Schemat Ponziego - wszystko co trzeba wiedzieć
ofin.plOszustwaSchemat Ponziego - wszystko co trzeba wiedzieć

Schemat Ponziego - wszystko co trzeba wiedzieć

System Ponziego, inaczej Piramida Finansowa, to forma oszustwa inwestycyjnego, polegającego na znalezieniu inwestorów z kapitałem, którzy przyprowadzą również kolejnych inwestorów z kapitałem. System upada, kiedy inwestorzy najniższego szczebla nie są już w stanie pozyskać kolejnych chętnych do udziału w projekcie. Ofiary skuszone widmem szybkiego i dużego zysku wpłacają środki i przyprowadzają kolejnych inwestorów, z wpłat których, poprzedni otrzymują swoje obiecywane zyski. Praktycznie każda obietnica szybkiego zysku przy dużej inwestycji jest formą oszustwa, a być może właśnie Schematu Ponziego. Praktycznie nie ma jednoznacznych przesłanek, że udział w danej inwestycji to udział w Piramidzie Finansowej. Nie bardzo jest jak skutecznie przeciwdziałać Piramidzie Finansowej, gdyż jest trudna do wykrycia. Instytucje finansowe również mają związane ręce w tej kwestii, ponieważ to od klientów zależy kwestia decydowania w sprawie własnych środków. W przypadku, gdy padliśmy ofiarą Schematu Ponziego, tak naprawdę jedyne co możemy zrobić, to udać się na policję.

Schemat Ponziego - co to takiego?

Schemat Ponziego to jedna z wielu metod działania oszustów, znacznie szerzej znana jako Piramida Finansowa, która polega na obietnicy wielkich zysków z zainwestowanych środków, pod warunkiem pozyskania kolejnej partii inwestorów. Nazwa pochodzi od twórcy tej metody Carlo Ponziego, który stworzyl pierwsza piramidę finansową w okresie międzywojennym w Stanach Zjednoczonych. Główne założenie Piramidy Finansowej to pozyskiwanie funduszy od nowych inwestorów, obiecując im szybki i duży zysk. Warunkiem niezbędnym do wypłaty zainwestowanych środków, jest pozyskanie kolejnych inwestorów, którzy zapewnią przypływ nowych środków.

Jak działa Schemat Ponziego - techniki stosowane przez oszustów

Działanie Schematu Ponziego opierało się na pozyskiwaniu nowych środków od potencjalnych inwestorów skuszonych obietnic szybkiego i dużego zysku. Kluczowe jednak było to, aby nieustannie pozyskiwać kolejnych inwestujących swoje środki, aby móc za ich pomocą wypłacić wcześniej obiecane zyski. Twórca Schematu Ponziego część pozyskanych środków inwestował, jednak ze znikomym zyskiem. Dzisiejsze piramidy finansowe opierają się zwykle na samym ciągu pozyskiwania nowych inwestorów, gdyż nikomu nie chce się bawić w obracanie przynajmniej części pozyskanego kapitału.

Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Schemat Ponziego?

Trudno jest ustalić, jak nie paść ofiarą piramidy finansowej. Kilka lat temu wiele osób padło ofiarą nieuczciwej praktyki Amber Gold, które było właśnie formą piramidy finansowej. Ludzie wpłacali majątki, wiedzeni wizją bogactwa, a tak naprawdę zostali oszukani i ograbienie, niektórzy z majątków życia. Oczywiście w opinii publicznej za taki obrót spraw odpowiadać miało Państwo, które dopuściło do prowadzenia takiej działalności, a nie ludzie, którzy zaślepieni chęcią ogromnego zysku nie baczyli na ewentualne ryzyko zainwetsowania całego swojego dobytku.

Jak rozpoznać próbę Schematu Ponziego?

Na pierwszy rzut oka trudno jest dopatrzeć się działania według Schematu Ponziego. Najpewniejszym wyznacznikiem będą obietnice szybkiego i wysokiego zysku, pod warunkiem zapewnienie napływu kolejnych inwestorów. Tego typu forma działania jest dość powszechna, często jednak mylona z systemem prowizyjnym. Ten opiera się na faktycznych zyskach danej działalności, a nie na zyskach generowanych głównie lub wyłącznie z naboru nowych inwestorów. W systemie prowizyjnym zwykle nie musimy inwestować własnego kapitału, a jedynie poświęcić swój czas.

Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Schemat Ponziego?

Jedynym możliwym działaniem, w przypadku bycia ofiarą Piramidy Finansowej, czy Schematu Ponziego, jest zgłoszenie sprawy na policji. JEst to tak naprawdę jedyny organ, który może podjąć próbę złapania oszustów. Żadna inna instytucja, czy firma nie pomoże nam zbytnio w takiej sytuacji. Tym bardziej, że nikt, nawet bank, nie ponosi odpowiedzialności za podjęte przez nas, w celach inwestycyjnych środki.

Rola instytucji finansowych w ochronie przed Schemat Ponziego

Banki jak i inne instytucje finansowe niewiele mogą zrobić by przeciwdziałać takim praktykom jak Piramida Finansowa, czy Schemat Ponziego. Zwykle taka działalność jest nawet nierejestrowana, więc nie można nawet prześledzić ich ruchów. Twory bazujące na Schemacie Ponziego działają w taki sposób, by skutecznie wymykać się nie tylko zwierzchniej jurysdykcji, ale również organom ścigania. Co więcej schemat działania jest tak banalny, że niemalże niemożliwy do wykrycia poprzez jedynie przyglądanie się z zewnątrz, więc instytucje finansowe nawet nie mają nas jak przestrzec, przed niefortunnymi decyzjami.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Schemat Ponziego

Schemat Ponziego to Piramida Finansowa, której działanie opiera się na zbieraniu kapitału od inwestorów, oferując szybki i wysoki zysk. Kapitał napływa z inwestycji pozyskanych inwestorów, których zadaniem jest również pozyskiwanie kolejnych udziałowców. Piramida Finansowa opiera się na ciągłym napływie nowych inwestorów, inaczej System Ponziego upada. Obietnica wysokiego i szybkiego zysku to praktycznie zawsze jakaś forma oszustwa, a jak widać, może ona iść znacznie dalej.

Często zadawane pytania

Jakie informacje osobowe oszuści najczęściej próbują zdobyć podczas Schemat Ponziego?
Oszuści nie starają się pozyskać danych, a bezpośrednio środki finansowe od “inwestorów”.
W jaki sposób oszuści stosujący Schemat Ponziego mogą pozyskać informacje o swoich potencjalnych ofiarach?
Oszuści stosujący System Ponziego nie muszą poszukiwać ofiar. Ich pierwsi “inwestorzy” poszukują za nich, kolejni za tych i tak dalej.
Kto jest najbardziej narażone na ataki Schemat Ponziego?
Najbardziej narażone są osoby, które chcą szybko i łatwo wzbogacić się, licząc, że faktycznie wystarczy oddać komuś majątek, by ten go pomnożył.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5