kształt

Co to jest CVV i CVC?

Czym jest CVV i CVC?
Wiele osób zniechęca się do robienia zakupów w internecie z powodu wymogu w postaci podania kodu bezpieczeństwa CVV/CVC z karty płatniczej. Te obawy są jednak zupełnie niepotrzebne! Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym wyróżnia się to oznaczenie, jakie są jego rodzaje oraz w jakim celu się je wykorzystuje.

Co oznacza kod CVV/CVC na karcie płatniczej?

Mówiąc najprościej, kod CVV/CVC jest specjalnym zabezpieczeniem karty debetowej przy wykonywaniu płatności zdalnych, podczas których nie będziemy mogli dokonać fizycznej płatności kartą. Oznaczenie w postaci trzycyfrowej liczby znajdziemy na odwrocie karty płatniczej bliżej prawej krawędzi.

Przykładowo podczas płacenia kartą przez internet za zakupy, poprzez kod CVV/CVC zostanie zweryfikowana autentyczność karty, z której korzystamy. W tym miejscu należy podkreślić, że taki rodzaj oznaczenia musimy chronić w sposób szczególny i pod żadnym względem nie możemy go podawać osobom trzecim.

Warto również wiedzieć, że kod CVV/CVC jest przypisany do naszej karty debetowej na stałe i nie można go zmienić. Ważną informacją w kontekście tego oznaczenia jest to, że nie występuje na kartach przeznaczonych do transakcji internetowych tj. Mastercard Cirrus Maestro, MasterCard Electronic czy VISA Electron.

Rodzaje kodów CVV/CVC

Skróty CVV i CVC, są wartościami weryfikacji karty płatniczej. Podstawową różnicą jaka występuje między tymi oznaczeniami jest to, że w przypadku karty VISA używa się kodu CVV, natomiast karta MasterCard zawiera oznaczenie CVC. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych kodach? Poniżej wskazaliśmy najważniejsze informacje na ich temat.

  • jeżeli posiadamy kartę z kodami CVV1/CVC1, wtedy nie będziemy mogli dokonywać płatności internetowych,
  • tylko kody CVV2/CVC2 dają możliwość ustalenia, czy właścicielem karty jest osoba, która chce przeprowadzić transakcję online wykorzystując swoje środki z konta bankowego,

W zależności od instytucji finansowej, można wyróżnić różne zapisy kodu CVV2/CVC2.

Jeżeli posiadamy kartę, która zawiera oznaczenie CVV1/CVC1, wtedy nie będziemy mogli dokonywać płatności przez internet lub w sklepach online. Tylko kody CVV2/CVC2 pozwalają ustalić, czy właścicielem karty jest osoba, która chce przeprowadzić transakcję internetową. Taki kod bezpieczeństwa zagwarantuje nam ochronę przed potencjalnymi nadużyciami finansowymi.

W zależności od instytucji finansowej, można wyróżnić różne zapisy oznaczeń CVV2/CVC2. Warto też wspomnieć o tym, że kody bezpieczeństwa występują w przynajmniej kilku rodzajach kart płatniczych.

Czy kody CVC/CVC gwarantują bezpieczeństwo naszej karcie?

Banki chcąc zapobiec nadużyć finansowych na ich klientach wprowadziły skuteczne zabezpieczenie kart płatniczych w postaci oznaczeń CVV/CVC. Kody stanowi pewnego rodzaju barierę dla oszustów, którzy będą chcieli przeprowadzić transakcję poprzez wykorzystanie naszych pieniędzy. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie jest naprawdę skuteczne i zagwarantuje duże bezpieczeństwo naszej karcie płatniczej.

W sytuacji, gdy oszuści uzyskają dostęp do kodów CVV/CVC, zdobędą resztę danych znajdujących się na karcie i dokonają transakcji pieniężnej, wtedy będziemy mogli ubiegać o tzw. chargeback, czyli zwrot środków na kartę debetową. Niestety czasami bywa tak, że instytucje nie pozwalają swoim klientom na skorzystanie z tej opcji – warto o tym pamiętać!

Na jakie jeszcze oznaczenia na karcie płatniczej trzeba zwrócić uwagę?

Mimo, iż kod bezpieczeństwa CVV/CVC jest najważniejszym oznaczeniem na karcie płatniczej, to nie możemy zapomnieć o innych elementach znajdujących się na tym narzędziu płatniczym. Poniżej wymieniliśmy je wszystkie oraz w szczegółowy sposób omówiliśmy. Zapoznaj się!

  • Numer karty płatniczej, który składa się z ciągu 16 cyfr – pierwsza z nich oznacza identyfikator branżowy, następne pięć są numerem identyfikacyjnym wystawcy, kolejne dziewięć wskazuje numer identyfikacyjny właściciela karty, natomiast ostatnia jest liczbą kontrolną.
  • Chip w kształcie prostokąta o złotym kolorze, który jest jednym z najważniejszych oznaczeń na naszej karcie.
  • Hologram, czyli jednorazowo nałożone oznaczenie o metalicznym odcieniu, którego zadaniem jest ochrona przed nielegalnymi działaniami oszustów.
  • Pasek magnetyczny zawierający informacje na nasz temat. Zadaniem tego elementu jest pobieranie danych dotyczących konta bankowego czy kodu PIN.

Czytaj także:

Pożyczki i chwilówki dostępne od ręki

Pożyczka od ręki bez zaświadczeń to szybki sposób na zyskanie dodatkowych pieniędzy. Możemy je przeznaczyć na dowolny cel, bez przedstawiania zaświadczeń o [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Pożyczki długoterminowe – sprawdź oferty pożyczek na 12, 24, 36 i 48 miesięcy

Pożyczka długoterminowa to świetna alternatywa dla kredytu gotówkowego. Można ją zaciągnąć na wysoką kwotę i spłacić w okresie nawet do 48 miesięcy. Więcej informacji znajdziesz w naszym [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments