kształt

Konto walutowe – najlepsze oferty i ranking

Konta walutowe
Konto walutowe pozwala na gromadzenie środków w obcych walutach. Jego popularność cały czas rośnie. Warto więc wiedzieć, jak działa konto walutowe oraz poznać jego wady i zalety. Sprawdź, jak otworzyć rachunek w obcej walucie oraz na na co zwracać uwagę przy wyborze tego produktu finansowego.

Najlepsze konta walutowe:

Nazwa Załóż konto Opłata za prowadzenie konta Opłata miesięczna za kartę Wypłata z bankomatów za granicą Waluta
Kantor Walutowy (Alior Bank) Załóż konto 0 zł 0 zł
 • 0 zł – pierwsza wypłata
 • 9 zł – druga i kolejna wypłata
EUR, USD, CHF, GBP + kilkanaście innych
eKonto walutowe (mBank) Załóż konto 0 zł
 • 30 zł (za rok)
 • 30 zł + 0/7 zł (warunki braku dod. inne dla różnych kont)
 • 3 proc. – waluta inna niż waluta rachunku (dla EUR/USD/GBP)
 • 3, proc. – karta wielowalutowa
EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK
Rachunek Walutowy (ING) Załóż konto 0 zł
 • 1,50 zł – Mastercard w EUR
 •  0/7 zł – Visa w PLN (brak opłat w przypadku transakcji na kwotę min. 300 zł
 • 3 proc. wartości transakcji
 • 0/5 zł + 3 proc. wartości transakcji
EUR, USD, GBP
Konto Walutowe (Millennium) Załóż konto
 • 0 zł (jeśli konto zostalo założone przez Millenet lub służy do obsługi kredytu walutowego
 • 1 EUR/GBP lub 2 USD/2CHF
1 EUR (oprócz miesiąca, w którym wydano kartę)
 • 1,50 EUR – w walucie EUR na terenie EOG
 • 2 EUR – pozostałe wypłaty
EUR, USD, GBP, CHF
Konto Walutowe (Getin Bank) Załóż konto 0 zł 0 zł
 • 0 zł – wypłata EUR w EOG
 • 4,5 proc., min. 10 zł/2 EUR/USD/GBP/CHF
EUR, USD, GBP, CHF
Rachunek Walutowy (PKO BP) Załóż konto
 • 0 zł – przy wydaniu karty debetowej lub podpięciu karty wielowalutowej w EUR,GBP, USD, dla posiadaczy ZŁOTE KONTO i PLATINIUM
 • 6,90 zł – w pozostałych przypadkach
0/8 zł – w zależności od posiadanego konta osobistego 0/3 proc., min 10 zł – w zależności od posiadanego konta osobistego EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF

 

Jak działa konto walutowe?

Rachunek walutowy jest jednym z wielu rodzajów konta bankowego. Pozwala na gromadzenie i zarządzanie środkami w zagranicznych jednostkach pieniężnych, np. euro czy funcie brytyjskim. Jest także sposobem na spłatę kredytu w obcej walucie, wykonywanie zagranicznych przelewów internetowych czy wypłatę gotówki za granicą. Na skorzystanie z tego produktu decydują się przede wszystkim osoby wyjeżdżające na dłuższy czas do innych krajów czy zarabiające w innych jednostkach pieniężnych niż nasze złotówki.

Najlepsze konto walutowe – jak je wybrać?

Przy wyborze walutowego konta bankowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, ponieważ to one zadecydują o tym, czy taki rachunek będzie dla nas opłacalny. Warto więc sprawdzić następujące cechy konta:

 • koszty rachunku (za prowadzenie konta, kartę, wypłaty z bankomatów, przelewy, obsługę w placówkach) – większości opłat da się uniknąć spełniając określone warunki,
 • spread walutowy – czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży dla danej waluty,
 • możliwość korzystania z karty wielowalutowej,
 • konieczność posiadania konta złotowego – niektóre instytucje finansowe mogą tego wymagać,
 • oprocentowanie rachunku – dla osób, które myślą o oszczędzaniu w obcej walucie,
 • metody płatności i nowoczesne technologie – sprawdźmy, czy bank oferuje mobilne płatności zbliżeniowe oraz dobrze rozwinięty system bankowości elektronicznej
 • obsługiwane waluty – choć możliwość korzystania z rachunku w EUR, USD czy GBP to standard, nie wszystkie produkty oferują mniej popularne waluty.

W poniższej tabeli przedstawiono najważniejsze cechy i opłaty za korzystanie z najlepszych kont walutowych obecnie dostępnych w ofercie polskich banków (kolejność przypadkowa).

Kantor Walutowy – konto walutowe w Alior Bank

Produkt oferowany przez Alior Bank to połączenie kantoru i konta walutowego, w całości dostępne przez internet. Klienci mogą liczyć na ochronę środków na kwotę do 100 000 euro w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Alior Bank umożliwia płatność kartą przez internet bez opłat dla EUR, USD, GBP, SEK oraz NOK . Jeśli chodzi o spread, to wynosi on 0,71 proc dla EUR, GBP, USD oraz CHF. Co więcej, Kantor Walutowy to także usługi dodatkowe, takie jak zlecenia walutowe (z limitem, cykliczne lub mieszane cykliczne), transakcje z blokadą czy ubezpieczenia turystyczne PZU. Niestety konto nie jest oprocentowane.

eKonto Walutowe w mBank

Aby skorzystać z produktu mBank, nie trzeba posiadać konta osobistego w złotówkach w tej instytucji finansowej. Istnieje możliwość aktywowania karty wielowalutowej, choć tylko w rachunkach w EUR, USD lub GBP. Jeśli chodzi o spread, jest on stosunkowo korzystny, bo wynosi 0,9 proc. na mPlatformie Walutowej dla wcześniej wspomnianych walut. Plusem są także darmowe przelewy walutowe przychodzące oraz brak opłat za przelewy SEPA. Dodatkowo klienci mogą otworzyć lokatę terminową na 3, 6 lub 12 miesięcy o oprocentowaniu wynoszącym od 0,1 proc. do 0,6 proc w zależności od rodzaju jednostki pieniężnej. Największa wada? Wysoka opłata za wydanie i korzystanie z karty walutowej w EUR, USD oraz GBP, której nie da się uniknąć.

Konto Walutowe w Getin Bank

Propozycja od Getin Bank wymaga prowadzenia konta osobistego w tej instytucji finansowej. Do dyspozycji klienci mają wielowalutową kartę debetową. Płatności można dokonywać także za pośrednictwem mobilnych systemów Google Pay oraz Apple Pay. Dodatkowo brak tutaj kosztów za przelewy SEPA, a transakcje w systemie SWIFT to stosunkowo niskie opłaty w postaci 0,2 proc. wartości, minimum 30 zł i maksymalnie 250 zł. Przy korzystaniu z tego konta walutowego trzeba liczyć się z wysokim spreadem, który może wynieść nawet 8,4 proc.

Konto Walutowe w Millennium Bank

Produkt Millennium skierowany jest jedynie do osób, które mają już konto w tym banku. W ofercie znajdują się stałe zlecenia w euro czy darmowe przelewy przychodzące. Istnieje możliwość uniknięcia opłat za prowadzenie rachunku, jeśli został on założony przez internet lub jest wykorzystywany do obsługi kredytów w obcej walucie.
Klienci mogą także korzystać z płatności mobilnych HCE oraz Apple Pay. Wysokość spreadu dla dostępnych walut to 6,16 proc. Należy jednak pamiętać, że dla funta brytyjskiego jest on wyższy od tej wartości.

Jak założyć konto walutowe?

Konto w obcej walucie można założyć w banku lub przez internet, na stronie głównej danej instytucji finansowej. Warto także zaznaczyć, że rachunki walutowe oferują nie tylko banki, ale także firmy pozabankowe z dziedziny fintech oraz kantory internetowe.

Zobacz oferty na konta bankowe dla dzieci. One również mogą oszczędzać!

W większości przypadków sam proces założenia konta w obcej walucie jest szybki i pozbawiony zbędnych formalności. Zazwyczaj nasza aktywność sprowadza się do wprowadzenia podstawowych danych, a następnie przejścia przez proces weryfikacyjny. Jeśli chodzi o dokumenty to wystarczy taki, który potwierdzi naszą tożsamość (np. dowód osobisty) oraz podpisana lub zaakceptowana elektronicznie umowa.

Jak wpłacić euro na konto walutowe?

Aby wpłacić euro (czy inną obcą walutę) należy udać się do oddziału banku, w którym mamy rachunek walutowy. Na szczęście większość instytucji finansowych posiadających w ofercie takie produkty umożliwia darmową wpłatę. Warto uważać na to, abyśmy starali się nie wpłacać gotówki w bilonie, ponieważ wtedy niektóre banki mogą potrącić nawet 50 proc. przekazywanej kwoty.

Oczywiście możliwe jest także dokonanie przelewów w złotówkach na konto w walucie obcej, jednak trzeba w tym przypadku liczyć się z kosztem przewalutowania. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że takie rozwiązanie będzie po prostu nieopłacalne, ponieważ przelewy zagraniczne to ewentualny dodatkowy koszt.

Konto walutowe – wady i zalety

Posiadanie rachunku prowadzonego w obcej walucie posiada wiele zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie umożliwia prostszą wymianę waluty ze zminimalizowanym ryzykiem wynikającym z wahań kursów. Pozwala to także na uniknięcie ewentualnych kosztów związanych z przewalutowaniem. Dodatkowym plusem konta walutowego jest możliwość korzystania z karty debetowej lub karty wielowalutowej.

Co więcej, konto oszczędnościowe w obcej walucie może też być sposobem na oszczędzanie, ponieważ w ofercie banków istnieją takie produkty, które są oprocentowane. Z drugiej strony za wadę kont walutowych można uznać ewentualna konieczność posiadania minimalnej kwoty na niektórych rachunkach oraz możliwe opłaty związane z ich prowadzeniem i korzystaniem z podpiętej karty.

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments