kształt

Przelew natychmiastowy. Kiedy dojdzie Express Elixir?

Przelewy natychmiastowe
Chociaż koszt ekspresowego przesłania gotówki do odbiorcy stanowić może nawet kilka procent wysyłanej kwoty, a ze względu na różnice w księgowaniu sesji elixir pomiędzy różnymi bankami nie zawsze bywa błyskawiczny, przelew natychmiastowy jest opcją potrzebną od czasu do czasu każdemu. Jak działa i czy da się go dokonać za darmo?

Przelew natychmiastowy – ile trwa i jak działa?

Transfer ekspresowy to zbawienie, kiedy chcemy wysłać pieniądze naprawdę szybko, bojąc się na przykład naliczenia odsetek ustawowych. Działa jednak trochę inaczej niż standardowy przelew krajowy.

Na czym polega natychmiastowe wysyłanie środków? Ogólnie rzecz biorąc, pieniądze przesyłane pomiędzy konkurencyjnymi bankami muszą oczekiwać na zaksięgowanie podczas jednej z trzech sesji, których godziny są sztywno ustalone i uniemożliwiają przelanie pieniędzy w weekendy oraz dni świąteczne wolne od pracy. W przypadku takiego transferu sesja księgowania zostaje pominięta.

Dzięki systemowi Express Elixir utworzonemu przez Krajową Izbę Rozliczeniową wysłana kwota dochodzi do adresata niemal od razu, jednak w zależności od banku przelewy ekspresowe mogą iść nawet kilkanaście minut, wbrew swojej nazwie.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Express Elixir, jako usługa dodatkowa i nie znajdująca się wśród świadczeń elementarnych dla ustawy o podstawowym rachunku płatniczym, będzie wymagał od nas zaangażowania dodatkowych, choć stosunkowo niewielkich środków. Opłaty związane z przelewem natychmiastowym są różne w zależności od posiadanego przez nas konta bankowego w danej instytucji finansowej.

Koszt przelewu natychmiastowego w danym banku może być zmienny. Wynika to ze sposobu zlecenia – najtańszym z nich jest oczywiście wykonanie transferu za pośrednictwem bankowości mobilnej lub internetowej. Z drugiej strony najwięcej zapłacimy, jeśli chcemy zlecić przelew ekspresowy bezpośrednio w placówce banku, np. w Credit Agricole opłata to aż 17 zł.

Na ostateczną cenę transferu ma również wpływ wariant posiadanego przez nas rachunku – tzw. konta premium oferują często darmową opcję przelewów w systemie Express Elixir, bez prowizji bankowej. Trzeba także pamiętać, że zewnętrzne transfery ekspresowe i te na wyższe kwoty są zwykle droższe.

Przelew natychmiastowy – lista banków, cennik

Zanim nadamy transfer pieniężny oparty na sesjach elixir, warto sprawdzić, czy nasz bank jest częścią systemu KIR. Wśród instytucji znajdujących się poza zasięgiem błyskawicznych przelewów są takie marki, jak np. Nest Bank! Niestety, przynależność do tej listy nie kwalifikuje automatycznie do przelewu natychmiastowego w dowolnym momencie tygodnia.

W każdym z przypadków informujemy o tym indywidualnie, więc warto uważnie przyjrzeć się poszczególnym instytucjom finansowym. Nie chcemy w końcu, aby mozolnie budowana historia kredytowa została zarysowana przez niedokładne zrozumienie natury przelewów natychmiastowych.

Jak widać, zasady odbierania oraz wysyłania Express Elixir są w przypadku każdego z banków na tyle odmienne, że nawet najpilniejszy przelew powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem instytucji odbiorcy w tej bazie. Może się bowiem okazać, że wysłane w ten sposób pieniądze nie dojdą wcale tak nagle. A pamiętać musimy, iż transfer ekspresowy wiąże się z opłatami (patrz tabela).

Jak wykonać przelew natychmiastowy za darmo? Jest BLIK!

Nasze opcje dokonania Express Elixir nie kończą się na standardowym przelewie internetowym. Możemy zrobić to za pomocą płatności BLIK, czyli polskiego systemu transakcji mobilnych, dostępnego już w 13 bankach i sieci banków spółdzielczych skupionych w SGB. Z opcji przelewu natychmiastowego na numer telefonu skorzystają klienci posiadający konta w:

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • Santander Bank Polska,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • PKO BP,
  • Credit Agricole,
  • Getin Bank,
  • Noble Bank,
  • T-Mobile Usługi Bankowe.

Dokonanie przelewu natychmiastowego za pomocą płatności BLIK polega na wybraniu odpowiedniej opcji ,,przelewu na telefon’’ lub ,,przelewu na telefon BLIK’’ z aplikacji mobilnej naszego banku oraz wpisaniu numeru telefonu odbiorcy. Nie potrzebujemy do tego nawet numeru konta bankowego i innych danych!

Po potwierdzeniu transakcji hasłem PIN czy inną formą autoryzacji przelewu jest już po wszystkim – przelew został wysłany i powinien znajdować się już na koncie odbiorcy, o ile oczywiście posiada on konto w banku dopuszczającym błyskawiczne przesłanie pieniędzy poprzez BLIK.

Cennik przelewów natychmiastowych:

Instytucja finansowa Załóż konto Cena Dostępność
Credit Agricole Załóż konto 0 zł / 5 zł / 9 zł / 17 zł 24/7
ING Bank Śląski Załóż konto 5 zł / 6 zł / 10 zł 24/7
T-Mobile Usługi Bankowe Załóż konto 6 zł / 12 zł wysyłanie i odbieranie – 7 dni w tygodniu od 00:05 do 23:55
Citi Handlowy S.A. Załóż konto 0 zł / 5 zł / 10 zł /15 zł / 20 zł / 30 zł wysyłanie i odbieranie – pn-pt od godziny 07:00 do 18:00
BOŚ Bank Załóż konto 5 zł / 10 zł / 13 zł / 17 zł 24/7, oprócz czwartków – wysyłanie i odbieranie od 00:00 do 20:00
Santander Bank Polska Załóż konto 0 zł / 5 zł 24/7
Bank Pekao S.A. Załóż konto 5 zł (zbiorczo za wszystkie w miesiącu; pierwsze 5 za darmo) 7 dni w tygodniu, wysyłanie i odbieranie 00:00-03:00 oraz 03:30-24:00
Getin Bank Załóż konto 0 zł / 5 zł 7 dni w tygodniu, wysyłanie i odbieranie od 00:00 do 23:00
Bank Millennium Załóż konto 5 zł 7 dni w tygodniu, wysyłanie i odbieranie 24/7 oprócz piątku (odbieranie 00:00-23:00) i soboty (odbieranie 04:00-24:00)
Alior Bank S.A. Załóż konto 1 zł / 2 zł / 3 zł / 4 zł / 5 zł 7 dni w tygodniu – wysyłanie i odbieranie od 00:05 do 23:55
BNP Paribas Załóż konto 5 zł dni robocze – wysyłanie i odbieranie id 06:00 do 20:00
PKO BP Załóż konto 4,99 zł / 11,99 zł 24/7

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments