Baza dłużników ERIF
ofin.plRejestry dłużnikówERIF - najważniejsze informacje

ERIF - najważniejsze informacje

BIG ERIF to jedna z baz należąca do biur informacji gospodarczej. Odnotowuje informacje o płatnościach lub długach pochodzących z firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych czy banków. Jak sprawdzić siebie w ERIF? Wystarczy wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl i podążąć za wskazówkami. Jak wpisać dłużnika do ERIF? Podpowiadamy poniżej!

Co to jest ERIF?

ERIF BIG to biura informacji gospodarczej, których praca nadzorowana jest przez Ministra Właściwego ds. Gospodarki. ERIF ma za zadanie przyjmować, przechowywać i udostępniać dane dotyczące dłużników, a także osób, które spłacają kredyty bankowe, chwilówki online. W rejestrze możemy się znaleźć, jeśli nie będziemy regulować na czas płatności bankowych, telekomunikacyjnych, multimedialnych czy pożyczkowych.

Do BIG należą:

  • ERIF;
  • BIG InfoMonitor;
  • KRD - Krajowy Rejestr Dłużników.

Jak sprawdzić swój status w ERIF?

Jako konsumenci rynku finansowego mamy możliwość sprawdzenia siebie w różnych rejestrach w celu podejrzenia naszego scoringu. Jednym z najpopularniejszych jest Biuro Informacji Kredytowej, skąd możemy pobrać specjalny raport wskazujący na naszą zdolność kredytową. Te biuro jest tak popularne, że istnieją nawet specjalne pożyczki bez BIK, czyli pożyczki, które nie korzystają z tej bazy. A jak sprawdzić siebie w rejestrze dłużników ERIF?

Aby sprawdzić, czy znaleźliśmy się w ERIF BIG, powinniśmy:

  • wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl;
  • aktywować konto, z którego będziemy mogli w pełni korzystać z serwisu;
  • wejść w zakładkę “Sprawdzanie” i pobrać jeden z dostępnych dla nas raportów.

Regularna kontrola swojej sytuacji finansowej oraz rejestrów wskazana jest w momencie, gdy otrzymaliśmy monit, czyli wezwanie do zapłaty. Zignorowanie go może sprawić, że staniemy się dłużnikami notowanymi w bazach.

Ile kosztuje raport w ERIF?

Raporty pobierane z baz dłużników kosztują, ale to one pozwolą poznać nasza historię kredytową. Nie jest to jednak wysoka kwota. Raport pobrany z rejestru dłużników ERIF kosztuje jedyne 40 zł. Raport możemy pobrać na temat wybranego podmiotu na podstawie numeru PESEL lub NIP.

Możliwe jest także zamówienie jednolitego raportu ERIF. W ramach tej czynności otrzymamy informacje o naszej pozycji we wszystkich bazach wchodzących w skład BIG.

Jak sprawdzić dłużników w ERIF?

Sięgając po kredyt czy pożyczkę powinniśmy dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta. Możemy to zrobić za pomocą ERIF BIG. W jaki sposób? Podobnie do tego, w jaki możemy sprawdzić siebie.

Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową www.infokonsument.pl i aktywujemy tam swoje konto. Kolejnym naszym zadaniem będzie wybór raportu, który chcemy pobrać. Na koniec będziemy musieli wskazać numer NIP firmy, którą chcemy sprawdzić.

Taka analiza pomoże nam zdecydować czy pożyczkodawca, z którym zamierzamy podjąć współpracę, jest rzetelny. Co więcej, jeśli podpisaliśmy już umowę pożyczki, możemy zyskać poważny powód, aby od niej odstąpić.

Co istotne możemy w ten sposób zweryfikować każdy jeden podmiot gospodarczy, pod warunkiem, że posiadamy NIP instytucji. Po Numerze Identyfikacji Podatkowej możemy wyszukać każdą jedną firmę, czy działalność gospodarczą, pod warunkiem, że z jakiegoś powodu zaistnieli w ERIF.

Jak podać dłużnika do ERIF?

Zastanawiasz się, jak wpisać dłużnika do ERIF? Niestety samodzielnie tego dokonać nie możemy. Wpis dłużnika do ERIF może się odbyć na wniosek wierzyciela, u którego dłużnik nie dokonał płatności.

Wierzyciel powinien:

  • wejść na stronę internetową www.infokonsument.pl;
  • zalogować się i przejść do zakładki “Dopisywanie”;
  • wybrać sekcję dla osób fizycznych lub firm;
  • wypełnić formularz podając najważniejsze dane dotyczące dłużnika oraz jego zadłużenia.

Jak usunąć wpis z ERIF?

Usunięcie wpisu umieszczonego w rejestrze dłużników ERIF BIG może zostać dokonane na wniosek wierzyciela, który zgłosił dłużnika do ERIF. Usunięcie informacji bądź zaprzestanie ich udostępniania może również nastąpić, gdy:

    • zadłużenie zostało uregulowane,
    • nastąpiła cesja wierzytelności.

Jeśli dług, za który dany podmiot został umieszczony w bazie ERIF, został spłacony, wierzyciel jest zobowiązany dokonać aktualizacji informacji. Oznacza to, że ma on przekazać do ERIF wiadomość o spłacie długu. Jeżeli dług został uregulowany w całości, baza ERIF nie może udostępniać informacji o danym podmiocie. Jeśli należność została zbyta podczas cesji wierzytelności, wierzyciel pierwotny ma obowiązek przekazania do ERIF informacji odnośnie do dokonanej cesji. Nowy nabywca ma możliwość zgłoszenia się w ciągu 14 dni do biura w celu dokonania aktualizacji danych. Jeżeli tego nie dokona, dane zostaną usunięte po upływie 14 dni.

Usunięcie wpisu z rejestrów dłużników pozwala budować zdolność kredytową od nowa. To skuteczny sposób na otrzymanie kredytu hipotecznego w przyszłości. Przyda się ona zarówno studentom, jak i osobom starszym do wnioskowania o kolejną pożyczkę.

ERIF - podsumowanie najważniejszych informacji o rejestrze

ERIF to jedna z wielu baz dłużników, w której bez trudu znajdziemy przede wszystkim podmioty gospodarcze. Dzięki ERIF znajdziemy nieuczciwych pożyczkodawców, czy zadłużone instytucje, których wiarygodność może być przez to nadwątlona w opinii publicznej. Przed przystąpieniem do współpracy z jakąkolwiek firma, można dokonać stosownej weryfikacji w ERIF i sprawdzić, czy firma jest rzetelnym kontrahentem, czy jednak potencjalna współpraca nie powinna mieć miejsca.

Często zadawane pytania

Ile trzeba czekać na raport w ERIF?
Raport ERIF generowany jest w ciągu kilku minut od złożenia dyspozycji.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez ERIF?
To jakie bazy dłużników weryfikuje pożyczkodawca zależy wyłącznie od tego, z jakimi bazami współpracuje. Jeśli firma nie współpracuje z ERIF to nie sprawdzi tej bazy.
Jakie informacje o mnie są zawarte w bazie ERIF i skąd pochodzą?
ERIF gromadzi różne dane, takie jak dane osobowe, teleadresowe, a także informacje o działalności gospodarczej - forma prawna, data rozpoczęcia działalności, NIP, REGON, informacje o sytuacji finansowej, dane o postępowaniach sądowych i egzekucyjnych dotyczących danego przedsiębiorstwa czy osoby fizycznej, informacje o właścicielach i kadrze kierowniczej.
Czy istnieje możliwość usunięcia mojego profilu z bazy ERIF?
Aby dane przestały widnieć w bazie ERIF konieczna jest spłata zadłużenia. Po uregulowaniu długu, wierzyciel ma obowiązek w ciągu maksymalnie 14 dni usunąć dane o dłużniku pod groźba kary finansowej.
Jak długo widnieje wpis w bazie ERIF?
Zgodnie z ustawą dane mogą być widoczne do 3 lat od ostatniej aktualizacji, ale nie mogą znajdować się tam dłużej niż 10 lat od chwili podania ich przez wierzyciela.
Czy ERIF umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm?
Posiadając numer NIP dowolnej firmy, możemy zweryfikować, czy firma widnieje w rejestrze ERIF.
Jakie narzędzia oferuje ERIF, aby pomóc w zarządzaniu ryzykiem kredytowym?
Raport ERIF przedstawia dane związane z naszym zadłużeniem. Na raporcie widzimy listę naszych zobowiązań, stopień postępu w spłacie, ale także poślizg w spłacie czy istniejący dług. Na podstawie raporty ERIF możemy dowiedzieć się bardzo dużo na temat naszej sytuacji , jak i na temat sytuacji finansowej innych osób fizycznych czy podmiotów gospodarczych.

Komentarze

s
Opinia od:
sebastian

Czy opinia była przydatna?

0
Dzień dobry wyczytałem że jeżeli dług został całkowicie spłacony to Erif nie może tego pokazywać w bazie a pokazuje?2024-03-20 15:46:06
s
Opinia od:
sebastian

Czy opinia była przydatna?

0
Dzień dobry wyczytałem że jeżeli dług został całkowicie spłacony to Erif nie może tego pokazywać w bazie a pokazuje?2024-03-20 15:46:05
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5