kształt

Karta prepaid – czym jest karta przedpłacona?

Czym jest karta prepaid?
Karta przedpłacona to karta, która nie jest powiązana z rachunkiem bankowym użytkownika. Doładowuje się na niej środki, których będziemy używać dopiero później. Karta przedpłacona może być fizyczna lub wirtualna i dostępna jest zarówno w bankach, jak i w firmach pozabankowych. Sprawdź, jak działa karta prepaid, gdzie można ją kupić i czy warto ją mieć.
 1. Co to jest karta prepaid?
 2. Karta płatnicza prepaid na okaziciela. Jak to działa?
 3. Karta przedpłacona – gdzie można ją kupić?
 4. Anonimowa karta prepaid – dla kogo?
 5. Czy warto mieć kartę przedpłaconą?

Co to jest karta prepaid?

Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej, który nie wymaga powiązania z rachunkiem bankowym. To osobny produkt finansowy, z którego można korzystać w sklepach i w bankomatach. Z karty prepaid można wypłacać pieniądze, można też nią płacić za zakupy i usługi. Jeśli używamy karty przedpłaconej, to używamy środków, które już się na niej znajdują. W przypadku wyczerpania się środków na karcie możemy ją doładować lub z niej zrezygnować.

Karty prepaid można podzielić na trzy rodzaje:

 1. Anonimowe (fizyczne, na okaziciela).
 2. Wirtualne.
 3. Walutowe.

Żeby zdobyć kartę prepaid, wystarczy ją zamówić w wybranym serwisie. Czas otrzymania karty fizycznej to kilka dni roboczych. Kartę wirtualną możemy aktywować praktycznie od razu po tym, jak operator otrzyma przelewem naszą opłatę za prepaid. Możemy od razu kupić kartę o określonej wartości lub wziąć “pustą” kartę z zamiarem doładowywania jej w razie potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że większość kart prepaid ma miesięczne opłaty za ich prowadzenie, więc warto mieć to na uwadze.

Karta płatnicza prepaid na okaziciela. Jak to działa?

Karta prepaid pozwala na zwykłe płatności w sklepach, w internecie oraz na wypłatę gotówki z bankomatu. Żeby zacząć jej używać, należy ją najpierw aktywować i doładować (jeśli nie otrzymaliśmy karty, na której już znajdują się środki).

Jak aktywować kartę przedpłaconą?

 1. Wejdź na stronę wydawcy karty.
 2. Zarejestruj się w serwisie, podając swoje dane oraz numery z karty.
 3. Ustal kod PIN do karty.
 4. Kliknij “aktywuj kartę”.

Kartę można aktywować także przez telefon, dzwoniąc pod numer podany na stronie wydawcy karty. Co ważne, karta prepaid, która wymaga rejestracji nie zapewnia nam anonimowości. Pełną anonimowość mamy dopiero wtedy, gdy otrzymujemy kartę przedpłaconą podarunkową do konkretnego sklepu (takie karty są w ofertach wielu sieci). Do 2015 roku każda karta przedpłacona mogła być anonimowa (nie wymagała identyfikacji klienta z imienia i nazwiska), jednak Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że anonimowość kart otwiera drogę do naruszeń. Od tego czasu w pełni anonimowe karty można kupić poza granicami Polski. Nie wymagają rejestracji, a więc są tym, czego może zabrać komornik.

Karta prepaid – gdzie można ją kupić?

Karty prepaid w Polsce oferują m.in. banki Millennium, ING, mBank, PKO BP i Citi Handlowy. Alternatywą dla oferty bankowej są karty przedpłacone wydawane przez firmy: Skrill, ViaBuy, Revolut, DiPocet czy VISA Ferpay. W bankach wydanie karty zawsze jest płatne. To jednorazowe opłaty w granicach 15-50 zł. Tam jednak karta przypisywana jest do konkretnej osoby, więc znajdujące się na niej środki może zająć komornik. Firmy, udzielające pożyczek pozabankowych często oferują wydanie karty przedpłaconej za darmo albo za mniejsze kwoty. Takie karty posiadają także roczne lub miesięczne limity zasileń.

Anonimowa karta prepaid – dla kogo?

Podobno nie ma produktu finansowego dla każdego, ale karta przedpłacona ma szansę takim zostać. Wynika to z jej specyfiki. Jest łatwa w obsłudze, nie wymaga posiada rachunku bankowego, można na niej bezpiecznie trzymać pieniądze i zapewnia nam anonimowość podczas zakupów. Anonimowa karta prepaid to rozwiązanie dla osób, które chcą podarować konkretną sumę dzieciom (ale nie w gotówce) oraz dla osób, które mają zajęcie komornicze.

Często karty przedpłacone oferowane są przez pracodawców jako świąteczne premie. Takie same karty, ale znane jako karty prezentowe do konkretnych sklepów, stają się też coraz popularniejszym prezentem dla bliskich osób. Jeśli dajemy komuś kartę prepaid, unikamy możliwości wręczenia niechcianego prezentu.

Czy warto mieć kartę przedpłaconą?

Karta prepaid to duża wygoda. Jeśli posiadamy wspólne konto bankowe z inną osobą i nie chcemy, aby wiedziała o każdej dokonanej przez nas transakcji, możemy kupić taką kartę i co jakiś czas doładowywać ją środkami. Częściej jednak karty przedpłacone służą jako prezenty dla nieletnich. Dzieci uczą się w ten sposób używania kart płatniczych oraz otrzymują konkretne środki bez strachu o to, że zgubią większą ilość gotówki. Karty przedpłacone sprawdzają się także w podróży za granicą (można ich używać wszędzie).

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Karty prepaid kosztują – zazwyczaj nie są to wysokie kwoty, ale trzeba mieć to na uwadze. Za transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty przedpłaconej nic nie zapłacimy, jednak wypłaty z bankomatów w większości przypadków obarczone są prowizją.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments