kształt

Krajowy Rejestr Długów – jak zweryfikować czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Długów - jak zweryfikować czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Krajowy Rejestr Dłużników został stworzony, by chronić zarówno przedsiębiorców jak i osoby prywatne. To dzięki informacjom zgromadzony w KRD można uniknąć oszustów wyłudzających pożyczki na dowód, nierzetelnych wierzycieli i niewiarygodnych firm. Dzięki monitorowaniu danych na swój temat nie tylko dowiemy się o niespłaconych zobowiązaniach, ale także upewnimy się, że […]

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników został stworzony, by chronić zarówno przedsiębiorców jak i osoby prywatne. To dzięki informacjom zgromadzony w KRD można uniknąć oszustów wyłudzających pożyczki na dowód, nierzetelnych wierzycieli i niewiarygodnych firm. Dzięki monitorowaniu danych na swój temat nie tylko dowiemy się o niespłaconych zobowiązaniach, ale także upewnimy się, że nikt nie wziął na nas pożyczki.

KRD jest rejestrem jawnym, jednak dostęp do informacji dla osób prywatnych jest ograniczony. Konsumenci indywidualni mogą w KRD:

 • sprawdzić siebie i swoją firmę,
 • sprawdzić dowolne inne firmy i przedsiębiorstwa,
 • sprawdzić kto i kiedy pobierał raport na nasz temat,
 • monitorować kontrahentów,
 • dopisać dłużnika do rejestru.

KRD posiada także szereg płatnych usług dodatkowych, takich jak:

 • powiadomienia o dopisaniu do listy dłużników wysyłane pocztą,
 • dostęp do raportu SCHUFA,
 • dostęp do raportu Bisnode D&B,
 • pieczęć prewencyjna w automacie stemplarskim,
 • pobranie zaktualizowanego raportu Verdict,
 • program Rzetelna Firma,
 • windykacja na koszt dłużnika.

Sprawdzenie rejestrów KRD wymaga założenia konta w serwisie www.krd.pl. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularzu rejestracyjnego. Wymagane dane to imię, nazwisko, telefon komórkowy, adres e-mail, kod pocztowy, login (PESEL) i hasło. Potwierdzenie tożsamości może się odbyć przez przelew weryfikacyjny w wysokości 1 grosza lub przez zeskanowanie swojego dowodu osobistego w zakładce “Panel Klienta”.

Czas oczekiwania na zatwierdzenie naszych danych przez pracownika KRD to około 24 godzin, jednak w przypadku przelewu na 1 zł, trwa to kilka minut. Po wykonaniu tych czynności można korzystać z wybranych usług. W celu sprawdzenia danych o sobie należy wybrać opcję “Sprawdź mój PESEL”. Raport powinien być gotowy w kilka minut. Raz na 6 miesięcy możemy go pobrać za darmo. Jeśli chcemy monitorować dane częściej, warto zdecydować się na płatny abonament KRD. To rozwiązanie przydatne szczególnie dla osób często biorących pożyczki przez internet.

Wpis do rejestru dłużników – za co można trafić do KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników jest jednym z pięciu Biur Informacji Gospodarczej działających w Polsce. Obok KRD wymienić można: BIG InfoMonitor, ERIF i najstarsze ze wszystkich KBIG. Funkcje i zakres działalności instytucji BIG jest różny, jednak wszystkie one zajmują się gromadzeniem danych gospodarczych na temat rzetelności płatniczej osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz przekazywaniem tych informacji zainteresowanym podmiotom.

Do KRD, podobnie jak do BIG InfoMonitor, trafiają dane z takich sektorów jak: finanse, handel, administracja, przemysł i usługi. Wpis do rejestru dłużników może nam grozić m.in. za:

 • niespłacenie pożyczki i kredytu,
 • opóźnienia w spłacie alimentów,
 • niezapłacony mandat za brak biletu,
 • nieuregulowane opłaty za czynsz i rachunki za energię,
 • niezapłacone faktury i opłaty urzędowe.

Lista dłużników wpisanych do KRD cały czas rośnie. W przypadku osób fizycznych wystarczy 200 zł zadłużenia. Minimalna kwota zaległości firm to 500 zł. Wystarczy, że zobowiązanie było efektem stosunku prawnego, a termin płatności świadczenia przekroczył 60 dni od ustalonej daty. Warunkiem jest otrzymanie przez dłużnika listu poleconego z wezwaniem do zapłaty i informacją o zamiarze wpisania do KRD. Doręczenie pisma musi nastąpić 30 dni przed zgłoszeniem do rejestru.

Kto może złożyć wpis do KRD?

Wpis do Krajowego Rejestru Długów odbiera anonimowość osobom zadłużonym. Jest to informacja znacznie obniżająca ich wiarygodność i zdolność kredytową. Wielu dłużników zaczyna regulować zaległe zobowiązania dopiero po otrzymaniu wpisu do KRD. Z tego powodu zgłaszanie nierzetelnych klientów jest stosowane jako forma ochrony interesów firm, instytucji i osób prywatnych.

Do rejestru KRD wpisać można także długi przedawnione, które nie zostały dotąd spłacone. W takiej sytuacji dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw do wierzyciela. Jeśli ten nie zostanie uwzględniony, dłużnik ma prawo rozpocząć postępowanie reklamacyjne.

Wpisu dłużnika do KRD mogą dokonać:

 • przedsiębiorcy,
 • osoby fizyczne,
 • gminy,
 • wierzyciele wtórni,
 • banki,
 • firmy pożyczkowe,
 • towarzystwa ubezpieczeniowe,
 • dostawcy mediów,
 • firmy windykacyjne.

Jeśli dodaniem dłużnika jest zainteresowana osoba fizyczna, musi ona posiadać sądowy tytuł wykonawczy nakazujący uregulowanie zobowiązania. Jeśli podstawą wpisu jest wyrok sądowy, może on nastąpić już po 14 dniach. W innych przypadkach wpisu można dokonać po miesiącu od wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty.

Co istotne, nie ma znaczenia czy dłużnik wezwanie odbierze. Zdarzają się sytuacje gdzie wierzyciel wpisuje do KRD nieistniejący dług lub wierzytelność sporną, której nie chcemy uznać. Dlatego tak istotne jest informowanie instytucji finansowych o zmianie adresu zamieszkania i innych danych kontaktowych.

Jak długo widnieje wpis w KRD – jak usunąć wpis z KRD?

Jedynym sposobem na usunięcie swoich danych z KRD jest spłata zadłużenia. W momencie kiedy dłużnik całkowicie lub częściowo ureguluje swoje zobowiązanie, wierzyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt do KRD w ciągu maksymalnie 14 dni. Tylko na jego wniosek dane dłużnika zostaną usunięte z rejestru. Krajowy Rejestr Długów usunie dłużnika z listy po upływie maksymalnie 7 dni od zgłoszenia od wierzyciela.

Jeśli pomimo spłacenia zobowiązania, wierzyciel nie zaktualizował naszych danych, dłużnik ma prawo złożyć zarzut do KRD. Wtedy biuro przesyła wierzycielowi nakaz ustosunkowania się do postawionego mu zarzutu. Jeśli nie zareaguje on w ciągu 14 dni, wpis automatycznie zostanie usunięty. Wierzyciela, który nie zgłosi do KRD informacji o otrzymanej spłacie, mogą czekać dotkliwe sankcje w postaci grzywny sięgającej nawet 30 000 złotych.

Wpis do KRD może też zostać usunięty w wyniku zbycia wierzytelności przez wierzyciela lub przedawnienia. Dane dłużników KRD są usuwane z rejestru po upływie 3 lat od ostatniej aktualizacji i nie później niż po 10 latach od zgłoszenia długu przez wierzyciela. Przez cały ten czas dane są widoczne dla instytucji finansowych, dlatego mogą obniżać nasze szanse na kredyt. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być być pożyczki bez baz,jednak takich ofert jest na rynku zaledwie kilka.

Czytaj także:

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew za granicę? Wystarczy, że zlecimy w swoim banku płatność SEPA (w przypadku przelewu do UE) lub SWIFT (pozostałe płatności zagraniczne). Aby zrealizować transakcję będziemy musieli podać dokładne dane odbiorcy [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Koszty zakupu mieszkania – jakie opłaty przy zakupie lokum?

Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania. Robią to najczęściej korzystając z kredytu hipotecznego. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, ile wynoszą koszty zakupu mieszkania. Należą do nich podatki, opłaty sądowe czy opłata za [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o