegając się o kredyt lombardowy warto jest zapoznać się również z pojęciem “stopa kredytu lombardowego”. Określa ona cenę, po której bank centralny udziela bankom komercyjnym zobowiązań pod zastaw np. papierów wartościowych.

Od 5 marca 2015 roku stopa oprocentowania kredytu lombardowego jest stała. Wynosi 2,5 proc. Jej wartość wyznacza Rada Polityki Pieniężnej – organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego.

Sięgając po kredyt lombardowy powinniśmy również zwrócić uwagę na wartość odsetek lombardowych. Są to odsetki liczone według stopy procentowej kredytu lombardowego. Od 1 stycznia 2016 roku odsetki maksymalne określane są w odniesieniu do stopy referencyjnej NBP na podstawie art. 359 Kodeksu cywilnego. Wysokość odsetek możemy obliczyć np. przy pomocy kalkulatora odsetek.

Jak uzyskać kredyt lombardowy?

Wnioskowanie o kredyt lombardowy (jak w przypadku kredytów gotówkowych) wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Podstawowym jest wskazanie ruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu i przekazanie jej bankowi.

Bank po otrzymaniu przedmiotu zastawu przekazuje go rzeczoznawcy, ten z kolei wycenia otrzymaną rzecz (robi to na koszt kredytobiorcy). Od jej wartości będzie zależało to, jak wysoki kredyt lombardowy zostanie klientowi przyznany. Musimy jednak pamiętać, że maksymalna kwota, którą w ramach kredytu lombardowego może przyznać bank, nie może przekroczyć 80 proc. wartości przedmiotu zastawu.

Przy wnioskowaniu o pożyczkę lombardową przez podmioty gospodarcze bardzo ważne jest również posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Zostanie ona zweryfikowana przez bank.

Kredyt lombardowy – podsumowanie

Kredyt lombardowy to zupełnie inny rodzaj finansowania, niż pożyczki pozabankowe, zanim się na niego zdecydujemy, warto poznać jego najważniejsze cechy. Kredyt lombardowy:

  • narzuca konieczność ustanowienia zastawu;
  • udzielany jest bankom komercyjnym oraz osobom fizycznym;
  • wynosi od 20 do 80 proc. wartości zastawu;
  • wypłacany jest w częściach lub jednorazowo;
  • generuje dodatkowe opłaty;
  • ma wysokie oprocentowanie;
  • odsetki od kredytu pobierane są z góry;
  • koszt wyceny przedmiotu zastawu leży po stronie kredytobiorcy;
  • ma krótki okres kredytowania – do 12 miesięcy.

Pamiętajmy, że na rynku dostępne są również pożyczki lombardowe. Przeznaczone są one dla osób będących w spirali kredytowej, których zdolność kredytowa nie pozwala na ubieganie się o tradycyjną pożyczkę. Pożyczka lombardowa polega na oddaniu do lombardu wartościowej rzeczy (sprzętu elektronicznego, biżuterii) w zamian za pieniądze. Jeśli nie spłacimy zadłużenia w ciągu ok. miesiąca, zastawiony przedmiot staje się własnością lombardu i może zostać sprzedany.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments