kształt

Przelew natychmiastowy. Kiedy dojdzie transakcja błyskawicznie?

Przelewy natychmiastowe
Chociaż koszt ekspresowego przesłania gotówki do odbiorcy stanowić może nawet kilka procent wysyłanej kwoty, a ze względu na różnice w księgowaniu sesji elixir pomiędzy różnymi bankami nie zawsze bywa błyskawiczny, przelew natychmiastowy jest opcją potrzebną od czasu do czasu każdemu. Jak działa i czy da się go dokonać za darmo?

Jak działa natychmiastowy przelew? Ile idzie tak naprawdę?

Tempo współczesnego świata wymusza wprowadzanie kolejnych rozwiązań oszczędzających czas w każdej dziedzinie życia. Powiedzenie “czas to pieniądz” odnosi się naturalnie również do branży finansowej. Choć w erze bankowości elektronicznej i mobilnej długie oczekiwanie na przekazy pieniężne wydaje się mglistą i odległą przeszłością, nadal zdarza nam się wypatrywać przelewu nawet kilka godzin. Związane jest to z sesjami rozliczeniowymi poszczególnych banków, ale na całe szczęście powszechnie dostępna jest również opcja przelewu natychmiastowego. To zbawienie kiedy chcemy wysłać pieniądze naprawdę szybko, bojąc się na przykład naliczenia odsetek ustawowych.

Na czym dokładnie ona polega? O ile pieniądze przesyłane pomiędzy konkurencyjnymi bankami oczekiwać muszą na zaksięgowanie podczas jednej z trzech sesji, których godziny są sztywno ustalone i uniemożliwiają przelanie pieniędzy w weekendy oraz dni świąteczne wolne od pracy, w przypadku przelewu natychmiastowego omijamy sesje księgowania. Dzięki systemowi Express Elixir utworzonemu przez Krajową Izbę Rozliczeniową wysłana kwota dochodzi do adresata niemal od razu, choć w zależności od banku szybki przelew iść może nawet kilkanaście minut, wbrew swojej nazwie.

Koniecznie sprawdź sesje elixir w swoim banku

Zanim nadamy przelew warto sprawdzić, czy nasz bank jest częścią systemu KIR. Wśród znajdujących się poza zasięgiem błyskawicznych przelewów instytucji są takie marki jak Pekao! Niestety, przynależność do tej listy nie kwalifikuje automatycznie do natychmiastowego przelewu w każdym momencie tygodnia. W każdym z przypadków informujemy o tym indywidualnie, więc warto uważnie przyjrzeć się poszczególnym bankom. Nie chcemy w końcu, aby mozolnie budowana historia kredytowa została zarysowana przez niedokładne zrozumienie natury przelewów ekspresowych.

Banki umożliwiające w tej czy innej formie przelewy natychmiastowe to:

 • Alior Bank S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie oprócz przerwy technicznej każdego dnia między 23:55 a 00:05,
 • Bank BPS S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • Bank Millennium S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie oprócz przerw technicznych w piątek (23:00 do 00:00) oraz sobotę (między 00:00 a 04:00),
 • Bank Pocztowy S.A. – od poniedziałku do soboty między 06:00 a 21:30,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy – wysyłanie od poniedziałku do piątku między 07:00 a 18:00, odbieranie od poniedziałku do piątku między 00:00 a 18:00 oraz 21:00 a 24:00,
 • BNP Paribas Bank Polska S.A. – wysyłanie i odbieranie od poniedziałku do piątku między 06:00 a 20:00,
 • Citi Handlowy – wysyłanie i odbieranie od poniedziałku do piątku między 07:00 a 18:00,
 • Credit Agricole – wysyłanie i odbieranie dla klientów detalicznych, SME, AGRO codziennie przez całą dobę, a dla klientów korporacyjnych od poniedziałku do piątku między 07:00 a 17:00,
 • Getin Noble Bank – wysyłanie i odbieranie codziennie z przerwą techniczną między 23:00 a 00:00,
 • Idea Bank S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie z przerwą techniczną między 22:00 a 02:00,
 • ING Bank Śląski S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • mBank – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę dla klientów detalicznych oraz od poniedziałku do piątku między 08:00 a 20:00 dla klientów korporacyjnych,
 • Narodowy Bank Polski – wysyłanie od poniedziałku do piątku między 07:30 a 18:00, odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • neoBANK – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • PKO Bank Polski – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • Podkarpacki Bank Spółdzielczy – wysyłanie i odbieranie codziennie od 06:00 do 22:00,
 • Santander Bank Polska SA – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • SGB-Bank S.A. – wysyłanie i odbieranie codziennie przez całą dobę,
 • T-Mobile Usługi Bankowe – wysyłanie i odbieranie codziennie oprócz przerwy technicznej każdego dnia między 23:55 a 00:05.

Jak widać zasady odbierania oraz wysyłania przelewów błyskawicznych są w przypadku każdego z banków na tyle odmienne, że nawet najpilniejszy przelew powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem banku odbiorcy w tej bazie. Może się bowiem okazać, że wysłane “natychmiastowo” pieniądze nie dojdą wcale tak nagle. A pamiętać musimy, iż przelew błyskawiczny swoje kosztuje.

Niestety, przelew ekspresowy będzie nas kosztował. Ile zapłacimy?

Przelew natychmiastowy, jako usługa dodatkowa i nie znajdująca się wśród świadczeń elementarnych dla ustawy o podstawowym rachunku płatniczym, wymagał będzie od nas zaangażowania dodatkowych środków. I nie będzie to kilkadziesiąt groszy, lecz kwota dochodząca nawet do kilku procent wysyłanej kwoty. Taka sytuacja nie spotka nas w Santander Bank Polska, gdzie nie zapłacimy ani złotówki prowizji bankowej. Pierwsze pięć przelewów ekspresowych w miesiącu za darmo wykonamy w Aliorze (jeżeli mamy tam otwarte Konto Jakże Osobiste), a w Idea Banku bez opłaty dokonamy dwóch transakcji.

W większości pozostałych banków opłata za przelew natychmiastowy wynosi około 5 zł. Na większe kwoty powinniśmy nastawić się tylko w przypadku korzystania z usług Citi Handlowego (10 zł) oraz wszystkich kont poza VIP Dla Ciebie w Credit Agricole (7 zł). Poszczególne instytucje oferują dodatkowe promocje dla osób korzystających z aplikacji mobilnych czy błyskawicznych przelewów na mniejsze kwoty, więc na bieżąco śledzić powinniśmy ofertę naszego banku w tym zakresie. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie, czy nasz bank znajduje się na liście instytucji korzystającej z przelewów Bluecash, prywatnej firmy zajmującej się tego typu usługami. Transfer kosztuje wówczas 5 zł, podobnie zresztą jak w wielu bankach należących do systemu Elixir, a znacząco skrócić może oczekiwanie na przelew. Następujące instytucje przyjmują przelewy BlueCash w każdy dzień tygodnia i o każdej godzinie:

 • Alior Bank,
 • BOŚ Bank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pocztowy,
 • Credit Agricole,
 • Nest Bank,
 • Orange Finanse,
 • mBank,
 • Getin Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
 • PBS Bank,
 • Santander Bank Polska,
 • BS Wschowa.

Do powyższej listy należy dodać banki, z których przelewy wyjdą każdego dnia, nie licząc drobnych przerw technicznych: Bank Millenium (każdego dnia oprócz niedzieli od 09:00 do 22:00), Eurobank (każdego dnia z przerwą od 23:30 do 04:00), ING Bank Śląski (każdego dnia od 02:00 do 20:00 oprócz niedzieli), PKO BP (każdego dnia od 06:00 do 23:00), Inteligo (każdego dnia od 06:00 do 23:00), Pekao (każdego dnia od 04:00 do 00:00), Volkswagen Bank (każdego dnia od 08:00 do 20:00).

Jak wykonać przelew natychmiastowy za darmo? Jest BLIK!

Nasze opcje dokonania natychmiastowego przelewu nie kończą się na standardowych transferach pieniężnych. Możemy zrobić to za pomocą BLIK-a, czyli polskiego systemu płatności mobilnych dostępnego już w jedenastu bankach i sieci banków spółdzielczych skupionych w SGB. Z opcji natychmiastowego przelewu na numer telefonu skorzystają klienci posiadający konta w Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Credit Agricole.

Dokonanie przelewu natychmiastowego za pomocą BLIK polega na wybraniu odpowiedniej opcji “przelewu na telefon” lub “przelewu na telefon BLIK” z aplikacji mobilnej naszego banku oraz wpisaniu numeru telefonu odbiorcy. Nie potrzebujemy do tego nawet numeru konta bankowego i innych długich danych! Po potwierdzeniu transakcji hasłem PIN czy inną formą autoryzacji przelewu jest już po wszystkim – przelew został wysłany i powinien znajdować się już na koncie odbiorcy, o ile oczywiście posiada on konto w banku dopuszczającym błyskawiczne przesłanie pieniędzy poprzez BLIK.

Czytaj także:

Wirtualna karta płatnicza – nowoczesne płatności bezgotówkowe

Wirtualna karta płatnicza pozwala na szybkie i wygodne płacenie za zakupy i usługi bez potrzeby używania fizycznego pierwowzoru. Powstała w wyniku gwałtownego rozwoju rynku fintech. Sprawdź, czym ona jest i gdzie można ją aktywować. [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Kredyt i pożyczka mają wiele cech wspólnych, jednak nie są tą samą formą finansowania. Sprawdź, które zapisy prawne je regulują. Dowiedz się, jakie są podobieństwa między kredytem a pożyczką i wybierz produkt finansowy dopasowany do [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o