Przelew zagraniczny - jak go zrobić?
ofin.plPłatnościJak zrobić przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny występuje w formie przelewu SEPA oraz przelewu SWIFT. Oba rozwiązania pozwalają wysłać pieniądze za granicę. Przelew SWIFT obsługuje aż 200 krajów, a do jego wykorzystania wystarczy znać kod BIC banku. Przelewy SEPA ograniczone są do waluty euro i mogą zostać wykorzystane w 49 krajach. W odróżnieniu od SEPA, przelewy SWIFT są darmowe. Omawiamy ich zastosowanie oraz jak je wykonać, abyś mógł wybrać odpowiedni przelew zagraniczny dla twojej sytuacji.

Przelew zagraniczny — co to takiego?

Przelew zagraniczny to transfer środków skierowany na konto bankowe w innym kraju. Proces ten jest bardzo podobny do przelewu krajowego, wymaga jednak wykorzystania innego formularza płatniczego oraz odpowiednich kodów adresowych. Zależnie od metody przelew zagraniczny może być płatny.

Jakie są rodzaje przelewów zagranicznych?

Wyróżniamy dwa rodzaje przelewów zagranicznych:

  • Przelew SEPA
  • Przelew SWIFT

Przelew SEPA jest przelewem w euro, którego adresat musi znajdować się na terenie Unii Europejskiej lub kraju będącego członkiem jednolitego obszaru płatności w euro. Na ten moment 49 krajów przyjmuje płatności SEPA. Są one realizowane w jeden dzień i nie posiadają dodatkowych opłat. Do przelewu SEPA wykorzystujemy kod IBAN.

Przelew SWIFT to popularny międzynarodowy system płatności. Rozwiązanie to jest starsze od systemu SEPA i pozwala na transfer pieniędzy w dowolnej walucie do aż 200 krajów. Czas realizacji przelewu SWIFT to trzy dni robocze. Przelewy SWIFT obarczone są prowizją. Do ich realizacji wykorzystuje się kod BIC, potocznie nazywany również kodem SWIFT.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny kosztuje conajmniej kilkanaście złotych. W pierwszej kolejności za przelew zagraniczny zapłacisz koszta przewalutowania, niezależnie od rodzaju przelewu. Jeśli nadawca wykorzysta przelew SEPA za pomocą konta innego od konta euro, wartość przelewu zostanie przewalutowana. Następnie, jeśli odbiorca posiada konto w innej walucie od tej, w której przysłano mu pieniądze, ponownie zapłaci on za przewalutowanie środków. Koszt tej operacji zależy od obecnego kursu walutowego.

Przelew zagraniczny SEPA nie posiada żadnych opłat poza potencjalnym kosztem przewalutowania. Z przelewem SWIFT związana jest jednak prowizja wynosząca od 0,20% do 0,5% kwoty, zależnie od banku. Banki ustanawiają również minimalną oraz maksymalną opłatę za przelew SWIFT, wynoszącą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za przelew.

Ile trwa realizacja przelewu zagranicznego?

Przelew zagraniczny SEPA realizowany jest w jeden dzień. Przelew SWIFT może potrwać od trzech do siedmiu dni roboczych. Godzina zlecenia przelewu może wpłynąć na czas jego realizacji, więc nie warto zwlekać z jego ustanowieniem. Konieczność przewalutowania transakcji nie wpłynie na czas jej realizacji, więc nie trzeba się tym przejmować, zwłaszcza przy przelewach SEPA, gdzie jest to często konieczne.

Przelew zagraniczny w 7 krokach

Przelewy zagraniczne to proces, który przebiega w zaledwie 7 krokach:

  1. Zaloguj się do bankowości internetowej.
  2. Wybierz opcję przelewu.
  3. Jako typ przelewu, wybierz SEPA lub SWIFT.
  4. Wypełnij formularz przelewu.
  5. Podając numer konta, wpisz kod IBAN dla przelewu SEPA lub BIC w formularzu SWIFT.
  6. Jeśli wybrałeś przelew SEPA, jako walutę wybierz euro.
  7. Zatwierdź i uwierzytelnij przelew.

Podstawą do wykonania przelewu zagranicznego jest podanie numeru konta z właściwym kodem kierunkowym. Kody IBAN używane w przelewach SEPA składają się z oznakowania krajowego, który wpisujesz przed numerem konta bankowego. Kody SWIFT są indywidualne dla każdego banku, więc należy je znaleźć na stronie instytucji odbiorcy.

Co zrobić, jeśli przelew zagraniczny nie dotarł?

Gdy przelew zagraniczny nie dotarł, należy po prostu poczekać. Jeśli błędnie wypełnimy formularz przelewu zagranicznego, bank spróbuje go zrealizować, jednak operacja się nie powiedzie. W kilka dni pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto bankowe.

Alternatywne metody by przesłać pieniądze za granicę

Istnieją alternatywne metody by przesłać pieniądze za granicę. Poza przelewem bankowym możesz wysłać pieniądze za granicę na inne sposoby:

  • W formie przekazu pocztowego
  • Jako przekaz pocztowy RIA
  • MoneyGram
  • Przelewem w banku internetowym

Przekaz pocztowy polega na zleceniu przelewu z pomocą Poczty Polskiej, co kosztuje 23 zł plus 1% kwoty przekazu. Poczta Polska przesyła pieniądze do 50 krajów, choć możemy też skorzystać z innych usług za jej pośrednictwem. Zarówno przekaz pocztowy RIA jak i MoneyGram to usługi firm prywatnych, które współpracują z PocztąPolską i umożliwiają przesłanie środków do aż 200 krajów.

Innym popularnym rozwiązaniem są przelewy w bankach internetowych jak PayPal i Revolut. Usługi te oferują nie tylko tańszy transfer środków ale i możliwość jego błyskawicznej realizacji. Usługi bankowości internetowej tych firm, dostępne są niemal na całym świecie. Jeżeli zarówno nadawca, jak i odbiorca korzystają z tego samego banku, mogą przekazać sobie środki natychmiastowo w formie transferu wewnętrznego. W wielu przypadkach jest to bezpłatne rozwiązanie.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat przelewów zagranicznych

Przelewy zagraniczne są dla wielu osób codziennością. Mowa tu nie tylko o podróżnika, ale również osobach pracujących za granicą lub posiadających rodzinę w innym kraju. Gdy jest to dla nas codziennością, warto zastanowić się nad kontem w bankach sieciowych jak PayPal, Revolut czy Wise. Wykonując przelewy nieregularnie, możemy skorzystać z systemu SEPA aby pieniądze dotarły szybko lub użyć systemu SWIFT, gdy zależy nam na przelewie w walucie innej od euro.

Często zadawane pytania

Czy do zrobienia przelewu zagranicznego potrzebny jest numer IBAN odbiorcy?
Tak, jeżeli chcemy przeprowadzić przelew SEPA konieczny będzie numer IBAN. Do przelewu SWIFT posłużysz się kodem BIC.
Czy za odbiór przelewu zagranicznego się płaci?
Nie płaci się za odbiór przelewu. Możesz jednak ponieść koszty przewalutowania, jeżeli przelew został nadany w innej walucie od waluty konta.
Czy istnieje limit przelewów zagranicznych?
Nie ma limitu ilościowego przelewów zagranicznych.
Jaka jest maksymalna kwota przelewu zagranicznego?
Nie ma limitu kwotowego dla przelewów zagranicznych.
Czy istnieje minimalna kwota przelewu zagranicznego?
Nie, nie ma minimalnej kwoty przelewu zagranicznego.
Jak sprawdzić, czy przelew zagraniczny dotarł do odbiorcy?
Sprawdź w historii przelewów w bankowości internetowej. Możesz również zadzwonić na infolinię banku z zapytaniem o stan przelewu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5