Smishing - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaSmishing - wszystko co trzeba wiedzieć

Smishing - wszystko co trzeba wiedzieć

Smishing to oszustwo, którego ścieżką działania są wiadomości SMS, zawierające podejrzane linki. Wiadomości posiadają różną treść, ale celem ich jest wymusić konkretne działanie pod presją czasu - najczęściej chodzi o to, by kliknąć w załączony link. Odnośnik ma nas doprowadzić do formularza, strony, panelu logowania, gdzie nieświadomi konsekwencji podamy swoje dane, lub pobierzemy na swój telefon złośliwe oprogramowanie. Potrzeba potwierdzenia danych a celu wypłaty nagrody, konieczność uregulowania niedopłaty za rachunek za gaz, prośba o dopłatę do paczki, które utknęła na cle - to wszystko najprawdopodobniej są próby Smishingu. Czytajmy wiadomości, sprawdzajmy ich treść, weryfikujmy nadawcę, a przede wszystkim - nie klikajmy w załącznik.Jeśli padliśmy ofiarą SMishingu, zgłośmy to niezwłocznie za pomocą formularza online do CERT Polska, na policji oraz w naszym banku - szybsza reakcja daje większe szanse na powstrzymanie oszustów. Banki również alarmują na każdym kroku i przypominają o fałszywych wiadomościach email oraz SMS.

Smishing - co to takiego?

Smishing jest jedną z masowych metod oszust, mających na celu kradzież danych lub środków bezpośrednio. Smishing odbywa się drogą telefoniczną, a dokładnie służą temu wiadomości SMS. Wiadomości Smishingowe to zwykle krótka treść, która wzywa do podjęcia jakiegoś działania pod presją czasu, kosztem potencjalnej straty. Przykładami mogą być wiadomości o treści - dopłać albo paczka przepadnie; wypełnij formularz albo stracisz szansę; wyślij SMS o treści, jeśli chcesz wygrać.Wiadomość zwykle opatrzona jest linkiem do podstawionej witryny, spreparowanego formularza, czy złośliwego oprogramowania.

Jak działa Smishing - techniki stosowane przez oszustów

Smishing jest bardzo prosty w swoim działaniu i przez to jest również bardzo niebezpieczny dla większości użytkowników telefonów. Oszuści rozsyłają masowo fałszywe SMSy z krótką informacją oraz linkiem. Wykorzystują oni mechanizmy społeczne - wiadomość informuje o możliwości zysku lub straty, w wyniku odpowiedniego działania lub jego braku, w określonym czasie. Chodzi o to, żeby dać nam mało czasu i wymóc presję szybkiego podjęcia bezrefleksyjnej decyzji.

Wiadomość może informować o nieodebranej paczce, wygranej na loterii, niedopłacie do rachunku, nieaktualnych danych, a nawet zagrożeniu naszych danych czy środków. Najważniejsze dla oszusta jest to, abyśmy po prostu skusili się i kliknęli w załącznik do wiadomości. Tam zwykle czai się złośliwe oprogramowanie, które wniknie na nasz telefon, ale link może nas również odesłać do fałszywej strony, spreparowanego formularza, czy podstawionego panelu logowania. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie dostęp do naszych danych, a nawet bezpośrednio do naszych pieniędzy.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Smishingu?

W przypadku ataków Smishingowych, jedyna formą przeciwdziałania jest nasz wlasny rozsądek. Najważniejsza zasada to nie robić nic pochopnie. Bez względu na to, jakiej treści otrzymaliśmy SMSa, jak autentycznie wygląda i jak wielkie jest prawdopodobieństwo, że informacja jest prawdziwa, nie należy działać szybko. Każdą wiadomość należy przeczytać kilka razy, ale największą uwagę należy skupić na samym linku w wiadomości. Zwykle są to skrócone linki, ale mimo wszystko od razu widać, czy taki skrócony link jest prawdziwy, czy prowadzi do podejrzanej witryny. Dziwne ciągi znaków wskazują na raczej szemrany odnośnik, a nie prawdziwy link przesłany przykładowo przez gazownię.

Jak rozpoznać próbę Smishingu?

Każdy pojedynczy SMS, który oczekuje od nas podjęcia szybkiej akcji związanej z kliknięciem w jakikolwiek odnośnik, można traktować jako próbę Smishingu. Tego typu SMSy to próba wymuszenia błyskawicznej decyzji pod groźbą utraty albo obietnicą zysku. O ile w przypadku potencjalnych loterii można się chwilę zawahać, tak nikt nie każe nam w takiej pojedynczej, nagłej decyzji dopłacić braków do rachunku, wyrównać kosztu doręczenia przesyłki, czy aktualizacji danych pod groźbą utraty środków. Każda wiadomość z dziwnym linkiem, to prawie pewna próba Smishingu.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Smishingu?

Podstawowe działanie, które należy podjąć w przypadku, gdy padniemy ofiarą Smishingu, jest złożenie elektronicznego zawiadomienia do CERT Polska. Tam należy dokładnie opisać sytuację, najlepiej załączyć wiadomość, która najprawdopodobniej była furtką dla oszustów. Niezwłocznie należy również złożyć zawiadomienie na policji, oraz skontaktować się ze swoim bankiem, w celu uzyskania informacji o dalszych działaniach.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Smishingiem

Banki niewiele mogą zrobić w walce ze Smishingiem. Choć każdorazowo, na wszystkich serwisach i w aplikacjach mobilnych ciągle alarmują o podejrzanych połączeniach, wiadomościach email oraz SMSach, pochodzących rzekomo od pracowników banku. Odsetek SMSów podszywających się pod bank jest do tego stosunkowo niewielki, pośród wszystkich spotykanych wariantów wiadomości. Banki tak naprawdę, poza biciem na alarm i ostrzeganiem przed oszustami, nie mają zbytnio możliwości realnie przeciwdziałać Smishingowi.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Smishingu

Smishing to forma oszustwa, która rozpowszechniana drogą SMSową. Podejrzane wiadomości mogą mieć różną treść, ale wszystkie mają jeden cel - wymusić nagłą decyzję, która doprowadzi do wycieku naszych danych. Złodzieje podszywają się pod firmy kurierskie, komunikacyjne, dostawców mediów, loterie, a niekiedy nawet banki. Wiadomośc zwykle opatrzona jest linkiem, skróconym i dziwnym linkiem, najczęściej prowadzącym do złośliwego oprogramowania, albo podrabianych witryn. Pilnujmy się i nie reagujmy pochopnie, nawet jeśli treść wiadomości nas o to prosi. Prawdopodobnie każdy SMS, który wymusza na ans szybką decyzję, o próba Smishingu.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Smishingu?
Oszustom zależy na danych osobowych, ale znacznie cenniejsze są dane logowania do systemów bankowych, czy dane kart kredytowych.
W jaki sposób oszuści stosujący Smishing mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści stosujący Smishing stosują metodę masową. Wysyłają setki SMSow licząc na jednostki, które zaufają jej treści. Śledzenie jednostek przy Smishingu mija się z celem.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Smishingowe?
Najbardziej narażone na ataki są osoby starsze. Ich poziom wiedzy związanej z zagrożeniami tego typu jest znikomy i tego typu wiadomości często traktowane są jako pewnik.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5