kształt

Pożyczka na 500 +Kto oferuje na świadczenia rodzinne?

Pożyczka na 500 +Kto oferuje na świadczenia rodzinne?

500+ kosztuje podatników prawie 25 mld złotych rocznie, a korzysta z niego ponad 3,6 mln dzieci. Od narodzin do 18 roku życia każde dziecko objęte świadczeniem dostanie prawie 108 tys. złotych.

Kto oferuje pożyczki na 500 plus? Zestawienie firm

Program rodzina 500 plus został wprowadzony w Polsce 1 kwietnia 2016 roku. W założeniu ma pomagać rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez świadczenie pieniężne w wysokości nomen omen 500 złotych. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. 1 lipca 2019 program ma być rozszerzony na wszystkie dzieci.

Pieniądze z programu 500 plus w założeniu mają być przeznaczone na potrzeby dzieci. MOPS-y z reguły nie sprawdzają na co są wydawane pieniądze ze świadczenia, ale jeśli otrzymają informacje o wydawaniu pieniędzy na używki to zazwyczaj podejmują się kontroli. Jeśli dochodzi do nieprawidłowości to gotówka może zostać zamieniona na np. bony żywnościowe.

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (na mocy której istnieje 500+) można przeczytać, że celem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Wzięcie pożyczki na cele związane z dzieckiem np. wakacje albo komputer i późniejsze opłacanie rat za taką pożyczkę pieniędzmi z programu jest wręcz doskonałym wypełnieniem intencji ustawodawcy. Pamiętajmy, ostatecznie to my, a nie rząd znamy najlepiej potrzeby naszej rodziny i wiemy na co przeznaczyć dodatkowe pieniądze.

Prezentujemy zestawienie najlepszych w naszej opinii firm do zaciągania pożyczek na 500 plus.Kwoty prezentowane w tabelce dotyczą pierwszej pożyczki. Jako stali klienci będziemy mieć często dostęp do wyższych kwot chwilówek.

Pożyczka na zasiłek. Co jest dozwolonym źródłem dochodu?

Przy ocenianiu zdolności kredytowej (tego, na ile można pozwolić nam wziąć kredyt) zarówno banki jak i firmy pożyczkowe zazwyczaj biorą pod uwagę wszystkie dochody, w tym dochody z zasiłków, alimentów czy też programu 500+. Swego czasu banki takie jak PKO BP czy Alior przygotowały nawet specjalne oferty kredytów gotówkowych dla beneficjentów programu z ratą równą akurat 500 zł. Podobne ‘promocje’ urządzały też sklepy RTV/AGD. Ostatnio mniej słyszy się o takich ofertach, chyba ze względu na wzmożone, niepożądane zainteresowanie mediów takimi promocjami.

Skoro 500+ dla pożyczkodawców jest częścią dochodów, to z tym świadczeniem na pewno łatwiej będzie dostać pożyczkę lub niższe oprocentowanie niż bez niego. W dzisiejszych czasach zdolność kredytowa jest wyliczana przez firmy pożyczkowe za pomocą utajnionych, skomplikowanych wzorów albo nawet sztucznej inteligencji. Ciężko jest więc powiedzieć definitywnie czy dana firma udzieli pożyczki na 500+ czy też nie. Za to z pewnością można stwierdzić, że wiele z firm pożyczkowych nie zwraca uwagi na źródło dochodów, ważne jest dla nich wyłącznie by miały one stały charakter.

Nieco generalizując można założyć, że dla pożyczkodawców najważniejsze są dochody z tytułu umowy o pracę, później umowy zlecenia lub o dzieło, następnie dopiero inne stałe dochody takie jak zasiłki czy 500 plus.

Pożyczka na zasiłek z komornikiem. Granice pożyczkodawców

Mówiąc ogólnie normalny, legalnie działający pożyczkodawca (taki, jakich polecamy na ofin.pl) będzie starał się dobrać pożyczkę do pożyczkobiorcy w taki sposób, by był ją w stanie spłacić. Jeśli jedynym źródłem dochodów klienta jest świadczenie 500 plus to nie dostanie on dużej pożyczki. Niestety to może być jedyna możliwość pożyczki dla gospodyń domowych czy samotnych, niepracujących matek.

Inaczej sprawa ma się z pożyczkodawcami prywatnymi. Ci zgodzą się na każdą pożyczkę, o ile podpiszemy stosowny weksel lub weźmiemy pożyczkę pod zastaw np. mieszkania. Należy pamiętać, że takie pożyczki to igranie z ogniem i mogą skończyć się skrajną nędzą i bezdomnością.

Gminy oferują niekiedy zasiłek czy pożyczkę na ekonomiczne usamodzielnienie się. Jeśli
taka pożyczka osiągnie planowany skutek, jakim jest wyjście spod opieki MOPS-u czy GOPS-u, to można liczyć na umorzenie odsetek od niej albo całkowite umorzenie całej pożyczki. Taka pożyczka nie może być przeznaczona na konsumpcję, musi być przeznaczona na cel związany z usamodzielnieniem się.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego. Czy 500 plus podlega egzekucji?

Największą wadą (w oczach pożyczkodawców) świadczeń socjalnych jest ich późniejsza nieściągalność przez egzekucję komorniczą. 20 sierpnia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zgodnie z nią nie jest możliwa egzekucja komornicza z programu 500 plus ani z zasiłków lub alimentów.

Istnieje nawet ustawowa możliwość stworzenia specjalnego ‘konta socjalnego’ na które spływają świadczenia socjalne wolne od zajęcia. Jest to istotne, bo może dojść do sytuacji, w której pomimo, że 500+ nie podlega zajęciu to w rzeczywistości jednak jest zabierane. Dzieje się tak gdyż kwota wolna od zajęcia jest równa pensji minimalnej (przy pełnym wymiarze godzin 1634 zł), ale same pieniądze z pensji wciąż podlegają zajęciu. Jeśli więc zarabiamy tylko pensję minimalną i na to samo konto co pensja spływają świadczenia socjalne to komornik będzie potrącał ‘nadwyżkę’ dla siebie, bez wnikania w to skąd pochodzą te czy inne pieniądze.

Dlatego dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest posiadanie konta socjalnego – wtedy w danym przykładzie pensji minimalnej połączonej z 500 plus zamiast 1634 zł miesięcznie całkowicie legalnie i zgodnie z intencją ustawodawcy otrzymywać będziemy 2134 zł, a komornik będzie zmuszony darować sobie egzekucję naszych pieniędzy.

Czytaj także:

Kredyt bez wkładu własnego – w którym banku?

Kredyt hipoteczny nie traci na popularności. Według danych BIK, już niemal 4 mln Polaków spłaca hipotekę. Ostatnich 20 lat pokazało olbrzymi wzrost zainteresowania kredytami na mieszkanie. W 1999 roku ich łączna kwota wynosiła około 6 mld [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Upadłość konsumencka – czym jest i kiedy możemy ją ogłosić?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to proces, podczas którego sąd uznaje naszą niewypłacalność. Aby tak się stało, musimy złożyć w odpowiedniej placówce specjalny wniosek. Co powinno się w nim znaleźć i jakie są konsekwencje [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
1
Dodaj komentarz
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
RemekRecent comment authors
  Powiadomienia  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Remek
Gość
Remek

Najwazniejsza informacja. Pożyczkę trzeba oddać- nawet gdy jest darmowa, na niewielka kwote- ciagle nalezy ja zwrocic, a gdy 500 plus jest naszym jedynym zrodlem utrzymania to polecam przed wzieciem pozyczki zastanowic sie czy pozyczka jest dobrym rozwiazaniem czy bedzie gwozdziem do trumny i jeszcze bardziej nas pograzy w dlugach.