Oszustwa na Kryptowaluty - co to takiego?
Wraz ze wzrostem zainteresowania Kryptowalutami, wzrósł też odsetek oszustw, które na masową skalę zaczęły zagrażać potencjalnym inwestorom na tym rynku. Oszustwo na Kryptowaluty to próba zmanipulowania świeżego na rynku gracza, podając się za doświadczonego doradcę inwestycyjnego którejś z dużych platform inwestycyjnych Kryptowalut. Oszuści próbują przekonać inwestorów do swoich umiejętności i możliwości, pokazując zyski z zainwestowanych środków, a następnie przy pomocy różnych, wymyślnych sposobów, wyciągają od inwestora pokaźną sumę. Następnie ostatnia wielka inwestycja, wcześniejsze pomniejsze, oraz wypracowane zyski, wraz z doradcą, znikają bez śladu.
Jak działa Oszustwo na Kryptowaluty - techniki stosowane przez oszustów
Oszustwo na Kryptowaluty narodziło się w wyniku powtórnych boomów na rynkach Kryptowalut, które ściągały coraz większe i większe grupy osób, chcących zainwestować swoje oszczędności właśnie w Kryptowaluty. Wzmożony popyt na handel i inwestowanie Kryptowalutami udostępniają liczne platformy inwestycyjne. Są to najczęściej aplikacje, które mają nam ułatwić dostęp i obrót Krypto. Niestety prócz licencjonowanych i kontrolowanych giełd Kryptowalut, pojawiło się również wielu szemranych pośredników i doradców inwestycyjnych. Zbierają oni swoje żniwo pośród najmniej roztropnych i najbardziej nastawionych na zysk inwestorów.
Obok profesjonalnych rynków Kryptowalutowych, pojawiać zaczęły się również inne, mniej oficjalne, czy w ogóle nie oficjalne serwisy i aplikacje mobilne oraz desktopowe, które również pozwalały na dostęp do Kryptowalut, wydawałoby się całkowicie legalny i wiarygodny. To właśnie takie platformy dają oszustom dostęp do swoich ofiar, ponieważ sami są ich twórcami i natychmiast widzą potencjalną żyłę złota. Śledząc ruch i zainteresowanie użytkowników, a także ich potencjał inwestycyjny, wybierają tych, którzy mają szansę dać oszustom największy zarobek.
Oszuści kontaktują się z ofiarą samodzielnie, oferując swoje usługi, a niekiedy również czekają na kontakt od przyszłych klientów, gdyż nie szczędzą także reklamowania się w sieci. Ofiara zwykle dostaje ofertę poprowadzenia jej kariery inwestorskiej, za niewielki odsetek od zysków. Oszuści podsyłają oferty inwestycji, sugerują jakie kwoty powinniśmy przygotować, w jakie Kryptowaluty wybrać, a także prognozy zysków. Jeżeli już się skusimy, oszuści w niedługim czasie ponowią kontakt, pokazując nasze rzekomo wypracowane zyski. Często są to faktyczne dane, a nawet dostępy do rachunków, na których widać realnie wypracowane środki. W ten sposób najczęściej oszuści kupują zaufanie swojej ofiary, aby przygotować ją do finałowej sceny.
Tutaj następuje pewna różnorodność potencjalnych scenariuszy. Do najczęściej spotykanych, oszuści po prostu sugerują możliwość ogromnego zysku, ale kwota inwestycji też musi być pokaźna. Choć nie narzucają oni żadnych rozwiązań swoich klientom, zwykle sugerują kwotę, jaka powinna zostać przeznaczona na tę wielką inwestycję. Ofiara, zwykle już bardzo mocno przekonana do możliwości swojego doradcy, decyduje się jakoś środki zdobyć. Do najpowszechniejszych scenariuszy należy wycofanie środków z lokat, zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, sprzedaż o dużej wartości, czy ewentualnie pożyczka od znajomych. Nie trzeba długo czekać, by po przekazaniu swemu doradcy takiej kwoty, ten zniknął z ostatnią inwestycją, wszystkimi wcześniejszymi, oraz wypracowanym zyskiem. Często ofiary wciąż mają wgląd w rachunki, na których faktycznie dochód rośnie, ale już nie dla nich.
Wśród szeregu innych metod dobrania się do naszych środków, są różne szemrane aplikacje mobilne, czy desktopowe, które oszuści sugerują by instalować na swoich urządzeniach, przykładowo w celu uzyskania dostępu do środków. Najczęściej jednak to my dajemy dostęp do naszego urządzenia, danych, a często nawet aplikacji bankowych, czy social media. Oszuści wszystko to są w stanie wykorzystać, by dobrać się do środków zgromadzonych na naszym rachunku, zaciągnąć na nas zobowiązanie, czy w naszym imieniu wyłudzić środki od naszych znajomych. Finał oszustwa na Krypto bywa bardzo nieprzewidywalny, a przede wszystkim zależny od tego, jak wielkim zaufaniem obdarzymy naszego doradcę.
Jakie środki ostrożności zachować by nie paść ofiarą Oszustwa na Kryptowaluty?
Nie ma idealnego przepisu na to, jak uchronić się przed oszustwem na Kryptowaluty, ale jest parę prostych zasad, których stosowanie może bardzo zminimalizować ryzyko, bycia ofiarą oszustwa na Krypto.
- Tylko oficjalny rynek - jest cała masa aplikacji mobilnych, desktopowych a także serwisów online, które oferują handel Kryptowalutami. Jeżeli decydujemy się na handel Krypto, wpierw przeprowadźmy w sieci rozeznanie, które z aplikacji czy serwisów są w pełni legalne, wiarygodne i dostępne na Polskim rynku. Dopiero na podstawie zebranej wiedzy wybierz serwis z jakiego chcesz korzystać, dowiesz się wszystkiego jak założyć konto, jak dokonać weryfikacji, jak dokonywać transakcji - wpłat i wypłat oraz inwestycji - a także dowiedz się, o wszystkich możliwych certyfikatach oraz instytucjach kontrolujących dany serwis. Korzystaj tylko z tych, które są w pełni zaufane.
- Sprawdzone aplikacje - jeżeli już decydujesz się na dany serwis, będzie on zapewne dostępny również poprzez aplikację mobilną, a także będzie oferować swój “wallet”, czyli po prostu portfel Kryptowalut. Nigdy nie pobieraj aplikacji z innych miejsc, niż oficjalna strona, czy serwis w stylu Google Play lub App Store. Pamiętaj o sprawdzeniu, czy w sklepach z aplikacjami, te są sygnowane jako oficjalne i w pełni licencjonowane przez dany serwis. Nie korzystaj z linków w mailach, w komunikatorach, czy otrzymanych w jakikolwiek inny sposób.
- Nikt nie zadzwoni - jeśli korzystamy z licencjonowanych, oficjalnych rynków i aplikacji, możemy mieć pewność, że nikt z pracowników tych serwisów do nas nie zadzwoni, a na pewno nie w celu zaoferowania usług doradztwa inwestycyjnego. Oficjalne serwisy i giełdy nastawione są jedynie na udostępnianie możliwości transakcyjnych i inwestycyjnych, dając pełną dowolność w podejmowaniu decyzji i pozostawiając pełną odpowiedzialność za nie po stronie klientów.
- Nic więcej nie potrzebujesz - Jeżeli ktokolwiek, w jakikolwiek sposób będzie próbował nas namówić do zainstalowania jakichś dodatkowych aplikacji, zarejestrowania się w jakimś kolejnym serwisie, czy założenia rachunku w konkretnym portfelu Krypto, żeby zwiększyć swoje szanse na zysk, nie ufaj takim informacjom. Wszystko co jest Ci potrzebne do inwestowania i zarabiania, udostępnione jest przez wybrany rynek, giełdę, serwis. Żadne dodatkowe oprogramowanie, czy rachunki nie zwiększą naszych szans na zysk, a jedynie zwiększą nasze szanse, na bycie ofiarą oszustwa.
Jak rozpoznać próbę Oszustwa na Kryptowaluty?
Korzystając z wyżej przytoczonej wiedzy, najłatwiej chyba rozpoznać próbę oszustwa na Krypto, gdy ktoś z dobrego serca, w jakikolwiek sposób, sugerując różnorakie metody, chce nam po prostu pomóc zmaksymalizować nasz zysk. Sugestia zainstalowania dodatkowych aplikacji, proponowanie konkretnych kwot i walut do inwestycji, oferta prowadzenia działań inwestycyjnych za nas - to wszystko przesłanki ku temu, by jednak nie zaufać i nie sugerować się cudzą wiedzą, ani dobrą wolą w celu zwiększenia własnych zysków. Najpewniej jest to po prostu chęć położenia rąk na naszych środkach oraz zyskach.
Jakie kroki należy podjąć, gdy padniemy ofiarą Oszustwa na Kryptowaluty?
W przypadku gdy padniemy ofiarą oszustwa na Kryptowaluty, niewiele więcej możemy zrobić, niż złożyć zawiadomienie na policji o popełnieniu przestępstwa. Najczęściej policja odnotowuje zajście jako kradzież, lub wyłudzenie. Niestety niewiele spraw udaje zakończyć się sukcesem, a nie bardzo jest gdzie jeszcze szukać pomocy.
Rola instytucji finansowych w ochronie przed Oszustwa na Kryptowaluty
Instytucje finansowe, z których pobieraliśmy własne środki, lub od których uzyskaliśmy dodatkowe zobowiązania w celach inwestycyjnych, również nie są skore do współpracy. Zarówno potencjalny kredyt, czy wypłata z własnej lokaty, to decyzje samodzielne i świadomie przez nas podjęte. Banki niechętnie reklamują takie transakcje, czy produkty. Bank przeprowadził procedurę kredytową, czy wycofał środki z lokaty na zapisanych w regulaminie warunkach. To jak my rozdysponowaliśmy środki nie jest problemem banku. Same instytucje finansowe ostrzegają przed wszelkimi formami oszustw w sieci i w sumie to ich jedyny, możliwy wkład w walkę z oszustwami, w tym oszustwem na Kryptowaluty. Ostatecznie, gdyby inwestycja okazała się sukcesem, nikt nie miałby pretensji do banku.
Podsumowanie najważniejszych informacji na temat Oszustwa na Kryptowaluty
Oszustwo na Kryptowaluty stało się popularne, dopiero po kolejnym wybuchu popularności tego rynku. Wraz ze zwiększonym popytem na handel Krypto, powstały również sposoby oszustwa na Krypto, poprzez podawanie się za pośredników i doradców inwestycyjnych. Fałszywi doradcy, często legitymujący się jako pracownicy wiodących serwisów i giełd Kryptowalut manipulują nas, aby wyciągnąć od nas jak najwięcej pieniędzy, Kryptowalut, a ostatecznie z nimi znikną. Wszelki kontakt z zewnątrz, mailowy, telefoniczny, z ofertą doradztwa w kwestii Kryptowalut, najprawdopodobniej jest próbą oszustwa. Każda taka próba kontaktu i oferta powinna byc ignorowana, a nawet zgłaszana odpowiednim organom.
Komentarze