kształt

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew zagraniczny?
Jak zrobić przelew za granicę? Wystarczy, że zlecimy w swoim banku płatność SEPA (w przypadku przelewu do UE) lub SWIFT (pozostałe płatności zagraniczne). Aby zrealizować transakcję będziemy musieli podać dokładne dane odbiorcy płatności oraz numer IBAN (wskazujący na kraj odbiorcy przelewu). Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Bardzo często robimy przelewy. Spłacamy w ten sposób kredyty gotówkowe, płacimy za zakupy czy przelewamy pieniądze za granicę. Jak zrobić przelew zagraniczny?

Proces ten wygląda nieco inaczej, niż przelew krajowy. Gdy przelewamy pieniądze pomiędzy polskimi rachunkami, nie musimy podawać odbiorcy przelewu. Kluczowy jest jedynie numer konta odbiorcy. W przypadku przelewu zagranicznego będziemy musieli podać więcej danych. Dla banku istotne są:

 • imię i nazwisko odbiorcy;
 • adres odbiorcy pieniędzy;
 • kod BIC (SWIFT) – potrzebny do identyfikacji banku przy przelewach pozakrajowych;
 • IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego odbiorcy, który uzyskamy po dodaniu dwóch znaków przed numerem konta (jest to oznaczenie kraju odbiorcy przelewu).

Ważne: Błędny kod BIC lub IBAN sprawi, że transakcja zostanie odrzucona jeszcze przed realizacją. Nie ma znaczenia to, z jakiego rodzaju konta bankowego wykonujemy płatność.

Do wykonania przelewu zagranicznego niezbędny jest również wybór dyspozycji. Istnieją jej trzy rodzaje:

 • opcja kosztowa BEN – w tym przypadku wszystkie koszty przelewu pokrywa jego odbiorca;
 • opcja kosztowa SHA – koszty przelewu dzielone są między nadawcę i odbiorcę;
 • opcja kosztowa OUR – koszty pokrywa tylko nadawca płatności.

Wyróżnia się cztery inne sposoby dokonania płatności zagranicznej. Również są one kosztowne, jednak nadal warto z nich skorzystać. Jak zrobić przelew z konta na konto za granicę? Zrobimy to również za pomocą:

 • usługi Paypal;
 • przekazu pocztowego;
 • kantoru internetowego;
 • Western Union.

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Trudno jednoznacznie określić, jak długo idzie przelew zagraniczny. Zależy to od rodzaju operacji bankowej, a także dnia wykonania płatności. Przyjmuje się jednak, że przelew zagraniczny z konta na konto idzie od 2 do 3 dni roboczych. Jeśli zdecydujemy się na przelew SEPA, dotrze on nawet na drugi dzień po zleceniu. Transakcja SWIFT zostanie zrealizowana w przeciągu trzech kolejnych dni od momentu jej podjęcia.

Bardzo ważny jest również dzień wykonania przelewu internetowego. Jeśli przelejemy środki w dniu roboczym, zdecydowanie szybciej trafią na konto bankowe odbiorcy. Zdarza się jednak, że dokonujemy płatności w weekendy czy święta, gdy banki nie pracują. Musimy wziąć wtedy pod uwagę, że nasz przelew dotrze dopiero w najbliższy dzień roboczy albo i później. Jeśli okaże się, że zrobiliśmy błędny przelew, warto zadzwonić na infolinię banku. Istnieje szansa, że płatność zostanie anulowana jeszcze przed dotarciem do odbiorcy.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje przelew zagraniczny, również warto wziąć pod uwagę jego rodzaje. Koszt przelewu SWIFT to ok. 20 proc. przelewanych środków. Za płatność SEPA zapłacimy od 5 do 20 zł. Ceny te dotyczą tradycyjnego przelewu. Jeśli zdecydujemy się na płatność ekspresową, zapłacimy więcej. Koszt usług natychmiastowych zależy od polityki banku. Może się też zmieniać wraz z dodatkowymi opcjami przelewu, po które sięgniemy.

Ile kosztuje przelew zagraniczny natychmiastowy? Jego cena może być wyższa od standardowego o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak przelewamy dużą kwotę, np. z kredytu gotówkowego, nie odczujemy mocno dodatkowej opłaty.

Co to jest przelew SEPA i przelew SWIFT

Istnieją dwa rodzaje przelewów zagranicznych. Są to:

 1. przelew SEPA;
 2. przelew SWIFT;

Pierwszy z nich – SEPA (Single Euro Payments Area) to rodzaj przelewu, który można wykonać do odbiorcy będącego w strefie SEPA. Należą do niej takie kraje jak: Monako, Andora, Islandia, Lichtenstein, San Marino, Norwegia i Szwajcaria. Jako, że przelew SEPA dotyczy wyłącznie euro, zarówno nadawca, jak i odbiorca płatności muszą należeć do strefy SEPA.

Przelew internetowy SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial) to płatność, którą możemy wykonać w dowolnej walucie. Co więcej, współpracując z dowolnym bankiem i kierując płatność do dowolnego kraju. Pamiętajmy jednak, że zarówno w przypadku przelewu SEPA, jak i przelewu SWIFT, nadawca będzie musiał wskazać w formularzu kod BIC (służy on do identyfikacji banku przy przelewie zagranicznym), np. dla mBanku jest to BREXPLPWMBK, natomiast dla ING Banku Śląskiego – INGBPLPW.

Przelew SWIFT a SEPA – podstawowe różnice

Pomiędzy przelewami zagranicznymi SWIFT oraz SEPA występują wyraźne różnice. Zostały one przedstawione w poniższej tabeli. Warto je poznać, aby świadomie wybrać rodzaj płatności.

ParametrSEPASWIFT
Waluta przelewueurowszystkie waluty
Rodzaj kosztówSHABEN, SHA, OUR
Kraj docelowypaństwa UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Monako, Andory, San Marinokażdy znajdujący się w SWIFT (ponad 200 krajów)
Czas wykonania przelewudo 3 dni roboczych (liczonych od momentu nadania przelewu)do jednego dnia roboczego po nadaniu
Koszt operacjido 300 zł5-20 zł

Należy pamiętać, że żaden z powyższych przelewów nie może posłużyć za przelew weryfikacyjny. Sięgając np. po pożyczki w kraju będziemy zobowiązani do wykonania zwykłego przelewu groszowego czy złotowego na konto pożyczkodawcy. Płatności SEPA czy SWIFT możemy jednak użyć, chcąc przelać środki pieniężne na zagraniczne konto osoby trzeciej.

Czytaj także:

Zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

Ubiegając się o dowolny kredyt, możemy wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Należy jednak wcześniej spełnić kilka warunków, np. dokonać wcześniejszej spłaty zadłużenia. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej, do kogo go [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Podatek od pożyczki – kto musi płacić?

Nierozliczenie się z Urzędem Skarbowym za podatek od pożyczki grozi stosunkowo wysoka kara finansowa. Jaki rodzaj opodatkowania obowiązuje w przypadku zobowiązań finansowych? Czy każda pożyczka jest obarczona podatkiem PCC? Sprawdź, czy [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments