kształt

Co to jest ERIF i kto może trafić do rejestru?

Co to jest ERIF i kto może trafić do rejestru?
BIG ERIF to jedna z baz należąca do biur informacji gospodarczej. Odnotowuje informacje o płatnościach lub długach pochodzących z firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych czy banków. Jak sprawdzić siebie w ERIF? Wystarczy wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl i podążąć za wskazówkami. Jak dopisać dłużnika do ERIF? Podpowiadamy poniżej!
 1. Co to jest ERIF?
 2. Jak sprawdzić siebie w ERIF?
 3. Ile kosztuje raport ERIF?
 4. Jak sprawdzić firmę w ERIF?
 5. Jak dopisać dłużnika do ERIF?
 6. ERIF – jak usunąć wpis?

Co to jest ERIF?

ERIF BIG to biura informacji gospodarczej, których praca nadzorowana jest przez Ministra Właściwego ds. Gospodarki. ERIF ma za zadanie przyjmować, przechowywać i udostępniać dane dotyczące dłużników, a także osób, które spłacają kredyty bankowe, chwilówki online. W rejestrze możemy znaleźć jeśli nie będziemy regulować na czas płatności bankowych, telekomunikacyjnych, multimedialnych czy pożyczkowych.

Do BIG należą:

Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Jako konsumenci rynku finansowego mamy możliwość sprawdzenia siebie w różnych rejestrach w celu podejrzenia naszego scoringu. Jednym z najpopularniejszych jest Biuro Informacji Kredytowej, skąd możemy pobrać specjalny raport wskazujący na naszą zdolność kredytową. Te biuro jest tak popularne, że istnieją nawet specjalne pożyczki bez BIK, czyli pożyczki, które nie korzystają z tej bazy. A jak sprawdzić siebie w rejestrze dłużników ERIF?

Aby sprawdzić, czy znaleźliśmy się w ERIF BIG, powinniśmy:

 • wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl;
 • aktywować konto, z którego będziemy mogli w pełni korzystać z serwisu;
 • wejść w zakładkę “Sprawdzanie” i pobrać jeden z dostępnych dla nas raportów.

Regularna kontrola swojej sytuacji finansowej oraz rejestrów wskazana jest w momencie, gdy otrzymaliśmy monit, czyli wezwanie do zapłaty. Zignorowanie go może sprawić, że staniemy się dłużnikami notowanymi w bazach.

Ile kosztuje raport ERIF?

Raporty pobierane z baz dłużników kosztują, ale to one pozwolą poznać nasza historię kredytową. Nie jest to jednak wysoka kwota. Raport pobrany z rejestru dłużników ERIF kosztuje jedyne 40 zł. Raport możemy pobrać na temat wybranego podmiotu na podstawie numeru PESEL lub NIP.

Możliwe jest także zamówienie jednolitego raportu ERIF. W ramach tej czynności otrzymamy informacje o naszej pozycji we wszystkich bazach wchodzących w skład BIG.

Jak sprawdzić firmę w ERIF?

Sięgając po kredyt czy pożyczkę powinniśmy dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta. Możemy to zrobić za pomocą ERIF BIG. W jaki sposób? Podobnie do tego, w jaki możemy sprawdzić siebie.

Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową www.infokonsument.pl i aktywujemy tam swoje konto. Kolejnym naszym zadaniem będzie wybór raportu, który chcemy pobrać. Na koniec będziemy musieli wskazać numer NIP firmy, którą chcemy sprawdzić.

Taka analiza pomoże nam zdecydować czy pożyczkodawca, z którym zamierzamy podjąć współpracę, jest rzetelny. Co więcej, jeśli podpisaliśmy już umowę pożyczki, możemy zyskać poważny powód, aby od niej odstąpić.

Jak dopisać dłużnika do ERIF?

Zastanawiasz się, jak dopisać dłużnika do ERIF? Niestety samodzielnie tego dokonać nie możemy. Wpis dłużnika do ERIF może się odbyć na wniosek wierzyciela, u którego dłużnik nie dokonał płatności.

Wierzyciel powinien:

 • wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl;
 • zalogować się i przejść do zakładki “Dopisywanie”;
 • wybrać sekcję dla osób fizycznych lub firm;
 • wypełnić formularz podając najważniejsze dane dotyczące dłużnika oraz jego zadłużenia.

ERIF – jak usunąć wpis?

Usunięcie wpisu umieszczonego w rejestrze dłużników ERIF BIG może zostać dokonane na wniosek wierzyciela, który zgłosił dłużnika do ERIF. Usunięcie informacji bądź zaprzestanie ich udostępniania może również nastąpić, gdy:

 • zadłużenie zostało uregulowane,
 • nastąpiła cesja wierzytelności.

Jeśli dług, za który dany podmiot został umieszczony w bazie ERIF, został spłacony, wierzyciel jest zobowiązany dokonać aktualizacji informacji. Oznacza to, że ma on przekazać do ERIF wiadomość o spłacie długu. Jeżeli dług został uregulowany w całości, baza ERIF nie może udostępniać informacji o danym podmiocie. Jeśli należność została zbyta podczas cesji wierzytelności, wierzyciel pierwotny ma obowiązek przekazania do ERIF informacji odnośnie do dokonanej cesji. Nowy nabywca ma możliwość zgłoszenia się w ciągu 14 dni do biura w celu dokonania aktualizacji danych. Jeżeli tego nie dokona, dane zostaną usunięte po upływie 14 dni.

Usunięcie wpisu z rejestrów dłużników pozwala budować zdolność kredytową od nowa. To skuteczny sposób na otrzymanie kredytu hipotecznego w przyszłości. Przyda się ona zarówno studentom, jak i osobom starszym do wnioskowania o kolejną pożyczkę.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments